Informatii :



Ati selectat fluxul de stiri al judetului Valcea
GRUPUL EDITORIAL ROTAREXIM,
din Râmnicu-Vâlcea
FUNDATIA “PETRE IONESCU-MUSCEL”,
REVISTA “PIETRELE DOAMNEI”,
din Domnesti-Arges
Vă invită
Miercuri, 22 mai 2013, ora 15,00,
în sala UNESCO din str. Cehov, nr.8,
la o manifestare ce va cuprinde:
 Expoziție calendologică – istoric George Rotaru
 Prezentare de carte:
,,NEOSTENIȚI ÎNTRU LUMINĂ” (musceleni și argeșeni) – Ion C. HIRU
„CU GÂNDU-N BUZUNAR” (poeme) – George BACIU
 

CONCURS DE DRITICA MUZICALA „CELLA DELAVRANCEA”

Concursul „Cella Delavrancea” se adresează studenţilor şi masteranzilor din instituţiile de învăţământ superior de profil dar şi tinerilor redactori muzicali. Concurenţii vor fi prezenţi la Râmnicu-Vâlcea pe toată durata Festivalului TINERE TALENTE, ediţia a XXXIV-a (11-13 mai 2013) constituindu-se într-o echipă de tineri critici muzicali.
Concurenţii vor primi câte un număr de participare în concurs, prin tragere la sorţi. Astfel, participanţii vor prezenta materialele de concurs fără semnătură, doar pe baza numărului propriu.
Fiecare concurent va redacta (pe laptopul personal) câte o cronică pentru fiecare dintre evenimentele muzicale la care participă.

Judeţul Gorj, Târgu Jiu.
Timp de trei zile s-a des

lmussoey goestaiy xnonzrsa

Festivalului Naţional  “Vino la Vâlcea 2011”, ediţia I. Program:
21 iulie
Orele 11,00 ; 13,00 ; 15,00 : Cinematograful Ostroveni 
Proiecţie de filme româneşti  (3 filme-comedii). 
Ora 18,00: Simpozion al festivalului de teatru şi film: Florin Epure, Directorul Direcţiei pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea; Adriana Şchiopu, actor; Horaţiu Mălăele, actor; George Ivaşcu, actor; Sebastian Papaiani, actor; Geo Saizescu, regizor; Ioana Bogdan, fost redactor TVR ; Florin Zamfirescu, prof.dr. UNATC. 
Ora 18,15: Deschiderea festivă
Alocuţiuni: Doina Migleczi, director al Teatrului Municipal “Ariel”, Constantin Fugaşin, Preşedintele Asociaţiei Film România şi Romeo Rădulescu, Primarul Municipiului Râmnicu Vâlcea.
Ora 20,30: Parcul Zăvoi
Spectocolul în premieră „Iona” de Marin Sorescu, regia Doina Migleczi.
Ora 22,00: Cinematograf în în aer liber. Ecran gonflabil montat pe lacul din parc. 
Proiecţia unui film românesc. Proiecţia va fi prezentată de regizorul Geo Saizescu şi actorul Sebastian Papaiani.
22 iulie
Orele 11,00 ; 13,00 ; 15,00 : Cinematograful Ostroveni 
Proiecţie film “Nunta Mută”. 
Ora 17,00: Cinematograful Ostroveni 
Spectacol de teatru „Rencontres” - trupa de teatru „Passe-Partout” Dan Puric.
Ora 20,00: Cinematograful Ostroveni 
Spectacol de teatru „Podul” - Teatrul Metropolis Bucureşti. Cu Horatiu Mălaele, George Ivaşcu, Meda Victor.
Ora 22,00: Parcul Zăvoi 
Proiecţie Film pe lac –comedie.
23 iulie
Orele 11,00 ; 13,00 ; 15,00: Cinematograful Ostroveni 
Proiecţie filme (comedii). 
Ora 16,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansare carte de teatru. 
Ora 16,30: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Spectacolul “Textul, înainte de toate”, de Doru Moţoc - Teatrul Municipal Ariel. 
Ora 17,30: Cinematograful Ostroveni 
Spectacol de teatru „Fantasmagoria”- trupa de teatru „Passe-Partout” Dan Puric. 
Ora 20,30: Cinematograful Ostroveni 
Spectacolul de teatru “Paharele lui Cupidon”, de Alexandr Galin, adaptare şi regie: Cris Nedea - Teatrul Municipal din Turda
Ora 21,00: Parcul Zăvoi 
Spectacol de comedie “Gunoierul” de Mimi Brănescu - Asociaţia ARTemotion Oradea.
Ora 22,00: Parcul Zăvoi 
Proiecţie Film pe lac –comedie.
24 iulie
Orele 11,00 ; 13,00 ; 15,00: Cinematograful Ostroveni 
Proiecţie filme (comedii). 
Ora 17,00: Parcul Zăvoi 
Spectacolul “Giocondele”, de Brigitte Louveaux - Teatrul Municipal Ariel. 
Ora 19,00: Teatrul de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Recital de poezie : Adriana Schiopu şi Irina Rădulescu. 
Ora 20,00: Teatrul de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Spectacol de teatru „Filarmonica de Comedie” (Vizante), regia Radu Gabriel.
Orele 21,00 – 22,00: Parcul Zăvoi 
Spectacolul de teatru “Bufonul Regelui” cu Radu Botar (spectacol premiat în Festivalul Internaţional de Teatru de la Bacău).
Ora 22,00: Parcul Zăvoi 
Închiderea festivalului. Proiecţie Film pe lac.

AGENDA CULTURALA VALCEANA

17 iulie
Olăneşti
“Ziua oraşului Olăneşti”, ediţia a III-a – manifestări culturale de promovare a turismului cultural într-o staţiune balneoclimaterică. Program:
Orele 17,00 - 17,30: Deschiderea oficială a  Zilei oraşului Olăneşti.
Orele 17,30-19,30: Concert susţinut de  Orchestra  “Rapsodia Vâlceană”.
Organizatori:
•	Primăria oraşului Olăneşti;
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea.

17 iulie
Comuna Stoileşti
Sărbătoarea satelor Izvoru Rece şi Balomireasa - Târg. 
Organizator:
•	Primăria comunei Stoileşti.


AGENDA CULTURALA VALCEANA


18 - 19 iunie
Râmnicu Vâlcea
Festivalul Fanfarelor ”Gabriel Chaborschi”. Participă 100 de copii membri ai ansamblurilor de fanfare din judeţele Argeş, Sibiu, Mureş şi Vâlcea.
23 - 26 iunie
Boişoara 
Reuniunea cercetăşească „Cupa Izvoarelor”, ediţia a XIV –a.
24 iunie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea.
25 – 26 iunie
Centrul Civic Vaideeni
Festivalul de folclor păstoresc „Învartita Dorului”, ediţia a 42-a. 
Din program: 
25 iunie
Ora 18,00: Căminul Cultural Vaideeni
Lansarea cărţii „Memorii” de Iulia Focşan.
Ora 21,00: Platoul „Învârtita dorului” 
Spectacol folcloric susţinut de Ansamblurile: „Glasul Munţilor, Cununiţa Munţilor”, „Câmpul Pîinii” din Vinerea Albă, „Junii Sibiului”. Foc de artificii. 
26 iunie 
Ora 11,00: Centrul Civic Vaideeni 
Deschiderea festivalului. Parada portului popular.
Ora 12,00: Platoul „Învartita dorului”
Spectacol folcloric susţinut de Formaţia de Fluieraşi ai Căminului Cultural Vaideeni şi  ansambluri din: Alba, Vinerea Albă, Argeş, Bistriţa-Năsăud, Gorj, Baia de Fier, Polovragi, Sibiu, Gura Râului, Jina, Orlat, Răşinari, Sadu, Sălişte, Tilişca, Vâlcea - Băbeni. 
26 iunie 
Ora 10,00: În faţa Instituţiei Prefectului – Judeţul Vâlcea
Ceremonial militar şi religios cu ocazia Zilei Drapelului Naţional.
29 iunie
Ora 11,00: Căminul Cultural Păuşeşti-Măglaşi 
“Sărbătoarea teiului”, ediţia I, proiect cultural de punere în valoare a arborelui de tei cu rol medicinal cât şi de valorificare a materiei lemnoase, prilej de cunoaştere a frumuseţii împrejurimilor comunităţii. 
Comuna Roşiile 
Ziua comunei – Târg de Sf. Petru şi Pavel. 
Comuna Stroieşti
Târg de Sf. Petru şi Pavel. 
30 iunie
Ora 17,00: Restaurantul „Zimbru” 
„Ziua educatorului”.
Organizator:
•	Asociaţia Seniorilor din Educaţie, Ştiinţă şi Cultură Râmnicu Vâlcea.


TÂRGUL CERAMICII POPULARE ROMÂNEŞTI
PE AGENDA CULTURALĂ VÂLCEANĂ

3 – 5 iunie
Horezu 
“Cocoşul de Hurez”, ediţia a  XLI-a  - Târgul ceramicii populare româneşti. Program : 
3 iunie
Orele 16,30 – 20,00: Satul de vacanţă “Stejari”- Horezu 
Evaluarea producţiei de ceramică a meşterilor participanţi şi selecţia lucrărilor pentru Galeria de Artă Populară.
Ora 20,00: Concert rock „Prometeu”.
4 iunie
Orele 11,00 – 13,00: Satul de vacanţă“Stejari”- Horezu
Deschiderea oficială a Târgului Ceramicii Populare Româneşti “Cocoşul de Hurez”.
Ora 13,00: Degustarea produselor tradiţionale de Horezu ; Program de prezentare şi desfacere a produselor de ceramică; Spectacol de folclor.
Orele 15,00 – 17,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”
Reuniunea juriului concursului de creaţie.
Orele 17,00 – 18,00: Colocviu pe tema “Ceramica românească meşteşug identitar în spaţiul european”
Orele 19,00 – 20,00: Festivitatea de premiere a concursului de creaţie; Recepţie oferită de Primăria Oraşului Horezu.
5 iunie
Orele 8,00 – 20,00: Satul de vacanţă “Stejari” 
Program de prezentare şi desfacere a produselor de ceramică.
Organizatori:
·	Primăria oraşului Horezu; 
·	Consiliul Local Horezu;
·	Consiliul Judeţean Vâlcea;
·	Instituţia Prefectului – Judeţul Vâlcea;
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea;
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu. 


AGENDA CULTURALA VALCEANA

4  - 10 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Schimb cultural cu scoala Yesil Bahar – Instanbul Turcia. 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea.

4 aprilie	
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”.
Dirijor: Alexandru Iosub
Solistă: Simina Croitoru
Program: C. M. von Weber – Uvertura „Euryanthe” 
    N. Paganini – Concertul nr. 2 pentru vioară si orchestră )
    L. Delibes – Suita „Coppelia” )
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea.

4 aprilie
Ora 20,00: Sala Sindicatelor Râmnicu Vâlcea
Spectacolul ”Dineu cu Prosti” de Francis Veber; Traducerea Tudor Tepeneag; Regia: Ion Caramitru; Scenografie: Florilena Popescu Fărcăşanu; Distribuţia: Horaţiu Mălăele, Medeea Marinescu, Alexandru Bindea, Costina Ciuciulică, Dorin Andone, Tomi Cristin, Alexandru Georgescu.

AGENDA CULTURALA VALCEANA

aprilie (sâmbăta)
Ora 12,00: Parcul ”Mircea cel Bătrân” 
Concerte ale fanfarei ”Gabriel Chaborschi”. 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea. 

1 aprilie
Ora 13.00: Şcoala cu clasele I - VIII Nr. 5 Rm. Vâlcea 
„Lectura, necesitate pentru tineri”, la care vor participa elevii claselor a VIII-a.
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea.

1 aprilie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea.
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea.

2 aprilie
Ora 9,00 : Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD și Apărare CBRN ”Panait Donici” 
Sărbătorirea a 130 de ani de învățământ militar de geniu. Cu acest prilej, Drapelul de luptă al unităţii va fi decorat cu Emblema de Onoare  a Forţelor Terestre şi vor fi prezentate expoziţii de tehnică şi exerciţii demonstrative.

AGENDA CULTURALA VALCEANA DE BUNA VESTIRE

Va puteti inchina la Sfanta Liturghie a hramurilor urm[toarelor biserici:
- Biserica “Buna Vestire” - municipiul Rm. Vâlcea,scuarul Mircea cel Bătrân
- Biserica “Buna Vestire” – comuna Bărbăteşti, sat Bărbăteşti, cartier Iernatic
- Biserica “Buna Vestire”şi “Sf. Nicolae” - comuna Berislăveşti, sat Scăueni
- Biserica “Buna Vestire”şi “Cuvioasa Paraschiva” -  comuna Boişoara, sat Bumbuieşti
- Biserica “Buna Vestire”- comuna Copăceni, sat Copăceni
- Biserica “Buna Vestire”- comuna Ioneşti, sat Bucşani
- Biserica “Buna Vestire” a fostului schit Climent - comuna Pietrari, sat Pietrarii de Jos
- Biserica  de lemn “Buna Vestire”şi “Sf. Arhanghel Mihail” - comuna Popeşti, sat Urşi
- Biserica de lemn “Buna Vestire” şi “Cuvioasa Paraschiva” -  comuna Slătioara, sat Slătioara, cătun Mănăstireşti
- Biserica “Buna Vestire”- comuna Vlădeşti, sat Vlădeşti

25  martie
Ora 13,00: Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti 
„Bucuriile muzicii:  Antonio Vivaldi” – 270 de ani de la moartea compozitorului şi violonistului. Audiţie: ”Anotimpurile – Primăvara” 
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Partener :
·	Şcoala generală cu clasele I-VIII “Constantin Vodă Brâncoveanu” Călimăneşti

25 martie 
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Expoziţia pictură – ceramică Felice Sorceti (Italia)
Organizator:
·	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

25 martie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

AMFITEATRU ROMAN LA RAMNICU VALCEA

Ca dovadă că pâinea şi circul gintei latine ajunsese şi pe malul Oltului, arheologii Muzeului de istorie anunţă că, în zona de sud a municipiului Râmnicu Vâlcea ar putea exista, aşteptând să fie descoperit, un amfiteatru roman de dimensiuni considerabile. Supoziţia începutului de cercetare este confirmată de faptul că exact acolo, în aval de centrul oraşului, se afla localitatea Buridava  care, după cucerirea Daciei de către romani  a devenit un oraş ănfloritor cu case, terme şi populaţie numeroasă. Conform sondajelor efectuate, arheologii  emit ipoteza existenţei amfiteatrului roman de mari dimensiuni, având o rază de 60-70 metri. Teritoriul din această zonă aparţine unor proprietari privaţi cu care se duc tratative privind acordul pentru începerea lucrărilor arheologice.


AGENDA CULTURALA VALCEANA

4 martie 
Ora 11,00: Secţia Împrumut Carte pentru Copii a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Şezătoare literară „Primăvara, anotimpul renaşterii”, în care elevii claselor a IV-a de la Colegiul Naţional „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea îşi vor prezenta propriile creaţii literare
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea

4 martie
Ora 17,00: Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Adunarea Generală a Forumului Cultural al Râmnicului
Organizator: 
·	Adunarea Generală a Forumului Cultural al Râmnicului

4 martie
Ora 18,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

4 martie
Căminul Cultural Drăganu, comuna Valea Mare
“Ziua tradiţiei” proiect cultural ce vizează tradiţiile şi obiceiurile prilejuite de Anul Nou de Primăvară. În context: Program artistic dedicat primăverii; Participă elevii Şcoala cu clasele I-VIII Drăganu “Ce ştim despre Anul Nou de Primăvară ?”.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Căminul Cultural Valea Mare
·	Şcoala cu clasele I-VIII Drăganu - Valea Mare

5 martie 
Ora 17,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Spectacol de balet „Fantezia primăverii”, coordonator: prof. Angela Burlacu, Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

ASOCIAŢIA RROSINY – NON PROFIT A ARTIŞTILOR DIN RÂMUCUL VÂLCEA


Asociatia Rrosiny organizează în perioada 01.03.2011-20.03.2011 un concurs de creaţie literară cu tema „ Mărţişor ” în memoria lui Rosini un copil mereu zâmbitor şi talentat ce se baza pe capacitatea sa de a elabora ceva nou, original, valoros, important şi util pentru sine şi pentru mediul în care activa 
Aşteptăm să primim creaţii literare compuse de copii, tineri, parinţi şi bunici legate de tema propusă de noi pe adresa noastră de email asociatiarosini2011@yahoo.com  unde ne ve-ţi trimite rândurile scrise de dumneavoastră, numarul de telefon  şi adresa de email

AGENDA CULTURALA VALCEANA

18 februarie
Ora 15,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Conferinţă susţinută de voluntarii Serviciului European de Voluntariat: popularizarea actualelor activităţi întreprinse, cu accentul pe importanţa activităţilor de voluntariat, în contextul „Anul 2011, anul european al voluntariatului”.
21 februarie
Ora 13,00: Arhiepiscopia Râmnicului
Simpozion "Omagiu Ioan Marina - Iustinian, fost Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (1848 - 1977) - 110 ani de la naştere”
21 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Rui Pinheiro
Solişti: Chino Tsunakawa şi Horia Văcărescu
22 - 25 februarie
Orele 10,00 14,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Vizionarea, în direct, a şedinţelor în plen ale Parlamentului European
24 februarie – 31 martie
Sediul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea 
Expoziţia cu vânzare „Mărţişoare, podoabe şi obiecte decorative”
24 februarie 
Căminul Cultural Cremenari, Galicea 
„Dragobetele – Sărbătoarea tradiţională a iubirii”, ediţia a III-a – proiect  cultural prin care se ilustrează sentimentul iubirii în expresie religioasă, poetică, muzicală, clasică şi populară. De asemenea, are loc lansarea ciclului de manifestări dedicate Anului Nou de Primăvară 2011, ediţia a XII-

AGENDA CULTURALA VALCEANA

14 februarie
Casa de cultură „Dragoş Vrânceanu” Băbeni
“In memoriam ... Dragoş Vrânceanu” - documentar ilustrat privind viaţa, opera şi proiectele culturale ale poetului vâlcean. Prezintă: prof. dr. Gheorghe Deaconu şi conf. univ. dr. Ioan St. Lazăr
14 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Teodor Costin
Solişti: Daniel Podlovschi
15 februarie
Ora 14,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Întâlnirea „De ce aş fi voluntar”, în cadrul proiectului „Ne pregătim pentru România”, adresat elevilor de liceu. Traineri Andreea Manea şi Ioana Evelina Miu.
15 februarie 
Ora 19,00: Sala Sindicatelor Râmnicu Vâlcea
Spectacolul” Operele complete ale lui Shakespeare” cu Mircea Deaconu, Emil Hosu, Constantin Cotimanis - Teatrul Notara
17 februarie
Galeria de artă „Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
„Arta fereastră a sufletului”, ediţia a VIII-a - proiect cultural ce promovează arta practicată de persoanele cu dizabilităţi. În context: Vernisajul expoziţiei de artă; Recital poetic susţinut de artişti amatori. Textele aparţin unor scriitori vâlceni consacraţi; Recital muzical susţinut de: Rodica Vişinescu, Ilorian Păunoiu; Expoziţie de carte. Expun: Marian Pătraşcu, Dumitru Zamfira, Ilorian Păunoiu, Alexandru Hurezeanu ş.a.
17 februarie
Orele 13,00: Grupul Şcolar Economic, Administrativ şi de Servicii Călimăneşti
„Marin Sorescu, singur printre poeţi – 75 de ani de la naştere”. În context recital de poezie al elevilor 
18 februarie
Ora 15,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Conferinţă susţinută de voluntarii Serviciului European de Voluntariat


AGENDA CULTURALA VALCEANA

3 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
MEDALION CORAL: Sabin Drăgoi şi Nicolae Ursu - Corala Academica „Euphonia”
Dirijor:  Mihail Ştefănescu
Program: Sabin Dragoi - Ca la noi; Merge Nuşca la fântînă; Idilă bihoreană; Trandafir de pe 
                                        răzoare; Bănăţeana; Crişana.
    Nicolae Ursu - Auleu, pe vremea mea; Măzărica ştiu juca; Nu mă călca mîndro, 
                            pe picior; Eu cu dor-iedera; Ca la Brebu; Lino, leano - de doi.
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

4 februarie
Ora 11,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Prima întâlnire din acest an cu bibliotecarii din judeţ
Organizator :
·	Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea

4 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

25 – 30 noiembrie
Şcoala Generală nr. 4 Râmnicu Vâlcea 
Expoziţie „Fantezii de toamnă”
Organizatori:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
·	Şcoala Generală nr. 4 Râmnicu Vâlcea

25 noiembrie
Galeria de arte “Constantin Iliescu” Râmnicu Vâlcea
“Armonii” - proiect cultural de promovare a artelor. În context: Vernisajul expoziţiei de artă plastică - expun artişti plastici vâlceni; Recital poetic “Din lirica poeţilor vâlceni”; Recital muzical; Prezintă interpreţi vâlceni membrii ai Orchestrei “Rapsodia vâlceană”. Dirijor: Ionel Puia
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

26 noiembrie 
Ora 10,00: Şcolile Generale Rotăreşti şi Predeşti 
„De la Mica la Marea Unire” – proiect cultural pedagogic desfăşurat cu clasele V – VIII ale Şcolilor Rotăreşti şi Predeşti 
Organizatori:
·	Memorialul Nicolae Bălcescu
·	Şcoala Generală Rotăreşti
·	Şcoala Generală Predeşti

26 noiembrie
Ora 17,00: Casa Memorială  „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator :
·	Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

29 noiembrie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Florin Totan
Solişti: Cristian Modrescu – clarinet şi Eugeniu Olaru - clarinet
Program: A. Vivaldi - Sinfonia în Sol major 
    F. Kramer - Concert pentru 2 clarineţi şi orchestră
    J. Haydn - Simfonia nr 92 în Sol Major „Oxford”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat  „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea

FESTIVALUL NATIONAL DE CREATIE POETICĂ CE POARTĂ NUMELE UNUI MARE POET AL GENERAŢIEI SALE: GEORGE ŢĂRNEA

 În ziua de 18 noiembrie se va desfăşura la Râmnicu Vâlcea ediţia a cincea a importantei manifestări evocţnd un însemnat poet: 
“George Ţărnea” – festival naţional de creaţie poetică, ediţia a V-a. 
În context: Recital de poezie George Ţărnea, poetul iubirii; Festivitatea de premiere a laureaţilor – Lansarea volumelor de debut a câştigătorilor.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Editura “Petras” – Petre Tănăsoaica


AGENDA CULTURALA VALCEANA

12 – 14 noiembrie
Arhiepiscopia Râmnicului
Vizita P.F. Patriarh Daniel
Organizator:
·	Arhiepiscopia Râmnicului

15 - 17 noiembrie 
Ora 9,00: Sala Universitarilor a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Cursul „Bazele Serviciilor Noi de Bibliotecă”, seria a III a 
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Partener: 
·	IREX Bucureşti
15 noiembrie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonica „Sinfonietta”
Dirijor: Iulia Cibisescu
Solist: Nicolae Dumitru
Program: F. Chopin:  - Variatiuni pe „La ci darem la mano” Op 2 
		           - Rondo a la Krakoviak  op 14
		           - Andante spianato şi Marea Poloneza  Op 22
                                      (lucrări în primă audiţie la Râmnicu Vâlcea)
	    F. M. Bartholdy – Simfonia a IV-a  Op 90
Organizator:
·	Filarmonica de Stat  „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea

18 noiembrie
Ora 14,00: Biblioteca orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Evocare „Ludwig van Beethoven – 240 de ani de la naştere” – audiţie muzicală – Concert de vioară şi orchestră în Do major opus 61
Organizator:
·	Biblioteca orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

18 noiembrie
Râmnicu Vâlcea 
“George Ţărnea” – festival naţional de creaţie poetică, ediţia a V-a. În context: Recital de poezie George Ţărnea, poetul iubirii; Festivitatea de premiere a laureaţilor – Lansarea volumelor de debut a câştigătorilor.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Editura “Petras” – Petre Tănăsoaica
19 noiembrie 
Ora 11,00: Scoala Generală Budeşti 
Magazin istoric: Pentru “Dacia” – revista tuturor românilor 
Organizatori:
·	Memorialul Nicolae Bălcescu
·	Şcoala Generală Budeşti


AGENDA CULTURALA VALCEANA

6 octombrie
Ora 10,00: Şcoala cu clasele I-VIII „Take Ionescu” Râmnicu Vâlcea
Expunerea „Vizitaţi Memorialul Nicolae Bălcescu”
Organizatori:
·	Memorialul Nicolae Bălcescu
·	Şcoala cu clasele I-VIII „Take Ionescu” Râmnicu Vâlcea

6 octombrie 
Ora 11,00: Mănăstirea Cozia, Călimăneşti - Căciulata
Medalion comemorativ Petre Bardaşu – 10 ani de la moartea istoricului vâlcean
Organizatori:
·	Mănăstirea Cozia
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea 
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”

7 octombrie
Arhiepiscopia Râmnicului – Complexul Cultural Religios „Antim Ivireanul”
„Crezul ortodox, trăire şi mărturisire” – expoziţie de icoane şi recital de rugăciuni
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri:
·	Arhiepiscopia Râmnicului 
·	Organizaţia World Vision Internaţional – Filiala Vâlcea


IN JUDETUL VALCEA : EVENIMENTE DE PATRIMONIU SPIRITUAL LA ACEST SFARSIT DE SAPTAMANA 


2 octombrie
Mănăstirea Gruiu Lupului, comuna Racoviţa
Sfinţirea Mănăstirii Gruiu Lupului cu hramul “Sfinţii Trei Ierarhi” şi Sfântul Gherasim cel Nou”
3 octombrie
Ora 11,00: Primăria Popeşti, judeţul Vâlcea
Expoziţia „Salvaţi Biserica de la Urşi” - expoziţia cuprinde imagini ale activităţilor desfăşurate în vara 2010 la biserica de lemn din Urşi
3 octombrie
Fostul Schit Bodeşti, comuna Bărbăteşti, sat Bodeşti
Resfinţirea Bisericii “Sfânta Treime” a Fostului Schit Bodeşti 





LA DRĂGĂŞANI A V-a EDITIE A FESTIVALULUI „LĂUTARUL”

În zilele de 30 septembrie - 1 octombrie se va desfăşura la
Drăgăşani ediţia a V-a  a festivalului naţional al cântecului lăutăresc „Lăutarul”, 
în organizarea Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, Primăriei oraşului Drăgăşani şi  a Casei de Cultură „Gib Mihăescu” Drăgăşani, dedicat valorificării muzicii autentice din tradiţia satului românesc şi afirmării formaţiilor lăutăreşti care ştiu să poarte această tradiţie.



LA RAMNICU VALCEA A XII-a EDITIE A ZILELOR ANTIM IVIREANUL

ZILELE ANTIM IVIREANUL, ediţia a XII-a
Program:
24 septembrie
Ora 13,00: Muzeul Satului Vâlcean Bujoreni 
Expoziţia ”Lada de zestre” realizată în colaborare cu Muzeul Olteniei Craiova  Simpozion pe tema ”Valori tradiţionale ale artei populare în zona Olteniei”;
Ora 15,00: Muzeul de Artă ”Casa Simian” 
Vernisajul Expoziţiei ”Valori de artă medievală în colecţiile Muzeului Judeţean” ;
Ora 16,00 : Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea
Expoziţie personală Gheorghe Dican; Lansarea albumului “Gheorghe Dican”;
Orele 17,30 – 18,30: Biserica ”Buna Vestire” Râmnicu Vâlcea 
Deschiderea Festivalului de artă sacră ”Grădina Maicii Domnului”; lansarea ”Ghidului icoanelor făcătoare de minuni din România”; cântări pentru Maica Domnului;
Orele 18,00 - 19,00: Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul” 
Lansare de carte: Petre Tănăsoaica; Reuniune a Grupului informal ”Grădina Maicii Domnului”; Vernisaj Expoziţie de icoane; Concert de muzică sacră al Grupului vocal al Universităţii din Piteşti condus de prof. Camelia Clavac;
Orele 19,00 - 21,00: Teatrul de Stat ”Anton Pann”
Premiera piesei ”Ruleta americană” de Alexandr Mardan, regia Emil Gaju, în prezenţa autorului. 
25 septembrie
Orele 10,30 - 11,30: Parcul Mircea cel Bătrân
Concert al Fanfarei ”Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor
Ora 11,00: Catedrala Arhiepiscopală
Aducerea Sfintelor Moaşte de la Niculiţel şi ale Cuviosului Grigorie Decapolitul
Orele 12,00 - 13,00: Teatrul Municipal ”Ariel”
Spectacolul “Amintiri, amintiri”, după Ion Creangă, regia Nicolae Poghirc
Orele 13,00 - 15,00: Teatrul Municipal ”Ariel”
Spectacol muzical pentru copii cu concursul prof. Camelia Clavac
Ora 17,00: Muzeul Judeţean „Aurelian Sacerdoţeanu”
Vernisajul expoziţiei de pictură Medi Wechsler Dinu;
Orele 19,00 - 20,30: Teatrul Municipal ”Ariel”
Deschiderea stagiunii teatrale 2010-2011
Orele 21,00 - 01,00: Librăria ”Virgil Ierunca” 
”Noaptea cărţilor deschise”
26 septembrie
Orele 9,30 – 12,00: Catedrala Arhiepiscopală 
Sfânta Liturghie arhierească. Deschiderea manifestărilor religioase şi culturale dedicate prăznuirii Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, ediţia a XII-a
Ora 13,00: Complexul Religios Cultural Sf. Antim Ivireanul 
Vernisajul expoziţiei ”Monahism şi Artă”, ediţia a XI-a. Evenimente religios-culturale
Ora 15,00: Complexul Religios Cultural Sf. Antim Ivireanul
Simpozionul interjudeţean ”Sf. Antim Ivireanul - ctitor de artă şi cultură”, ediţia a III-a
Orele 17,00 - 19,00: Catedrala Arhiepiscopală
Vecernia cu Litie a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul
Troiţa Antim Ivireanul, ora 19,00 
Spectacolul “Troiţa lui Antim Ivireanul” (Teatrul Municipal “Ariel”)
Orele 19,30 - 20,30: Centrul municipiului  
Procesiune solemnă cu icoana Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul pe traseul Arhiepiscopie - Calea lui Traian - Prefectură - Primărie - Troiţa Sfântului Antim Ivireanul (slujba Acatistului)
27 septembrie
Orele: 9,30 – 12,30: Scena din faţa Complexului Cutural Af. Antim Ivireanul
Sfânta Liturghie Arhierească. Evenimente religios-culturale
Orele 12,00 - 13,30: Librăria ”Virgil Ierunca” 
Expoziţie de pictură cu temă religioasă a elevilor de la şcolile şi liceele din Râmnicu Vâlcea
Ora 14,00: Holul Instituţiei Prefectului - Judeţul Vâlcea
“Vâlcea neştiută” - expoziţie de artă fotografică Dr. Trestian Găvănescu 
Orele 15,00-19,00: Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul” 
Sesiunea anuală de comunicări ştiinţifice a Centrului de Studii medievale ”Antim Ivireanul”, ediţia a VIII-a, Partea I: ”Sfântul Antim Ivireanul în memoria cultural-spirituală”; comunicări, dezbateri, prezentări de cărţi
Ora 19,30: Filamonica de Stat ”Ion Dumitrescu”
Concert coral de muzică religioasă, Corul Academic ”Euphonia”
28 septembrie
Orele 9,00 - 12,30: Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul” 
Sesiunea anuală de comunicări ştiinţifice a Centrului de Studii medievale ”Antim Ivireanul”, ediţia a VIII-a, Partea II: ”Cercetări de cultură medievală şi premodernă”; comunicări, dezbateri, prezentări de cărţi
Orele 13,00 - 13,45: Sala de Consiliu a Primăriei Râmnicului 
Dialog cultural pe tema ”Actualitatea valorilor literare din Evul Mediu românesc” susţinut de membrii ai Centrului de Studii medievale ”Antim Ivireanul”
Orele 18,00 - 19,30: Librăria ”Virgil Ierunca” 
Prezentarea audio-book-ului ”Despre îngeri” în lectura lui Andrei Pleşu
Orele 18,00 - 19,30: Biserica ”Înălţarea Domnului” Ostroveni
Seară de poezie şi muzică religioasă
Orele 20,00: Cinematograful ”Ostroveni”
Dizertaţie Dan Puric; Închiderea Festivalului de artă sacră ”Grădina Maicii Domnului”

OPORTUNITATI LITERARE OFERITE DE REVISTA „STARPRESS”
REVISTA Internationala STARPRESS va realiza ANTOLOGIA SCRIITORILOR ROMANI DE PRETUTINDENI. Cei care doresc sa fie inscrisi in paginile ei vor putea afla mai multe detalii accesand :
http://www.valcea-turism.ro/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=3044:antologia-scriitorilor-starpress&catid=19:poezie&Itemid=35


AGENDA CULTURALA VALCEANA

18 - 19 septembrie
“ZILELE EUROPENE ALE PATRIMONIULUI”, ediţia a XVIII - a
Tema: Rolul patrimoniului cultural în viaţa comunităţilor locale. 
În context:
18 septembrie
Ora 11,00: Centrul Cultural „Antim Ivireanul” din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului
Simpozionul: ,,Conservarea patrimoniului vâlcean- factor de păstrare a identităţii culturale” şi  Expoziţia de fotografie ,,Mănăstirile vâlcene - valori de patrimoniu cultural naţional”
19 septembrie
Ora 10,00: Castrul roman Arutela, “Poiana Bivolari” localitatea Păuşa, oraş Călimăneşti
„ARUTELA REDIVIVUS” - complex de manifestări cultural - artistice pentru promovarea patrimoniului cultural naţional: colocviu privind istoria castrului Arutela şi Limes Alutanus; tabară de creaţie artistică; jocuri şi concursuri; spectacol de lumini; program folcloric; vizionare film.
Organizatori:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea
·	Organizaţia Naţională „Cercetaşii României" - Centrul local  „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
·	Arhiepiscopia Râmnicului
·	Primăria oraşului Călimăneşti
·	Muzeul Judeţean „Aurelian Sacerdoţeanu”  

19 septembrie
Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, comuna Costeşti
Sfinţirea Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” - Pr. Paroh Marin Ion -  Protoereu
Organizator: 
·	Parohia Costeşti

21 - 23 septembrie
Orele 10,00-14,00: Biblioteca Judeţeană„Antim Ivireanul”Vâlcea
Vizionarea şedinţelor în plen ale Parlamentului European
Organizator:
·	Biblioteca  Judeţeană „Antim Ivireanul”Vâlcea – Centrul Europe Direct

23 septembrie
Ora 10,00: Şcoala Popeşti
Acţiuni de popularizare a Memorialului Nicolae Bălcescu în instituţiile de învăţământ 
Organizatori:
·	Şcoala Popeşti
·	Memorialul Nicolae Bălcescu


23 septembrie
Ora 17,00: Biblioteca orăşenească “A.E. Baconsky”Călimăneşti
Lansarea volumului „Prinţesa Ioana Cantacuzino la Călimăneşti” de Fenia Driva
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

24 septembrie
Casa Memorială  „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator :
·	Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea


AZI LA RAMNICU VALCE SE LANSEAZA DOUA REALIZARI LOCALE: O MONOGRAFIE SI UN FILM

Biblioteca Judeţeană Antim Ivireanul din Râmnicu Vâlcea este, în această după-amiază, gazda lansării cărţii "Vâlcea ieri şi azi în imagini commentate - călăuză turistică" de Petre Petria. În acelaşi context, sala de conferinţe a Bibliotecii va găzdui şi vizionarea filmului "Emil Ciorăscu, mare personalitate a culturii vâlcene". Organizatorii evenimentului: Primăria, Forumul Cultural şi Societatea Anton Pann. 



DIN CĂLIMĂNEŞTI, DAN LUPESCU TRANSMITE:

	Prag de Sf. Maria Mică, în staţiunea balneară Călimăneşti, judeţul Vâlcea. Lansări de cărţi, opinii incitante, lecturi de versuri în primă audiţie, atmosferă colocvială, prietenoasă. Corolă de lumini ale spiritului, roditoare ...ploaie de oameni ai condeiului veniţi de la Cluj – în spaţiul de graţie al Bibliotecii orăşeneşti A. E. Baconsky. marţi, 7 septembrie 2010, 55 de iubitori de cultură participă la inspirata manifestare literară generată de familia Al. Florin Ţene, Titina şi Ionuţ Ţene, scriitori cu obârşii vâlcene, răsădiţi, în urmă cu decenii, în Cluj-Napoca. Cu aportul moderatorului Petre Petria şi al celui dintâi vorbitor: ing. dr. Mihai Sporiş -, a fost lansat cel mai proaspăt prunc literar al doamnei Titina Ţene: volumul de versuri Scaunul harului, s-au făcut referiri la noutăţile editoriale semnate de Al. Florin Ţene: Cărticică de dat în leagăn gândul, respectiv, Cu inima în palmă, ori ale fiului celor doi, Ionuţ Ţene: Roşu de Lună.  S-a trecut apoi la evocarea succintă a bogatelor tradiţii culturale ale Vâlcii - începând de la prima carte tipărită, în urmă cu o jumătate de mileniu, de Macarie: Liturghierul (1508), până la opera eclatantă a Î. P. S. Bartolomeu Valeriu Anania, Mitropolitul Vadului, Feleacului şi Clujului (născut la 17 martie 1921, pe plaiuri vâlcene, în comuna cu nume predestinat: Glăvile), de  la regretaţii scriitori George Ţărnea şi Dumitru Tudor Savu, până la preotul cărturar Veniamin Micle, redutabilii critici/istorici literari Nicolae Manolescu şi Eugen Negrici, ori profesorul Costea Marinoiu, fondator de instituţii culturale perene, romancierul şi brâncuşologul de excepţie Constantin Zărnescu, poetul şi publicistul Lucian Avramescu (prahovean de baştină, dar care a ostenit ani buni, ca jurnalist, în Rm. Vâlcea) şi mulţi alţii. 
	Rând pe rând, şi-au exprimat opiniile ori au dat cep mărturisirilor emoţionante: Sabin Bodea, Ligya Diaconescu (general manager al Revistei internaţionale Starpress, cu triple rădăcini: române, canadiene, americane, Costea Marinoiu (preşedintele Societăţii Culturale Anton Pann, care se revendică drept continuatoare a Societăţii Culturale a judeţului Vâlcea, întemeiată la anul 1898 de celebrul matematician şi reformator al învăţământului românesc Spiru Haret), admirabila profesoară Adina Enăchescu (autoare a 24 de apariţii editoriale, la care s-a adăugat, recent, un doct studiu despre haiku: Frumuseţea poeziei nipone, 2010,Editura Societăţii Scriitorilor Români, Bucureşti), Dan Lupescu (directorul Direcţiei pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional a judeţului Dolj, director fondator al Revistei europene LAMURA), Lică Pavel (renumitul realizator de emisiuni TV şi radio pe teme ostăşeşti), Iulian Postelnicu, prof. Univ. Dr. Nicu Vintilă, Gheorghe Sporiş (care a înmânat câteva diplome de excelenţă).
	Distinsa doamnă Ligya Diaconescu a înmânat diplome câştigătorilor concursului de poezie destinat creatorilor români de pretutindeni) care nu au fost prezenţi la festivitatea din comuna Domneşti. Craiova a fost reprezentată la această superbă sărbătoare a spiritului românesc de tridentul Mihai Marcu, Nicu Vintilă şi mai jos semnatul... In finalul manifestării poetul Al. Florin Ţene, preşedintele Ligii Scriitorilor Români, a făcut semnificative referiri asupra activităţii acestei asociaţii profesionale, de creaţie, nonguvernamentală, apolitică şi nonprofit, ce reuneşte scriitori profesionişti grupaţi în 22 de filiale în România şi 12 filiale în comunităţi româneşti dinafara fruntariilor ţării noastre.
	Sub arcul de lumină al vorbelor de duh: „La izvorul curat, toate lucrurile din preajmă sunt limpezi” (aparţinând ...boierului Petria), manifestarea de la Biblioteca orăşenească A. E. Baconsky din Călimăneşti a caligrafiat un curcubeu de aspiraţii, idealuri şi năzuinţe înalte între scriitorii şi iubitorii de literatură de la nord şi de la sud de Carpaţii Meridionali, ca şi între cei de aici şi aceia de dincolo de oceane, păsări răzleţe prin cele Americi, prin Australia şi Noua Zeelandă, mistuite/mântuite de dorul nestins faţă de obârşiile  multimilenare.(D.L.)

ACEASTA DUMINICA IN JUDETUL VALCEA

5 septembrie 
Goleşti - sat Poeniţa
„Fii satului”,  ediţia  a XXXVI-a
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
·	Primăria comunei Goleşti

5 septembrie 
Malaia
„Hora satului”,  ediţia a II-a. În context lansarea cărţii „Malaia, 495 ani de istorie” - studiu monografic
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
·	Primăria comunei Malaia

5 septembrie
Biserica „Sf Filofteia” Rm Vâlcea
Sfinţirea Bisericii „Sf Filofteia” Rm Vâlcea – Pr. Paroh Mihai Bălăceanu
Organizator:
·	Parohia Spital „Sf Filofteia” Rm Vâlcea 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

3 septembrie
Casa Memorială „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

3 septembrie
Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
„Spectacol folcloric extraordinar” realizat cu ocazia sărbătoririi a 15 ani de la înfiinţarea postului de radio „Horion”
Organizator:
·	Radio „Horion”
Partener:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

4 septembrie
Casa de cultură „Dragoş Vrânceanu” Băbeni
„Dragoş Vrânceanu”, ediţia a VII-a. În context:
Finala concursului naţional de creaţie poetică dedicat poetului Dragoş Vrânceanu; Vernisajul expoziţiei de artă plastică „Dialog plastic”
Organizatori:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Casa de cultură „Dragoş Vrânceanu” Băbeni

4 septembrie
Mateeşti
„Întâlnirea cu fii satului”. În context: Te Deum la Biserica Parohială Mateeşti; Întânirea cu fii satului; Programul artistic „Cui îi place voia buna” susţinut de: Corul copiilor din Parohia Greci, Grupul folcloric „Datini”, Grupul folcloric al şcolii „Mugurel”, interpretul de muzică populară Ion Lupu; Simpozionul „Izvor de istorie, cultură şi civilizaţie”.

LUNA AUGUST S-A INCHEIAT CU LANSAREA ENCICLOPEDIEI JUDETULUI VALCEA

Genericul Colocviilor de Marţi din 31 August, pe Calderon 39, a fost lansarea Enciclopediei Judeţului Vâlcea, vol.I, Prezentare generală, Editura Fortuna, Râmnicu-Vâlcea, 2010, cu participarea unora din cei cuprinşi în această carte de o mie de pagini, în 14 capitole – Cadrul natural, Istoria, Populaţia şi împărţirile administrativ teritoriale, Economia şi societatea, Învăţământul, Ştiinţa şi tehnica, Cultura, Viaţa religioasă, Ocrotirea sănătăţii, Particularităţi ale graiului locuitorilor, Trăsături psihologice şi de personalitate ale vâlcenilor, Sportul, Turismul, Personalităţi vâlcene; coordonator, Ion Soare. Printre invitaţii Colocviilor: Ilinca Dumitrescu, Constantin Mateescu, Ilie Pârvu, Doru Moţoc, Felix Sima, Augustina Constantinescu, Ioan St. Lazăr, Florin Epure, Gheorghe Deaconu, Ion Soare, Ion Predescu, Ion Crăciunescu, George Mirea, Gheorghe Smeoreanu, Ioan Barbu, Emil Catrinescu, N. State Burluşi, Petre Tănăsoaiaca, Ion Manafu, Petre Cichirdan, Delia Soare, Constantin Poenaru. Au mai fost lansate şi alte cărţi apărute la editurile vâlcene Fortuna, Antim Ivireanu, Petras, Conphis, Bunavestire.





ZIUA COMUNEI BUDESTI

Duminica 29 august  cetatenii din  Budeşti, judetul Valcea, primind oaspeti din tot judetul si-au sarbatorit ziua comunei.“Ziua comunei Budeşti”, proiect cultural de promovare a valorilor acestei cunoscute comunităţi valcene, au fost organizate de
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea si Primăria comunei Budeşti.


http://plaintiffmoney.com/aspnet_client/39/montana

http://simplydesigninc.com/newold/27/orthodox-home

http://ezzyhome.com/templates/168/silk-amaryllis-t

AGENDA CULTURALA VALCEANA

16 august
Mănăstirea Hurezi 
Comemorare “Constantin Brâncoveanu”
Organizatori:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
·	Mănăstirea Hurezi

16 – 22 august
Băbeni 
“Ortodoxie şi artă”, proiect derulat în cadrul programului “Dialog plastic”, ediţia a III-a
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri:
·	Primaria oraşului Băbeni 
·	Casa de cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni
·	Arhiepiscopia Râmnicului

23 august
 Stoileşti 
“Ziua comunei Stoileşti” – proiect cultural de promovare a valorilor materiale şi spirituale locale. În context: spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului”

http://ihuesped.net/webalizer/04/muse-tickets.html

http://innerdecoration.com/css/65/lesbian-squirt.h

http://midland-tx-hotels.com/webalizer/020/pencil-

http://dollshop.info/cp/71/ejaculoid-video.html ej

http://nanuet-ny-hotels.com/images/626/amateur-cli

http://buncheeauditor.com/webalizer/16/free-gay-cu

http://seabrook-tx-hotels.com/res-inc/92/weau-news

http://coinscollect.net/cp/62/organo-gold.html org

http://movietrailersweb.com/images/67/raw-mature.h

AGENDA CULTURALA VALCEANA

13 – 17 august
Tismana
“Credinţă şi har”, tabără de instruire cu componenţă religioasă şi artistică
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Arhiepiscopia Râmnicului
·	Organizaţia World Vision

13 august
Ora 12,00: Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
“Oltul – prinţul boem al râurilor noastre” – expoziţie de carte
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

14 – 15 august
Călimăneşti
“Cântecele Oltului”, ediţia a XLII-a, festival interjudeţean al ansamblurilor folclorice din judeţele străbătute de râul Olt 
Organizatori:
·	Primăria oraşului Călimăneşti 
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Casa de Cultură “Florin Zamfirescu” Călimăneşti 
·	Grupul Şcolar Economic - Administrativ Călimăneşti

MANIFESTARI TRADITIONALE PE AGENDA VALCEANA

6 august
Lădeşti
“Târg la Lădeşti”, proiect cultural de readucere în actualitate a rolului târgurilor în viaţa socială, economică şi culturală a comunităţii. În context: concert al Orchestrei “Rapsodia vâlceană” şi al grupului folcloric “Rapsozii Oltului”
Organizatori:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Primăria comunei Lădeşti

7 august
Lăcusteni
“Sărbătoarea grâului”, ediţia a IV-a - proiect cultural de promovare a sărbătorilor prilejuite de strângerea recoltei, cadru de întâlnire şi dezbatere a problematicii noilor condiţii pedo-climatice ale culturii grâului. În context: întâlnirea specialiştilor cultivatori de grâu; spectacol folcloric dedicat fermierilor în interpretarea  Orchestrei “Rapsodia vâlceană” şi  grupului folcloric “Rapsozii Oltului” 
Organizatori:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Primăria comunei Lăcusteni

7 august
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea



EVENIMENTELE MUZEALKE VALCENE ALE VERII

31 iulie - 31 august
Muzeul de Istorie Râmnicu Vâlcea
Salonul judeţean de artă fotografică
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”
Parteneri:
·	Membrii fotoclubului “Floare de colţ”

31 iulie - 31 august
Muzeul de Artă Râmnicu Vâlcea
Expoziţia de artă „Muzica pictată“ – Silviu Bârsanu (UAP Craiova)
Expoziţia de sculptură: Paul Popescu şi Valer Neag (UAP Tg. Jiu)
Expoziţia de sculptură Radu Aftenie (UAP Sibiu)
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”

august
Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie Constantin Neacşu
Organizator:
·	Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Vâlcea

1 - 31 august
Muzeul Satului Vâlcean Bujoreni
- Expoziţia „Etno 3D“; - Expoziţia marame din zona etnografică Vâlcea 
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”

AGENDA CULTURALA VALCEANA - VARA 2010

iulie
Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţia de pictură şi grafică – Balázs Tiberiu şi Fazakas Tiberiu 
Organizatori:
·	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România 
·	Filiala Deva a Uniunii Artiştilor Plastici din România

1 iulie – 15 august
Ora 10,00: Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Sala de Expoziţii 
„Atelierul de vacanţă”, ediţia a III-a. Activităţi propuse: Atelier de lectură; Învăţăm să comunicăm; Învăţăm limbi străine prin joc; Atelierul fanteziei; Clubul isteţilor; Să ne cunoaştem oraşul; Din tainele muzicii; Din tainele dansului; De la cele 7 minuni ale lumii la lumea modernă; Audiţii muzicale; Proiecţii filme; Lecţii de comunicare – jurnalism; Să ne jucăm de-a actorii; Să învăţăm despre cărţi; Jocuri de dezvoltare psihomotorie şi educative; Tinerii şi consumul de droguri; Fizică distractivă; Chimie distractivă; Mitologie; Geografia judeţului; Învăţăm să desenăm cu ajutorul calculatorului
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 

1 iulie – 31 august
Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Cursuri şi evenimente de informare – comunicare europeană pentru toate categoriile de utilizatori. Copii de gimnaziu: Atelierul Europa ; Elevi de liceu: Şcoala de vară Europe Direct, Curs de limba germană; Adulţi: Curs de limba engleză, Curs de specializare manager de proiecte; Pensionari: Curs de iniţiere calculator.
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul Europe Direct 

1 - 31 iulie
Muzeul Satului Vâlcean Bujoreni
Expoziţia „Etno 3D“
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”

1 iulie
Ora 12,00: Biblioteca Orăşenească “A. E. Baconsky” Călimăneşti
Expoziţia de carte „Laureaţi ai Premiului Nobel”
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A. E. Baconsky” Călimăneşti

2 iulie
Ora 10,00: Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Sala de Conferinţe 
Curs de limba germană
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea - Centrul Europe Direct

3 - 4 iulie
Muzeul “Astra” Sibiu
“Zilele culturii populare vâlcene”, ediţia a V-a, proiect cultural derulat în cadrul Programului “Tezaure Umane Vii”. În context vor avea loc spectacole ale celor 20 de formaţii artistice şi târg al meşterilor populari vâlceni (peste 30)
Organizatori:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale “Astra” Sibiu

3 iulie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

Cocoşul de Horezu a 40-a editie
Păianjenul, pomul vieţii şi cocoşul au strâns, la începutul lunii iunie, la Horezu, mii de vizitatori. Această ediţie jubiliară - a XL-a - a adunat 56 de creatori ceramişti din toate zonele ţării. Timp de trei zile Valea Oltului a respirat tradiţia modelată de mâinile iscusite ale meşterilor populari. Ca de fiecare dată, Târgul "Cocoşul de Hurez" a fost un succes! 
Peste 50.000 de turişti - printre care italieni, nemţi şi englezi - au vizitat expoziţia de la Horezu. În căsuţele şi corturile amenajate în Campingul Stejari şi-au expus obiectele de artă meşteri din Argeş, Baia Mare, Odorheiul Secuiesc, Vâlcea, Horezu, Corund, Olt, Suceava, Mehedinţi 
 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

13 iunie 
Voineasa
“Ziua comunei Voineasa”, ediţia a VII-a - sărbătoare a comunităţii menită a conserva şi valorifica patrimoniul imaterial 
Organizatori:
• Primăria comunei Voineasa
• Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

14 iunie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Concert Simfonic „De la Viena la Munchen” - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Radu Popa
Solistă: Oxana Corjos
Program: W. A. Mozart – Simfonia nr. 25
R. Strauss – Burlesca pentru pian şi orchestră
Fr. Schubert – Simfonia I în Re Major D. 82
Organizator:
• Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

15 – 17 iunie
Orele 10,00 – 14,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Vizionarea în direct a şedinţelor Parlamentului European
Organizator: 
• Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea - Centrul Europe Direct

15 - 16 iunie
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A. E. Baconsky” Călimăneşti
Colocviu “A. E. Baconsky la aniversare – 85 de ani de la naştere”
Organizatori:
• Forumul Cultural Călimăneşti
• Biblioteca Orăşenească “A. E. Baconsky” Călimăneşti


AGENDA CULTURALA VALCEANA

29 mai 
Sala Studio a Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
Spectacolul “Hansel şi Gretel” după Fraţii Grimm, regia Diana Roman, scenografia Viorica Stamate
30 mai
Cinematograful Ostroveni, ora 12,00
·	 Spectacolul “ Amintiri, amintiri”, după Ion Creangă, regia Nicolae Poghirc
Cinematograful Ostroveni, ora 19,00
·	Spectacolul “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Doina Migleczi
29 mai
·	1965: Se naşte publicistul  Tudor Iosifaru
30 mai
·	1936: Se naşte istoricul Constantin Dumitrescu
·	1950: Se naşte poetul, prozatorul şi publicistul George Achim



AGENDA CULTURALA VALCEANA

21 mai
Păuşeşti- Otăsău
„Gura Otăsăului” - festival al culturii tradiţionale de pe Valea Otăsăului
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
·	Primăria comunei Păuşeşti-Otăsău

21 mai 
Grupul Şcolar Administrativ şi de Servicii Călimăneşti
Ziua Grupului Şcolar Administrativ şi de Servicii Călimăneşti – programe şi activităţi culturale,  educative şi sportive
23 mai
Creţeni
„Pridvorul tinereţii” - festival al tinerilor interpreţi de folclor şi mici meseriaşi
24 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Muzică din lumea nouă - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Sabin Păutza

AGENDA CULTURALA VALCEANA

23 aprilie
Ora 11,00: Primăria oraşului Băile Govora
Gheorghe I. Petre-Govora - 100 de ani de la naştere
Organizatori:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea
·	Primăria oraşului Băile Govora
·	Forumul Cultural al Râmnicului
23 aprilie
Colegiul Naţional “Gib Mihăescu” Drăgăşani
“Gib Mihăescu”, ediţia a XII-a finala Festivalului naţional de proză scurtă
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Colegiul Naţional “Gib Mihăescu” Drăgăşani

24 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
“Un copil sănătos într-un mediu curat ” – Concurs interjudeţean de proiecte de mediu 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

26 aprilie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Fiorangelo Orsini
Solist: Sergiu Cârstea
Program: Beethoven – Uvertura la Opera „Fidelio” – primă audiţie
    Neruda – Concert pentru trompetă şi orchestră
    Beethoven – Simfonia a V-a
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

28 aprilie 
Ora 14,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Vernisajul şi festivitatea de premiere a fotografiilor câştigătoare la concursul „Eu aşa văd România”
Organizator: 
·	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

29 aprilie
Galeria de artă plastică “Constantin Iliescu”
“Semne”– duo plastic feminin,  expoziţie de artă plastică. Autori: Viorica Ciorâţă-Drăghici şi Rodica Uzun
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

11 - 13 aprilie 
Arhiepiscopia Râmnicului 
Aniversarea a 160 de ani de la întronizarea în slujirea de episcop al Eparhiei Râmnicului Noul Severin a Sfântului Ierarh Calinic (1850 – 2010). În context: Slujbă arhierească; Simpozionul “Sfântul Ierarh Calinic, mărturisitor al dreptei credinţe şi susţinător al unităţii bisericeşti”; Lansarea monografiei “Mănăstirea Dintr-un Lemn”; Pelerinaj la Mănăstirile Cozia şi Frăsinei; Concert Euphonia
Organizatori:
·	Arhiepiscopia Râmnicului
·	Centrul Cultural “Grădina Maicii Domnului”

12 aprilie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Mihail Ştefănescu
Solistă: Adriana Maier
Program: Evergreen Nord şi Sud American
    N. Kirculescu – Moment muzical pentru pian şi orchestră (primă audiţie)
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

13 aprilie
Ora 11,00: Slatina -  Sediul Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Olt
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizator:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniul Naţional Vâlcea

14 aprilie 
Ora 12,30: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Oră de informare europeană cu tema „Parlementul European”, la care vor participa elevii clasei a X- a F, prof. Muscalu Cosmina şi elevii cls. a XI-a E, prof. Văduva Mădălina, de la Grup Şcolar  Industrial Ferdinand I Rm.Vâlcea 
Organizator: 
·	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

15 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
“Educaţia nonformală la standarde europene” – schimb de experienţă cu Palatele Copiilor din Târgu Jiu, Drobeta Turnu Severin 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

16 aprilie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Vernisajul expoziţiei personale “Constantin Neacşu”

 CULTURA TRADITIONALA VALCEANA

5 aprilie
Căminul cultural Dăngeşti, comuna Berislăveşti
“Hora satului”, ediţia I - sărbătoare tradiţională a comunităţii. În context: Paradă a costumelor populare tradiţionale; Festivitate de premiere a celor mai valoroase costume recuperate din lăzile de zestre; Concert al Orchestrei “Rapsodia vâlceană” şi al grupului folcloric “Rapsozii Oltului”.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

6 - 11 aprilie 
Arhiepiscopia Râmnicului (aleile din incintă)
“Icoana - universul credinţei” – expoziţie de icoane, cu demonstraţii în aer liber. Participă: plasticieni vâlceni
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Arhiepiscopia Râmnicului

8 aprilie 
Parcul “Zăvoi” Rm. Vâlcea
“Ziua mondială a rromilor”



AGENDA CULTURALA VALCEANA

1 – 22 aprilie
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni
Expoziţia „Mărturii de Artă şi Sfinţire Creştină“
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”

1 - 15 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
“Meşteşuguri, tradiţii şi tehnici de lucru” – Concurs interjudeţean de modelaj 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

2 aprilie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

CALENDAR CULTURAL VALCEAN

27 martie
·	1952: Se naşte arhimandritul Vartolomeu Androni, teolog, cărturar, doctor în teologie, stareţul Mănăstirii Cozia
·	1947: Se naşte istoricul Dumitru Andronie, director al Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale
28 martie
·	1415: Cancelaria Ţării Româneşti emite documentul prin care Mircea cel Bătrân dăruieşte Mănăstirii Cozia vama de la Genune (Câineni)
29 martie
·	2004 : S-a stins din viaţă Mitrana Dumitru, istoric şi critic literar, folclorist, cercetător
30 martie
·	1852: Moare Hrisant Penetis, egumenul Mănăstirii Hurezi, ctitorul bisericii de la Schitul Troianu
·	1874: Se naşte omul politic şi diplomatul Nicolae Rădescu, general de corp de armată şi prim - ministru în perioada celui de - al doilea război mondial
·	1950 : Se naşte Felix Anton Rizea, actor, dramaturg, ziarist

	Calendar întocmit de Florin Epure

LA SFARSIT DE MARTIE IN RAMNICU VALCEA

Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea organizeaza Salonul Naţional al Cărţii de Etnologie, ediţia a XI-a. În context: expoziţie de carte de etnologie, lansări de cărţi de etnologie în prezenţa autorilor
Organizator:Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea. Parteneri: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea, Ateneul “Meşterul Manole” , Editura “Fântâna lui Manole” Rm. Vâlcea

AGENDA CULTURALA VALCEANA

13 martie
 Biserica parohială “Sf. Nicolae” Negreni, comuna Mihăieşti
“Ziua Tradiţiei” – Sărbătoare de pomenire a celor ce şi-au adus contribuţii la prosperitatea 	  comunităţii 
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Primăria comunei Mihăieşti
·	Biserica “Sf. Nicolae” Negreni

15 – 30 martie
Casa de Cultură “Florin Zamfirescu” Călimăneşti
Spectacolul “Gaiţele” de Al. Kiriţescu – Teatrul Municipal “Ariel” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Casa de Cultură “Florin Zamfirescu” Călimăneşti
Partener :
·	Grupul Şcolar Economic Călimăneşti

15 martie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
„UN INSTANTE – JORGE LUIS BORGES” – Omagiu adus Argentinei muzicale
Interpreţi : Analia Selis (voce), Răzvan Suma (violoncel), Julio Santillan (chitară), 
      Mihaela Teleoacă (recitatoare)
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Partener: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea  

16 martie - 30 aprilie
Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
Manifestări dedicate ZILELOR FRANCOFONIEI
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană”Antim Ivireanul”Râmnicu Vâlcea

16 martie
Ora 11,00: Municipiul Alexandria - Teleorman
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizator:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

16 martie
Ora 20,00: Sala Sindicatelor Râmnicu Vâlcea
Spectacolul „Străini în noapte” cu Florin Piersic şi Emilia Popescu
Organizator:
·	Agenţia „Cărăbuş”

18 martie
Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti 
Evocare „Michelangelo, titanul picturii universale – 535 de ani de la naştere” 
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

18 martie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
RECITAL CVARTETUL „FAGOTTISSIMO”
Solişti: George Hariton – fagot, Mihai Timofti – fagot, Mihai Badiu – fagot, 
Pavel Ionescu – fagot, contrafagot
Program: Julius Weissenborn – Serenata; - Polka; - Poloneza
    Geoffrey Hartley – Suita
    Walter Miles – Vals
    Martinez Norris – Rumba; - Tango  
    Hector Berlioz – Simfonia Fantastica
    Peter Schickele – Last Tangou a Beyreuth
    Astor Piazzola – Libertango; - Tango

AGENDA CULTURALA VALCEANA

martie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea
Expoziţie de Arhitectură Dan Hanganu
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”
Partener:
·	Dan Hanganu

martie
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni
Expoziţie foto documentară „Tradiţii şi obiceiuri uitate din Judeţul Olt“
Organizator:
·	Muzeul Judeţean “Aurelian Sacerdoţeanu”
Partener:
·	CJPCPCT Olt

1 – 30 martie
Casa de Cultură “Florin Zamfirescu” Călimăneşti
Expoziţie de desene “Primăvara din sufletul meu”

AGENDA TEATRALA VALCEANA

21 februarie
Cinema Ostroveni, ora 19,00
·	“Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Doina Migleczi
22 februarie
Cinema Ostroveni, ora 19,00
·	„D’ale Carnavalului” de Ion Luca Caragiale, regia Aurel Palade
24 februarie
Sala  Zăvoi, ora 19,00
·	„O scrisoare pierdută” de Ion Luca Caragiale, regia Doina Migleczi
26 februarie 
Sala Mare a Teatrului de Stat "Anton Pann", ora  18,30
·	Premiera “Ce înseamnă să fii onest” de Oscar Wilde, regia Adrian Roman
27 februarie 
Sala Mare a Teatrului de Stat "Anton Pann", ora  11,30
·	„Motanul încălţat”, după Charles Perrault, regia Bogdan Tudor-Pelerin


AGENDA CULTURALA VALCEANA

15 - 20 februarie
În judeţ
Cercetare etnofolclorică pe tema: “Tradiţii şi obiceiuri practicate de comunităţile rurale vâlcene în săptămâna mare a Postului Sfintelor Paşti”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

15 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor: Lodovico Pelis
Solist: Matteo Corio – pian
Program: Lodovico Pelis - Concertul pentru pian şi orchestră (primă audiţie)
                L. van Beethoven – Simfonia a VI a „Pastorala”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

16 februarie
Ora 10,00: Biserica “Sf. Apostoli Petru şi Pavel” Râmnicu Vâlcea
Dezbateri dedicate aniversării Anului 2010 al “Crezului Ortodox al Autocefaliei Româneşti”: “Istoria Crezului Ortodox” (simbolul niceeo – constantinopolitan); “Locul Crezului Ortodox în cultul ortodox” (text şi cântare bisericească)
Organizatori:
·	Arhiepiscopia Râmnicului
·	Protopopiatul Râmnicu Vâlcea
·	Biserica “Sf. Apostoli Petru şi Pavel” Râmnicu Vâlcea

16 februarie
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizator:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

18 februarie
Ora 10,30: Mănăstirea Cozia 
Evocare literară „Grigore Alexandrescu - ale turnurilor umbre” (200 de ani de la naştere)  
Organizator :
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Partener :
·	Şcoala “Şerban Vodă Cantacuzino” Călimăneşti

18 februarie
Ora 13,00: Colegiul Economic Râmnicu Vâlcea – Sala de festivităţi
“Cariera profesională între dorinţă şi realitate” – dezbatere pe tema orientare şcolară şi profesională
Organizator:
·	Colegiul Economic Râmnicu Vâlcea
Partener:
·	AJOFM

18 februarie
Galeria de arte “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
“Arta – fereastră a sufletului”, ediţia a VI-a. În context: Vernisajul expoziţiei de arte plastice, prezintă artişti vâlceni, persoane cu dizabilităţi; Prezentarea volumului “Cântarea cântărilor” de Ilorian Păunoiu
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Societatea Naţională a Persoanelor cu Dizabilităţi Vâlcea 

18 februarie
Ora 18,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Expoziţia interjudeţeană “Natură statică - Flori” 
Organizator:
·	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

20 februarie
Salina de la Ocnele Mari 
Excursie la Salina de la Ocnele Mari 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

22 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor: Daniel Manasi
Solist: Alexandru Manasi – vioară
Program: Rossini – Uvertura la Opera „Italianca în Alger”
   Saint – Saens – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră
   Musorgski – Suita „Tablouri dintr-o expoziţie”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

24 februarie
Ora 13,00: Colegiul Economic Râmnicu Vâlcea – Sala de festivităţi
“Dragobete, să iubim româneşte” – program artistic

AGENDA CULTURALA VALCEANA

4 februarie
Ora 11,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Adunarea generală a Asociaţiei Basarabenilor din România
Organizator :
·	Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea - Centrul Europe Direct

5 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

8 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor:  Florin  Totan
Solişti: Andrei  Deleanu – pian şi Sebastian Tegzeşiu - vioară
Program: Mozart  - Uvertura la Opera „Nunta lui Figaro”
   Mozart – Concertul nr. 25 KV 503 pentru pian şi orchestră
   Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră

Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

9 - 11 februarie 
Orele 10,00 – 14,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Vizionarea în direct a şedinţelor în plen ale Parlamentului European 
Organizator :
·	Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea - Centrul Europe Direct


AGENDA CULTURALA VALCEANA

februarie
Galeria de Artă Grand Hotel Sofianu Rm. Vâlcea
Expoziţie de artă plastică şi decorativă “Ipostaze Medievale”. Participă cu lucrări artiştii plastici: Silviu Bârsanu, Dan Cioca, Horia Cucerzan, Gheorghe Dican, Doru Drăguşin, Lisandru Neamţu, Corina Perianu, Vasile Pop-Negreşteanu, Olga Popescu, Carina Rusu, Irina Sava, Cristian Sima, Angela Tomaselli, Traian Boicescu, Corina Croitoru, Victor Dima, Vasile Dobre, Vintilă Mihăescu, Ştefan Pelmuş, Georgiana Poenaru, Tina Popa, Marin Răducu, Bogdan Sava, Nicolae Sava, Daniel Stancu, Peti Velici
1 februarie
Ora 9,30: Arhiepiscopia Râmnicului - Sala “Antim Ivireanul”
Simozionul naţional ”Tradiții laice şi religioase în învăţământul românesc”, ediția a IV-a. În context:  lansarea cărţii ”Tradiții laice şi religioase în învăţământul românesc”
Organizatori:
·	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
·	Casa Corpului Didactic 
·	Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică Vâlcea

1 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
RITMURI SPANIOLE – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor : Constantin Grigore
Solistă: Raluca Oatu
Program: Joaquin Turina – La Oracion del Torero (primă audiţie)
   Joaquin Turina – Rapsodia Simfonică pentru pian şi orchestră (primă audiţie)
   Albeniz – Enescu – Rapsodia Spaniolă pentru pian şi orchestră (primă audiţie)
   Jeronimo Gimenez – La Boda de Luis Alonso 
   George Bizet – Selecţiuni din Suitele „Carmen”
   Manuel de Falla – Dansul Focului din „Amorul Vrăjitor”
Organizator:

AGENDA CULTURALA VALCEANA

22 - 28 ianuarie
Bucureşti - Cinema Studio şi Eurocinema Tinerimea Română
Best Film Fest, ediţia a-X-a, cele mai bune filme ale anului 2009. Pe 22 ianuarie la ora 19,00 va avea loc Seara de Gală cu decernarea trofeelor Best Film Fest. Între 22 şi 28 ianuarie spectatorii vor putea (re)vedea cele mai bune 10 filme care au rulat în Romania în 2009 (alese de criticii şi jurnalistii de specialitate), cel mai bun film european şi cel mai bun film românesc al anului 2009
Organizatori:
·	Asociaţia Film România
·	Agenţia Champions, Independenţa Film
·	Asociaţia Criticilor de Film din Cadrul Uniunii Cineaştilor din România 
·	Centrul Naţional al Cinematografiei

23 ianuarie
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană Vâlcea a Arhivelor Naţionale
Simpozion pe tema „Unirea principatelor”
Organizatori:
·	Forumul Cultural al Râmnicului
·	Direcţia Judeţeană Vâlcea a Arhivelor Naţionale
·	Asociaţia Seniorilor din Educaţie, Ştiinţă şi Cultură

24 ianuarie
În faţa Instituţiei Prefectului – Judeţul Vâlcea
“Hai să dăm mână cu mână” – spectacol prilejuit de Ziua Unirii Principatelor Române
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

24 ianuarie
Casa de Cultură „Florin Zamfirescu” Călimăneşti
„Hai să dăm mână cu mână” – spectacol folcloric susţinut de Ansamblul „Doina Oltului” al Casei de Cultură „Florin Zamfirescu” Călimăneşti
 Organizator:
·	Casa de Cultură „Florin Zamfirescu” Călimăneşti

24 ianuarie
Iaşi
Participarea Ansamblului “Brăduleţul” la Sărbătoarea Zilei Unirii Principatelor Române de la Iaşi
Organizator:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

25 ianuarie
Ora 19,00:  Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea 
Opereta „Mam’zelle  Nitouche” de Florimond HERVÉ 
Corul şi Baletul Teatrului Liric “Elena Teodorini” Craiova
Orchestra  Filarmonicii „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
Distribuţia: Denise - Mihaela Popa, Corinne - Carmen Roibu, Celestin/Floridor - Alexandru Petre, Caroline - Doina Sărsan, Colonelul - Teodor Ispas, Champlatreux - Gabriel Marciu, Loriot - Daniel Cornescu, Directorul Trupei de Operetă - Cosmin Vasilescu, Sora Ursule - Ioana Ciucă, Grădinarul - Nicolae Popa, Louis de Flavigny - Cosmin Vasilescu, Regizorul Tehnic - Costinel Stancu, Soldatul - Ionuţ Dumitru, Gustav/Robert - Bogdan Olaru			
Conducerea muzicală: Florian-George Zamfir; Regia: Carmen Roibu; Decoruri: Sorin  Novac; Costume: Mircea Bărbulescu; Mişcare scenică: Ioan  Kelemen, Lelia Vais, Emilian Belcin; Maestru de cor: Pavel Şopov; Pregătirea muzicală: Maria Cristiana Stan; Regie scenă: Costinel Stancu; Sufleur: Viorica Toma
Organizator:
·	Filarmonica de Stat  „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea

28 ianuarie
Sala de festivităţi a Inspectoratului Şcolar Vâlcea
Colocviu pe tema: “Arta interpretativă, formă de educaţie permanentă”. Participă: instructori amatori din sistemul de aşezăminte şi unităţi şcolare, organizaţii       nonguvernamentale
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

29 ianuarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

29 ianuarie
Primăria oraşului Călimăneşti
Întâlnire cu autorii volumului „Mircea cel Mare – scutul istoriei”: Alexandru V. Diţă, Dan Zamfirescu şi Alexandru Ştefan Vergatti
Organizatori:
·	Forumul Cultural Călimămneşti
·	Sfânta Mănăstire Cozia


AGENDA CULTURALA VALCEANA

11 - 23 ianuarie
Zilele Curierului de Vâlcea. Manifestări prilejuite de împlinirea a 20 de ani de la fondarea ziarului, primul cotidian privat, independent din România postcomunistă 
În context:
11 ianuarie
Ora 19,00:  Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea 
Recital  vocal – instrumental „Rarităţi muzicale româneşti”
Solişti: Carmen  Daniela – pian şi Thomas Kalka – tenor (Opera Comică Berlin)
Program: George Enescu, Tiberiu Brediceanu, Carl Filtsch, Paul Constantinescu, Nicolae Bretan,
    Johann Lukas Hedwig
Organizatori:
·	Filarmonica de Stat  „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
·	Cotidianul „Curierul de Vâlcea” 
19 ianuarie
Ora 16,00: Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea
“Gând către Eminescu” – lansarea volumelor: “Previziuni ştiinţifice în opera Eminescu” de prof. univ. dr. Virgil Ene (Timişoara); “Italia, pământul de acasă” de Ion Barbu (un capitol extins despre Eminescu – Leopardi, mucenici ai neamurilor lor); “Cerul din lacrimă”, versuri de Florea Miu (Craiova)   
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea
·	Cotidianul „Curierul de Vâlcea” 
20 ianuarie
Teatrul “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Orele 15,30 – 17,00: Gala Premiilor Curierul de Vâlcea, ediţia 2010
Ora 17,15: Spectacolul cu piesa “Baltagul” de Mihail Sadoveanu, scenariu dramatic şi regia Bogdan Tudor Pelerin
21 ianuarie

Horezu  în Asociaţia Europeană a Oraşelor Centre de Ceramică

Cotidianul spaniol "La Tribuna de Talavera", a menţionat în paginile sale, evenimentul prin care oraşul vâlcean Horezu a intrat în Asociaţia Europeană a Oraşelor Centre de Ceramică.

"La finele anului trecut, la Talavera de la Reina (Toledo) din Spania, a avut loc o importantă întâlnire a reprezentanţilor Asociaţiilor Oraşelor Centre de Ceramică din Italia, Franţa, România şi Spania, având drept scop pregătirea etapelor pentru constituirea unei entităţi europene care să reprezinte asociaţiile menţionate şi să apere interesele oraşelor centre de ceramică din Europa", coordonarea fiind încredinţată preşedintelui Asociaţiei Spaniole a Oraşelor Centre de Ceramică, Tirso Lumbreras. Alături de localităţile Horezu, Lungeşti şi Vlădeşti din judeţul Vâlcea, Corund din judeţul Harghita şi Siseşti din judeţul Mehedinţi, care au constituit Asociaţia Româna a Localităţilor Centre de Ceramică, sunt aşteptate să se alăture şi alte localităţi centre de ceramică din ţară, ceea ce ar spori forţa asociaţiei în interiorul entităţii europene care se va constitui.

AGENDA CULTURALA VALCEANA

4 decembrie
Casa Memorială „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator :
·	Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

4 decembrie
Ora 18,30: Casa de Cultură „Florin Zamfirescu” Călimăneşti
Spectacolul „Curajul femeii în dragoste”  sau „Femeia secolului XXI” de Felix Anton Rizea, prezintă Compania teatrală „Cişmeaua Roşie” Bucureşti

AGENDA CULTURALA VALCEANA


11 noiembrie 
Ora 12,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Concursul „Eu aşa văd Europa”, destinat jurnaliştilor
Organizator: 
·	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Ora 18,30: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Spectacolul de muzică şi poezie „Rapsodii de toamnă”, cu participarea copiilor talentaţi  
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
12 noiembrie
Ora 14,00: Garnizoana Râmnicu Vâlcea
Simpozionul naţional de istorie „Posada 1330 – simbolul biruinţei Daco-Romane”, ediţia I
Simpozion editorial – lansarea cărţilor: „România – Asociaţia Naţională Cultul Eroilor” de Col. (r) Petre Stoica; „Teroare în Ardeal”, vol I-II de Constantin Mustaţă; „Contribuţii la Istoria Jandarmeriei Române – 65 de ani de la eroicele lupte ale jandarmilor în Bătălia Bucureştilor din  august – septembrie 1944” de General maior (r) conf. univ. dr. Ilie Gorjan şi General de brigadă (r) prof. Ioan Suciu; „Părintele Dumitru Bălaşa – o viaţă în slujba crucii şi a neamului Daco-Roman”, volum documentar omagial iniţiat şi îngrijit de Eugen Petrescu; „Mănăstirile şi Schiturile din Judeţul Vâlcea – album spiritual”, ediţiile I-III de Eugen Petrescu; „Sfintele aşezăminte monahale vâlcene – album”, ediţia I de Eugen Petrescu
Decernarea medaliei şi diplomei jubiliare „90 de ani de la crearea Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor”

DUBLĂ LANSARE DE CARTE
LA RÂMNICU VÂLCEA


Luni, 9 noiembrie 2009, orele 16:00, în sala de conferinţe de la GRAND HOTEL SOFIANU din Râmnicu Vâlcea, va avea loc o dublă lansare de carte a scriitoarei Maria Diana Popescu. Cele două volume: „Dialoguri privilegiate” (vol III) şi „Restul este legendă” sunt o continuare a nenumaratelor scrierilor oferite de autoare pe parcursul timpului. 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

3 noiembrie
Ora 18,30: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Manifestarea „Vaideeni - Nemărginimea Mărginimii”. În context: expoziţie de obiecte tradiţionale; expoziţie de fotografie; expoziţie de carte; lansare de carte şi CD: „Carte cu caracter etnografic din colecţiile Fondului Documentar al BJAI Vâlcea” - film documentar; program artistic - Ansamblul de Fluieraşi, condus de Vartolomei Todeci. Invitat: scriitorul Dinu Săraru
Organizatori: 
·	Primăria Vaideeni
·	Biblioteca Publică Vaideeni 
·	Căminul Cultural Vaideeni 
·	Secţia de Etnologie „Mihai Pop” a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

4 noiembrie 
Ora 17,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
„In memoriam Ilie Purcaru” - amintiri, evocări, consideraţii critice, recital de poezie. În context: expoziţie cu cărţi ale autorului comemorat; lansarea volumului „Cartea Loviştei”, apărut la Editura „Antim Ivireanul”
Organizatori: 
·	Editura „Antim Ivireanul” 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea


6 noiembrie
Casa Memorială „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator :
Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

STAGIUNEA VALCEANA

5 octombrie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
DESCHIDEREA STAGIUNII A XV - A 2009 – 2010
CONCERT  EXTRAORDINAR: Arii, Coruri şi Uverturi celebre - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia” 
Dirijor: Cristian Sandu 
Solişti: Ştefan Pop - tenor
Program: Franz von Suppe - Uvertura la Opera „Cavaleria uşoară”
Pietro Mascagni - Corul „Gli aranci olezzano” (Cavalleria rusticana)
    Gaetano Donizetti - Aria lui Nemorino, „Una furtiva lagrima” (Elixirul dragostei)
    Camille  Saint – Saens - „Bacchanale” pentru orchestra
    Friederich Flotow - Aria lui Lyonel, „M'appari tutt'amor” (Martha)
    Giuseppe Verdi - Corul ţiganilor (Trubadurul);- Aria ducelui „La donna e mobile” 
                    (Rigoletto); -  Corul sclavilor (Nabucco)
    Gioacchino Rossini - Uvertura la Opera „Coţofana hoaţă”
    Ruggiero Leoncavallo - Corul Don (Paiaţe)
    Julles Massenet - Aria lui Werther „Pourquoi me reveiller” (Werther)
    Pietro Mascagni - Intermezzo din Opera Cavalleria rusticana (orchestra)
    Georges Bizet - Corul „Les voici, voici les cadriles” (Carmen)
    Giacomo Puccini - Aria lui Rodolfo, „Che gelida manina” (La Boheme)
    Giuseppe Verdi - Marş triumfal  din Opera Aida (Gloria all'Egito

AGENDA CULTURALA VALCEANA

3  septembrie
Memorialul Nicolae Bălcescu
Simpozionul ,,Conacul Bălceştilor componentă a patrimoniului naţional”

Organizator:
·	Memorialul Nicolae Bălcescu
Partener:
·	Şcoala cu clasele I-VIII  Rotăreşti

4 septembrie
Ora 9,00-16.00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul”Vâlcea
Conferinţa Districtuală Interact
Organizator:
·	Club Interact

4  septembrie
Casa Memorială „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator :
·	Societatea Culturală „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

4 - 5  septembrie
Sighişoara
Festivalul Internaţional al Fanfarelor de la Sighişoara. Participă Fanfara elevilor „Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor Vâlcea
Organizator:
·	Clubul Copiilor Sighişoara

6 septembrie
Goleşti- Poieniţa
“Fii satului”. În context concert folcloric susţinut de orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului”; concert al Fanfarei  elevilor „Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor Vâlcea
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
·	Primăria comunei Goleşti


La Băbeni Festivalul “La izvorul fermecat”


Primăria oraşului Băbeni si Casa de Cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni ]n colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, organizeaza in zilele de 29 si 30 august in localitatea Băbeni Festivalul “La izvorul fermecat” invitându-i pe toţi vâlcenii şi turiştii aflaţi în zonă spre a cunoaşte tradiţiile locale



AGENDA CULTURALA VALCEANA

22 august
Ora 17,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Medalion aniversar: Gheorghe Deaconu la 65 de ani”
Organizator:
·	Forumul Cultural al Râmnicului

23 august 
Stoileşti 
	“Ziua comunei”, ediţia a II-a
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Stoileşti
	
23 august
Budeşti
	“Ziua comunei”,  ediţia a IV-a
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Budeşti

28 august
Ora 17,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

28 august
Brezoi
	“Târgul lotrenilor - Zilele  oraşului Brezoi”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria oraşului Brezoi


AGENDA CULTURALA VALCEANA

15 august
Mănăstirea Horezu şi Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Memorial “Constantin Brâncoveanu”
Organizatori:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
·	Mănăstirea Horezu

15 - 16 august
Călimăneşti
“Cântecele Oltului”, ediţia a XLI-a - festival al ansamblurilor folclorice din judeţele străbătute de râul Olt 
Organizatori:
·	Primăria oraşului Călimăneşti 
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Casa de Cultură “Florin Zamfirescu” Călimăneşti

15 august 
Grădiştea
“Ziua comunei Grădiştea”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Grădiştea

15 august 
Stroeşti
“Ziua comunei Stroeşti”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Stroeşti

15 august
Ora 9,00: Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
“Oltul – prinţul boem al râurilor noastre”, ediţia I – cu participarea bibliotecilor orăşeneşti din judeţele străbătute de Olt
Organizatori:
·	Forumul Cultural Călimăneşti
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti


AGENDA CULTURALA VALCEANA

6 august 
Lădeşti
“Târg la Lădeşti”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Lădeşti

7 august
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

8 august 
Lăcusteni
“Sărbătoarea grâului”, ediţia a III-a

Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Lăcusteni

10 august
Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Întâlnirea cu avocatul Dumitru Ghiţă „Noţiuni juridice”
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul Europe Direct

11 august
Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminarul „Comunicare şi interculturalitate - probleme actuale”
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul Europe Direct

12 august
Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Întâlnirea „Student în Europa” - prezentare realizată de voluntarii Europe Direct, studenţi în Europa (Danemarca, Anglia, Franţa)
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul Europe Direct

13 august
Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Întâlnirea  „Consiliere pentru o carieră europeană”. Participă prof. Daniela Predişor
Organizator: 
·	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul Europe Direct

14 august
Ora 11,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Festivitatea de închidere a programelor de vacanţă derulate de Centrul Europe Direct Organizator: 

AGENDA CJULTURALA VALCEANA
20 iulie: Titeşti
“Târg la Titeşti”, ediţia a IX-a
Organizatori:
•	Primăria comunei Titeşti
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

20 iulie: Amărăşti
“Târg la Amărăşti”, ediţia a IX – a 
Organizatori:
•	Primăria comunei Amărăşti
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

21 - 25 iulie
Iaşi
Participarea cercurilor de ecoturism, astronomie şi floricultură ale Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea la Concursul naţional de proiecte “Gestionarea riscurilor naţionale şi antropice”
Organizator:
•	Palatul Copiilor Iaşi
24 – 29 iulie
Râmnicu Vâlcea
Ziua Imnului Naţional. Zilele Râmnicului 
Program:
24 iulie
Ora 20,00: Sala Sindicatelor Râmnicu Vâlcea 
“Antract – 25”, spectacol aniversar al trupei Antract la 25 de ani de la înfiinţare
Ora 20,00:  Scena Stadion
Concert de muzică populară
25 iulie
Ora 10,00: Parcul Zăvoi, aleile din vecinătatea Teatrului Ariel
Inaugurarea Târgului Meşterilor Populari, ediţia a XII-a
Ora 10,00 : Primăria Râmnicului
Startul festiv al competiţiei cicliste “Spune nu poluării !”, pe traseul Râmnicu Vâlcea (start tehnic: Goranu) - Stadion “Cozia “Călimăneşti  
Orele 11,00 - 14,00 : Parcul Zăvoi, lângă iazul cu nuferi
Efectuarea a 3 ore de zbor cu balon captiv
Orele 12,00 - 12,30
Paradă de maşini de epocă pe teraseul Primăria municipiului - Str. General Praporgescu - Str. Constantin Brâncoveanu - Str. General Magheru - Bd. Nicolae Bălcescu -  CN “Alexandru Lahovari” -  Calea lui Traian -  Podul Vinerii Mari - Str. General Magheru - BCR -  Bd. Tudor Vladimirescu -  Prefectura Vâlcea -  Scuarul Mircea cel Bătrân
Orele 13,00 - 16,00 : Scuarul Mircea cel Bătrân
Expoziţie de maşini de epocă
Ora 13,00: Sala de sport a Şcolii “Take Ionescu”Râmnicu Vâlcea
Deschiderea “Târgului Colecţionarilor”
Orele 16,00 - 21,00 : Parcul Zăvoi, lângă iazul cu nuferi
Efectuarea a 5 ore de zbor cu balon captiv
Ora 20,00: Scena Stadion 
Concert de muzică uşoară
Pe toată durata zilei vor avea loc spectacole teatrale ale Teatrului Municipal “Ariel” în Parcul Zăvoi şi Scuarul Mircea cel Bătrân 
Orele 21,00 - 03,00 
„Noartea Albă a Râmnicului”
Ora 20,30 : Scuarul Mircea cel Bătrân- amfiteatru
Spectacol de teatru de păpuşi - Teatrul Municipal  “Anton Pann”   
Ora 21,00 : Galeria  “Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
Vernisajul expoziţiei „ Fantezii Estivale”
Ora 21,00 : Scuarul Mircea cel Bătrân - amfiteatru
Concert al Fanfarei „Gabriel Chaborschi” a Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea
Ora 21,30:  Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Vernisajul unei expoziţii de sculptură a unui artist maghiar
Ora 22,00 : Calea lui Traian -  intersecţie cu Bd. Tudor Vladimirescu
Spectacol pirotehnic trupa „Crispus” -  Sibiu
Ora 22,15 : Calea lui Traian -  Scuarul Revoluţiei
Concert coral estival al Corului Academic „Euphonia” al Filarmonicii „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
Ora 23,00: Calea lui Traian 
Deschiderea Târgului de carte „Antena 1”
Ora 23,30: Scuarul Mircea cel Bătrân -  amfiteatru
Demonstraţie de Aikido - Clubul Doshin Dojo Râmnicu Vâlcea
Ora 24,00 : Galeriile „Artex” Râmnicu Vâlcea
Salonul Judeţean de Artă al membrilor UAP - Filiala Vâlcea; înmânarea Diplomei de Cetăţean de Onoare artistei Tina Popa
Ora 24,30 : Calea lui Traian 
Demonstraţie de role - Clubul „Natura Montaniardul Călăuza”
Orele 21,00 – 03,00 
Pe toată durata „Nopţii Albe”, Muzeul de Artă, Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul”, Muzeul de Istorie şi Cinematograful „Ostroveni” vor fi deschise şi vor avea program pentru vizitatori, cu intrare gratuită
26 iulie 
Orele 10,00 - 20,00: Parcul Zăvoi, aleile din vecinătatea Teatrului Ariel
Târgul Meşterilor Populari
În context spectacol al Teatrului Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea: “Momente Caragiale”
Orele  10,00 - 20,00 : Sala de sport a Şcolii “Take Ionescu”Râmnicu Vâlcea
Târgul Colecţionarilor

AGENDA CULTURALA VALCEANA

14 - 20 iulie
În localităţile Şirineasa, Frânceşti, Valea Mare, Stăneşti, Titeşti şi Amărăşti
Cercetare folclorică pe temele: “Cetele de căluşari” şi “Târgurile de ieri şi de azi”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:  
•	Centrul Naţional pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bucureşti 

17 iulie
Băile Olăneşti
“Ziua oraşului”, ediţia I
Organizatori:
•	Primăria oraşului Băile Olăneşti
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

18 - 19 iulie
Băile Govora
“Florile Govorei”, ediţia a XL-a  - Zilele oraşului Băile Govora
Organizatori:
•	Primăria oraşului Băile Govora
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

18 - 19 iulie
Casa de cultură Voineasa, ora 17,00 
•	Spectacolul “Cerere în căsătorie” de A. P. Cehov, regia Doina Migleczi
Casa de Cultură Voineasa, ora 19,00
•	Spectacolul “Textul înainte de toate” de Doru Moţoc, regia  Doina Migleczi
Organizator:
•	Teatrul Municipal “Ariel” Râmnicu Vâlcea

19 iulie
Livezi
Ziua comunei Livezi, ediţia I

Organizatori:
•	Primăria comunei Livezi
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

Zilnic între orele 10,00 – 13,00: Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
- Atelierul de vacanţă – program ce cuprinde activităţi interactive organizate de toate secţiile instituţiei, menite să creeze o alternativă bogată pentru ocuparea timpului liber. Acestea se adresează  tuturor categoriilor de utilizatori ai serviciilor Bibliotecii judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea. (Atelierul „Atlantis”: atelier literar, atelier de desen, atelierul fanteziei, atelierul de ştiinţe; Atelierul „Europa”: cursuri de calculator pentru pensionari, cursuri de limba engleză pentru începători - adulţi, prezentări Power Point şi filmuleţe despre U.E., ateliere de lucru; Atelierul „Micul Jurnalist”: iniţierea concursului „Micul Jurnalist”, „Ora de sănătate”, concursuri de eseuri, povestiri, glume, ghicitori, „Întâlnire cu un pompier” - sfaturi utile, atelier de creaţie şi exprimare liberă; Atelierul de limbi străine: expoziţii de carte pentru copii, carte de artă, prezentări video, proiecţii Power Point, prezentări video ale unor cursuri de limbi străine, activităţi de învăţare a unor expresii şi cuvinte uzuale în limbile franceză şi engleză; Atelierul „Caleidoscop”: bunele maniere, „Să vorbim şi să scriem corect”, „Să cunoaştem personalităţile locale”, „Cum circulăm corect”, prevenirea obezităţii la copii; Atelierul Multimedia: vizionări zilnice de filme artistice şi documentare).
- Până pe data de 16 iulie, la sediul filialei Ostroveni a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea se va organiza un curs de iniţiere în utilizarea calculatorului pentru pensionari. 
- Până pe data de 30 iulie, de luni până joi, ora 9,00, Centrul „Europe Direct” organizează Cursul „Calculatorul pe înţelesul tuturor”, adresat pensionarilor.
- Până pe data de 31 iulie, miercurea, ora 17,00 şi vinerea, ora 9,00, Centrul „Europe Direct” organizează Cursul „Să învăţăm limba engleză”, nivel începător, adresat adulţilor. 
- În cadrul aceluiaşi program de vacanţă, în perioada 6 iulie - 3 august se va desfăşura şi cursul de limbă franceză pentru începători (elevii claselor I-VIII). Cursurile vor fi susţinute de trainer  Dana Aldescu, voluntar în cadrul CIC al Bibliotecii Judeţene  „Antim Ivireanul” Vâlcea, elevă în clasa a XII – a A la Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari”.
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea

AGENDA CULTURALA VALCEANA

18 iunie 
Ora 17,00: Muzeul de Artă „Casa Simian” Râmnicu Vâlcea  
Dezbatere pe tema “Arta monumentală a Râmnicului – actualitate şi prosperitate”  
Organizator:
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

19 iunie 
Ora 18,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţia de pictură Mosoia Constantin - Piteşti 
Organizator:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

21 iunie
Lungeşti
“Ziua olarului”, edţia a XXXI- a - proiect cultural de valorificare a meşteşugului olăritului
Organizatori:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
•	Primăria comunei Lungeşti


22 iunie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Închidere de stagiune 
INTEGRALA BEETHOVEN (9) - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta” şi Corul academic „Euphonia”
Dirijor: Mihail Ştefănescu
Solişti: Ramona Eremia – soprană, Ana Rusu – mezzosoprană, Adorjan Pataki – tenor,
            Adrian Zamfir - bariton
Program: - Simfonia a IX a  pentru solişti, cor şi orchestră
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

23 - 29 iunie
Izvoarele Sucevei – Judeţul Suceava
Tabără de “Cunoaştere a tradiţiilor din Nordul Moldovei”
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Suceava
•	Casa “Zinici”


AGENDA CULTURALA VALCEANA

10 iunie
Clubul Copiilor Horezu
“Culori, valori şi forme”, concurs judeţean de pictură
Organizator:
•	Clubul Copiilor Horezu

10  iunie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Music Show, cafe concert & jazz 
Solişti: Irina Stratulat  - pian, Relu Piculeaţă – vioară, Gheorghe Pavel – vioară, Vasiliana Adam  -  violă, Marius Vasilescu – cello, Emilian Sandu – oboi, corn englez, Florin Popescu – contrabas, Radu Eduard - trompetă 
Program: Astor Piazzolla,  Ennio Morricone, Friz Kreisler, Aram Hachaturian
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

11 - 13 iunie
Galeriile de Artă Cluj - Napoca
Expoziţie de pictură şi ceramică a copiilor Şcolii Populare de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj

11 iunie
Ora 11,00: Statuia “Eminescu” din Ostrov 
“Luceafărul poeziei româneşti – 120 de ani de la moarte”, prezintă scriitor Ion Lazu
Spectacol de muzică şi poezie “Frumoasa fără corp” în interpretarea artistei Lidia Lazu 
Romanţe eminesciene în interpretarea Corului condus de prof. Iustin Androni
Organizator:
•	Forumul Cultural Călimăneşti
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti


AGENDA CULTURALA VALCEANA

AGENDA CULTURALA VALCEANA

4 iunie 
Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Festivalul de teatru „Pe urmele lui Molière”
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană “Antin Ivireanul” Vâlcea

5 iunie
Clubul Copiilor Drăgăşani
“David împotriva lui Goliat”, concurs naţional - educaţie pentru mediu
Organizator:
•	Clubul Copiilor Drăgăşani


5 iunie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

6 iunie
 Colegiul Naţional de Informatică “Matei Basarab” Rm. Vâlcea
“Ucenicii Thaliei” ediţia a VIII-a, festival de teatru pentru tineret - secţiunea preşcolari
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
•	Colegiul Naţional de Informatică “Matei Basarab” Rm. Vâlcea

6 iunie
Sala mare a consiliului Judeţean Vâlcea
Spectacol muzical coregrafic “Petale de lumină”
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
•	Şcoala de Balet “Giuliana” Bucureşti
•	Compania “Contemp” Bucureşti


AGENDA CULTURALA VALCEANA

21 mai 
Căminul Cultural Păuşeşti-Otăsău
“Glasul Otăsăului” – Festival al folclorului de pe Valea Otăsăului
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Păuşeşti-Otăsău

21 mai
Ora 14,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
Oră de informare europeană „2009, anul creativităţii şi inovaţiei”, la care vor participa elevii clasei a VII-a A de la Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân”, îndrumaţi de prof. Teodora Predescu
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene “Antin Ivireanul” Vâlcea

21 mai
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
“Parteneri în educaţie – prezent şi perspective” , concurs de proiecte faza judeţeană
Organizatori:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

22 mai
Ora 18,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Vernisajul expoziţiei de pictură “Paul Rădulescu”

Organizatori:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

22 mai
Clubul Copiilor Drăgăşani
“Europa de mâine – educaţie prin cetăţenie democratică”
Organizatori:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
•	Clubul Copiilor Drăgăşani

23 mai 
Ora 10,00:  Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea 
Programul "Tineret în Acţiune"
Organizator: 
•	Proiectul Comunităţi Creative, proiect finanţat prin programul „Tineret în Acţiune”

23 mai
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Concurs judeţean de floricultor “Un om sănătos într-un mediu curat”
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercul de floricultură

24 mai
Parcul din incinta Şcolii cu clasele I-VIII Creţeni
“Pridvorul tinereţii” – Festival al tinerilor meşteri populari şi interpreţi de folclor
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Şcoala cu clasele I-VIII Creţeni 
•	Primăria comunei Creţeni

25 - 31 mai 
Holul Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Expoziţii fotografice realizate de participanţii la atelierul de foto jurnalism din cadrul proiectului Comunităţi Creative
Organizator: 
•	Proiectul Comunităţi Creative, finanţat prin programul „Tineret în Acţiune”

25 mai – 1 iunie
Biblioteca Orăşenească “A. E. Baconsky” Călimăneşti
Zilele cărţii pentru copii
Organizator:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

25 mai
Ora 18,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
INTEGRALA BEETHOVEN (8) – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Mihail Ştefănescu
Solişti: Mihai Ungureanu – pian, Gabriel Croitoru – vioară şi Marin Cazacu - violoncel
Program: - Triplu Concert  pentru pian, vioară, violoncel şi orchestră op. 56 în Do major
    - Simfonia a VIII a  
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

27 mai
Ora 9,00: Centrul de Instruire pentru Geniu “Panait Donici” Râmnicu Vâlcea 
“150 de ani de la înfiinţarea Armei Geniu”. În context: deschiderea oficială, ceremonia de acordare a medaliilor şi distincţiilor, sesiune de comunicări ştiinţifice, expoziţie de armament, serbare câmpeneasca
Organizatori: 	
•	Garnizoana Râmnicu Vâlcea

27 mai 
Galeria de arte “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
“Vâlcea artistică” ediţia a XIII-a  – Festival judeţean al creaţiei artistice (literatură, artă plastică, fotografie)

AGENDA CULTURALA VALCEANA

17 - 24 mai 
Holul Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea 
Expoziţii fotografice realizate de participanţii la atelierul de fotojurnalism din cadrul proiectului Comunităţi Creative
Organizator: 
•	Proiectul Comunităţi Creative, finanţat prin programul „Tineret în Acţiune”

18 mai
Ora 17,00: Sala "Antim Ivireanul” a Complexului Cultural al Episcopiei  
Medalion aniversar “Nicolae State - Burluşi – 60 de ani”
Organizatori: 	
•	Episcopia Râmnicului
•	Forumul Cultural al Râmnicului 
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

18 mai
Primăria oraşului Călimăneşti
Decernarea diplomelor de fidelitate familiilor care au împlinit 50 de ani de la căsătorie
Organizatori:
•	Primăria oraşului Călimăneşti

19 – 20  mai
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
Ziua Râmnicului – complex de manifestări închinate primei atestări documentare a Râmnicului şi celei de a 620 aniversări a localităţii ca oraş
Organizatori: 	
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Forumul Cultural al Râmnicului 

19 mai
Casa de Cultură Călimăneşti
Călimăneşti şi oamenii săi: Florin Zamfirescu la împlinirea a 60 de ani
Dezvelirea firmei cu numele Casa de Cultură “Florin Zamfirescu”
Sceneta de teatru “Iubire confort 2” susţinută de compania D’AYA Bucureşti, regia Florin Zamfirescu 
Organizatori:
•	Primăria oraşului Călimăneşti
•	Casa de Cultură Călimăneşti 

20 mai
Ora 10,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A. E. Baconsky” Călimăneşti
“621 de ani de atestare documentară a localităţii Călimăneşti”. În context: lansarea Monografiei oraşului Călimăneşti
Organizatori:
•	Primăria oraşului Călimăneşti
Forumul Cultural Călimă

LA CASA ARTELOR DIN VALCEA

La Casa Artelor Poligrafice Editoriale Rotarexim din Râmnicu Vâlcea pe 9 Mai s-a scris o filă modernă de cultură, s-a auzit vocea istoriei, prin vocea exponentului contemporan, George Rotaru, de la înălţimea mijloacelor de care dispune acest centru de cultură. Ziua care a deschis drumul spre recunoaşterea internaţională a dreptului naţiunii române de a-şi decide singură soarta, Ziua Independenţei trece drept eveniment istoric de importanţă majoră, peste care nu trebuie lăsată să se aşeze devălmăşia postmodernă şi uitarea. La fel şi Ziua Europei, instituită la propunerea Ministrul de Externe al Franţei, Robert Schuman, în urmă cu 58 de ani, pe 18 aprilie 1951, cînd Belgia, Franţa, Germania, Italia, Luxemburg şi Olanda 
au semnat Tratatul de la Paris, ce consfinţea înfiinţarea Comunităţii Economice a Cărbunelui şi Oţelului (precursoare a Uniunii Europene), a fost stabilită ca sărbătoare a Europei de către Consiliul European de la Milano, în anul 1985. 

Deschiderea oficială a Salonului Cărţii şi al Autorilor de Literatură şi Artă, SCALA, ediţia I, stagiunea primăvară-vară, a debutat la orele 14 cu lecţia istoricului George Rotaru. Au urmat: salutul adus celor peste o sută de scriitori şi artişti plastici, reprezentanţi ai unor ONG-uri; vernisajul stampei „5 secole de Istorie a Tiparului şi a cărţii în spaţiul românesc, 1508-1512, 2008-2012 - stampografie, George Rotaru: marcarea „Anului Internaţional al Astronomiei”; prezentarea Calendarului Perpetuu Universal, invenţie a istoricului George Rotaru, înregistrată la OSIM; lansarea cărţilor: „Codul Rotarian”, autor George Rotaru şi romanul filosofului George Baciu, „Tristeţea unei iubiri”. A fost în atenţia publicului cartea cu un format special, de 50 de kg, „Historia et tempus”, vernisajul expoziţiei de pictură, grafică şi sculptură, sub egida Uniunii Artiştilor Plastici din România, Filiala Vâlcea,  care a reunit nume de prestigiu ale artei româneşti de pretutindeni, dar şi expoziţia „Deceniul Tricolorului”. Se cuvine să amintim de un program special prezentat de „Asociaţia Aromânilor” din zona Cetăţii Domneşti, dar şi de dansatorii populari ai unui liceu din Râmnic.

AGENDA CULTURALA VALCEANA

11 mai
Ora 18,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Marius  Hristescu
Solistă: Adriana Maier
Program: E. Elgar - Marş Milităresc nr. 1
                S. Rachmaninov - Variaţiuni pentru pian pe o temă de Paganini
                E. Grieg - Suitele nr. 1 şi nr. 2 „Peer Gynt” pentru orchestră
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

12 mai
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizator:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

12 mai
Ora 18,30: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansarea cărţii „Angel radios - Beaming angel”, autor: George Stanca
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

15 – 16 mai
Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea 
“Marin Sorescu” – lucrări şi referate din opera lui Marin Sorescu prezentate de clasa de teatru a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea	
Organizatori:
•	Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

15 mai 
Episcopia Râmnicului – Sala “Sf. Antim Ivireanul” 
Conferinţa pe tema: “Episcopi şi ctitori în Vâlcea secolului al XVIII-lea”
Lansarea carţii cu acelaşi titlu, Editura “Patrimoniu” a CJCPCT Vâlcea
Prezintă: academician Răzvan Theodorescu
Organizatori:
•	Episcopia Râmnicului
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

15 mai
Palatul Copiilor Piteşti
Schimb de experienţă “Zilele activităţilor extraşcolare” 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Piteşti
16 – 18 mai
Festivalul „TINERE TALENTE”, ediţia a XXX - a. Director artistic: Rodica Sava. Program:
16 mai
Ora 18,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
- „Mister şi strălucire în lumea cântului vocal” - Recital Extraordinar susţinut de soprana Irina Săndulescu - prim solistă a Operei Naţionale Române din Cluj Napoca şi pianistul Viniciu Moroianu - solist concertist, Conf. univ. dr. la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti
- „Cello show”…. Marin Cazacu şi studenţii săi: Mădălina Tudose, Alexandra Potângă, Mircea Marian, Octavian Lup, Radu Sinaci, Darius Tereu, Cristian Munteanu 
17 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
TINERE TALENTE - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta”
Dirijor: Leonard  Boga
Solişti: Andreea Ghiţan, studentă UNMB, Albert Mădălin Codreanu – clarinet, masterand 
la UNMB, Robert Preduţ – corn di basetto, student la UNMB şi Tudor Căldare, 
student la Conservatorul din Florenţa – Italia
Program: W.A. Mozart – Concertul în Si bemol major pentru violă şi orchestră, KV 191
                                         (transcripţia Concertului pentru fagot)
    F. Mendelssohn Bartholdy – Konzertstuck, pentru clarinet şi corn di basetto
    Fr. Chopin – Concertul nr. 1 în mi minor, op. 11, pentru pian şi orchestră
18 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
TINERE TALENTE – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”. Prezintă criticul muzical Rodica Sava
Concertul se transmite, în direct, la Radio România Cultural
Dirijor: Florin Totan
Solişti: Sabina Dascălu - Liceul de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Flavius Petrescu
            - Orchestra „Bochumer Synfoniker” Germania, Marin Cazacu - solist concertist al
            Filarmonicii „George Enescu” Bucureşti, prof. univ. dr. la Universitatea Naţională
            de Muzică Bucureşti
Program: W. A. Mozart – Concertul nr. 5 în La major, KV 219 pentru vioară şi orchestră
    J.Haydn  - Concertul în Mi bemol major pentru trompetă şi orchestră
    R. Schumann – Concertul în la minor, op. 129, pentru violoncel şi orchestră
Organizatori:
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Societatea Română de Radiodifuziune
•	Filarmonica “Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea

16 – 17  mai 
Sala “Studio” a Casei de Cultură a Sindicatelor  Rm. Vâlcea şi Tetoiu 
Festivalul Naţional de Dramaturgie “Bogdan Amaru”, ediţia a IV-a
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
•	Teatrul “Anton Pann” Rm. Vâlcea 
•	Primăria comunei Tetoiu 
•	Casa de Cultură a Sindicatelor  Vâlcea

16  mai
Teatrul Municipal “Ariel” Râmnicu Vâlcea
Festivalul National de Spoturi Video "Codiţoaia"
Organizator:
•	Grup Scolar Sanitar "Antim Ivireanul" Vâlcea
Parteneri:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Râmnicu-Vâlcea
•	Primăria Râmnicu-Vâlcea
•	Teatrul Municipal “Ariel”
•	Televiziunea Vâlcea 1
•	Curierul de Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

1 mai
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

3 – 9 mai 
Săptămâna Europeană la Centrul Europe Direct Vâlcea. În context:
3 - 7 mai 
Strasbourg - Franţa
Echipa Europe Direct, voluntari şi ziarişti vor efectua o vizită la Parlamentul European de la Strasbourg
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
7 mai
Orele13,00 şi ora 14,00: Urşi şi Stoileşti
Voluntarii Centrului Europe Direct şi reprezentanţi ai Organizaţiei World Vision vor fi prezenţi la Şcolile din Urşi şi Stoileşti, unde vor prezenta videoproiecţii legate de „2009, anul creativităţii şi inovaţiei”.
Ora 14,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Expoziţie de fotografie „EU aşa văd România”
Organizatori: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
•	Organizaţia World Vision
8 mai
Orele 10,00 şi 12,00:  Holul Mare al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Concurs Info Kiosk „Eşti informat, eşti performant, eşti european”
Ora 12,00: Punctul de informare Europe Direct Ostroveni
“Creativitate şi inovaţie” la – videoproiecţii
Ora 14,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Festivitatea de premiere a câştigătorilor Festivalului de Film „EU aşa văd România”
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
9 mai
Ora 10,00: Râmnicu Vâlcea
Acţiunea „Ţi se cuvine steagul Europei” – voluntarii Centrului Europe Direct vor distribui pe stradă steaguri cetăţenilor care vor răspunde corect la o întrebare
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

4 – 29 mai
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni
Derularea proiectului „Satul bunicilor“
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea

4 – 6 mai
Palatul Copiilor Turnu Severin
Reuniunea Consiliilor Naţionale ale Elevilor. Participă elevii de la Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Organizatori:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi
•	Palatul Copiilor Turnu Severin

4 mai
Ora 18,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Invitaţie la OPERĂ „BOCCACCIO” de Franz von Suppe - Corul  Teatrul Liric „Elena Teodorini” Craiova şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
Conducerea Muzicală: Florian George Zamfir
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

6 - 22 mai
Clubul Copiilor Drăgăşani
“Reviste şcolare şi jurnalistică”
Organizatori:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea
•	Clubul Copiilor Drăgăşani

6 mai
Palatul  Copiilor Horezu
Cerc Pedagogic cu tema: “Educaţia nonformală la standarde europene” 
Organizator:

AGENDA CULTURALA VALCEANA

15 – 30 aprilie
Sediul  Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea şi Biserica „Toţi Sfinţii” Rm. Vâlcea
“Icoana din sufletul copilului” - expoziţie de icoane cu vânzare 
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

15 aprilie
Ora 17,00: Sala Universitarilor a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Şedinţa membrilor Ligii Scriitorilor din România, Filiala Vâlcea
Organizator: 
•	Liga Scritorilor din România, Filiala Vâlcea

16 aprilie
Ora 17,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
„Conştiinţa naţională la români în procesul globalizării” 
Organizator: 
•	Forumul Cultural al Râmnicului
Parteneri:
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Rm. Vâlcea
•	Asociaţia Seniorilor din Educaţie, Ştiină şi Cultură


355 de ani de la naşterea în cer
 a Domnitorului Matei Basarab

Sfânta Monastire Arnota (ctitorie şi necropolă a lui Matei Basarab), din satul Bistriţa, al comunei Costeşti, judeţul Vâlcea, a găzduit o suită de manifestări cultural-ştiinţifice dedicate împlinirii a 355 de ani de la trecerea în eternitate a Domnitorului Matei Basarab, cel ce a condus Ţara Românească mai bine de două decenii, între 1632-1654. 
Manifestările au fost organizate de Direcţia Judeţeană Vâlcea pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional, în colaborare cu sfântul locaş pomenit. 
Joi, 9 aprilie 2009, la orele amiezii, într-o binecuvântată zi scăldată în soarele ocrotitor al Postului Mare, în preajma mormântului vestitului voievod, în faţa bisericuţei Monastirii Arnota, un sobor din cinci preoţi de la Episcopia Râmnicului a oficiat slujba de pomenire, după care părintele Emilian Groşenoiu a conturat un succint portret al domnitorului comemorat.
Cei 77 de participanţi au trecut apoi în trapeza mănăstirii, unde s-a desfăşurat simpozionul cu tema Matei Basarab – cel mai mare ctitor al neamului nostru. În acest cadru, Biblioteca judeţeană Antim Ivireanu – Vâlcea a organizat o semnificativă expoziţie de carte cu genericul Matei Basarab în istoriografia românească.
Au rostit cuvinte de salut Remus Grigorescu, prefectul judeţului Vâlcea, Ion Câlea, preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Florin Epure, director executiv al DJCCPCN Vâlcea, Ion Stoican, primarul comunei Costeşti, P.C. Ambrozia Rucăreanu, stareţa Monastirii Arnota, şi deputatul Aurel Vlădoiu.
Au prezentat comunicări ştiinţifice prof. univ. dr. Radu Ştefan Vergatti, de la Universitatea din Bucureşti (Însemnătatea domniei lui Matei Basarab în Ţara Românească), Dorin Teodorescu, director executiv al DJCCPCN Olt (Scrieri din vremea lui Matei Basarab), Dan Lupescu, director executiv al Direcţiei Judeţene Dolj pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional (Catedrala mitropolitană Sf. Dumitru din Craiova – ctitorie a Domnitorului Matei Basarab), Cristian Cocea, director executiv al DJCCPCN Argeş (Semnificaţia căciulii pe care o poartă Matei Basarab în celebrul portret-gravură italiană), Cătălin Pătroi, director executiv al DJCCPCN Mehedinţi (Mănăstirea Strehaia), Cătălin Sîiulescu, inspector şcolar Vâlcea (Vaideeni şi Matei Basarab), Ion Popescu, profesor la Colegiul Matei Basarab din Rm. Vâlcea (Biserica din Ţara Românească în timpul domniei lui Matei Basarab), Dumitru Bondoc, director tehnic la Antares Group România (Legătura dintre comuna Costeşti şi Matei Basarab), Costea Marinoiu (Cultura în vremea voievodului Matei Basarab).
De reţinut că a doua zi, vineri, 10 aprilie 2009, prof. univ. dr. Radu Ştefan Vergatti a fost preşedintele comisiei de doctorat în faţa căreia un smerit preot a susţinut teza de doctorat cu tema Ctitoriile lui Matei Basarab din Muntenia

AGENDA CULTURALA VALCEANA

9 aprilie Ora 11,00: Mănăstirea Arnota
355 de ani de la trecerea în eternitate a domnitorului Ţării Româneşti, Matei Basarab
Organizatori: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea, Mănăstirea Arnota
9 aprilie Ora 11,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Oră de informare europeană cu tema „2009, anul european al creativităţii şi inovaţiei”, adresată elevilor clasei a IV-a B de la Şcoala Take Ionescu, îndrumaţi de prof. Alexandrescu Doiniţa
Organizator: Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
9 aprilie  Galeria “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
“De Paşte” – vernisajul expoziţiei de icoane. Expun: plasticieni vâlceni
Organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
11 – 17 aprilie Horezu (satul Olari şi Mănăstirea Hurezi)
Tabăra de învăţare a meşteşugurilor: pictură pe lemn, pe sticlă şi prelucrarea lutului
Organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea ,   Partener: Raţiu Family Fundation
11 – 17 aprilie  Aleea de la intrarea în Episcopia  Râmnicului
Expoziţie cu demonstraţii de pictură a icoanei pe lemn şi sticlă
Organizatori: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea ,   Partener: Episcopia Râmnicului
11 aprilie  Pietrari 
“Hora costumelor” ediţia a XXXVIII –a  -  sărbătoarea portului popular vâlcean
Organizatori: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea,  Primăria comunei Pietrari

AGENDA CULTURALA VALCEANA

aprilie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea
Expoziţia temporară „135 de ani de la naşterea Generalului Nicolae Rădescu“
Organizatori:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
•	Forumul Cultural al Râmnicului

1 aprilie
Ora10,30: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Oră de informare europeană cu tema „Steluţa europeană”, la care participă elevii clasei a III-a A şi a IV-a C, de la Şcoala Nr. 5, îndrumaţi de înv. Cazacu Vasilica şi înv. Mătăsaru Elena
Ora18,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Spectacol cu copii talentaţi organizat în cadrul manifestărilor dedicate Zilelor Francofoniei.
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

2 aprilie
Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Ora 10,00:  Sesiune de comunicări organizată în cadrul manifestărilor dedicate Zilelor Francofoniei
Ora 11,00: „Manifestarea „În lumea basmelor lui Hans Christian Andersen”, dedicată Zilei Internaţionale a Cărţii pentru Copii şi Tineret. Din program: Expoziţie de carte dedicată lui H. C. Andersen; Prezentarea Power Point „Andersen, la 204 ani de la naştere”; Personaje îndrăgite din basmele lui H. C. Andersen - concurs de desene cu participare liberă.
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană  „Antim Ivireanul” Vâlcea

2 aprilie
Ora 18,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansare de carte „Un prefect la papion. Exerciţii de diplomaţie” de Mircea Perpelea
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea

2 aprilie
Ora 18,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Vernisajul expoziţiei de pictură “Meloiu Tudor” - Bucureşti
Organizatori:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România



3 aprilie
Ora 16,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea şi Holul Mare
Întâlnirea „Exerciţiu de creativitate”
Organizatori: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
•	Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea

3 aprilie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

4 aprilie 
Colegiul Naţional de Informatică “Matei Basarab” Rm. Vâlcea
Simpozion: “Integrarea rromilor în societate” 
Organizatori:
•	Inspectoratului Şcolar Judeţean Vâlcea
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

ECRAN VALCEAN ANUNTA:

Seara cinematografica de vineri va raspunde solicitarii cinefililor cu o
comedie-drama, cu o distributie de exceptie in regia lui Ovidiu Georgescu.
     „3 PAZESTE”, cu: Gabriela Crisu, Serban Pavlu, Marius Bodochi, Marcel Iures. 
      Va fi gazduit, in cadrul programului Cultura prin film, de catre sala
Consuliului Judetean Valcea in seara zilei de 27 martie, ora 20. 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

23 martie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
INTEGRALA BEETHOVEN (6) - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia”
Dirijor: Mihail Ştefănescu
Solist: Viniciu Moroianu
Program: - Fantezia pentru pian, cor şi orchestră
    - Simfonia a VI a  „Pastorala” Integrala  Beethoven (6)
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

24 – 26 martie
Orele 10,00 – 16,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Vizionarea în direct a şedinţelor în plen ale Parlamentului European
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea





25 - 26 martie
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Salonul Naţional al Cărţii de etnologie, ediţia a X-a 
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

26 martie
Ora 10,00:  Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Seminarul Internaţional „Cariere europene”. Participă Glass Wolfgang, din partea Centrului Europe Direct Viena
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

26 martie
Ora 17,00: Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea
Simpozion “Nicolae Rădescu, simbol al demnităţii naţionale”
Organizatori: 
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Institutul Naţional pemtru Memoria Exilului Românesc

27 martie
Ora 14,00:  Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Întâlnire a tinerilor vâlceni cu europarlamentari români
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

27 martie
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Sesiunea de comunicări “Călimăneşti şi oamneii săi: General Nicolae Rădescu – 135 de ani de la naştere”
Organizatori:
•	Forumul Cultural Călimăneşti
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

27 martie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea



ECRAN VALCEAN

Seara cinematografica de vineri va raspunde solicitarii cinefililor cu un
documentar-artistic, cu o distributie de exceptie in regia lui Mihai Constantinescu.
     „MARI ACTORI ROMANI”, cu: Radu Beligan. 
      Va fi gazduit, in cadrul programului Cultura prin film, de catre sala
Consuliului Judetean Valcea in seara zilei de 20 martie, ora 20. 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

7 martie
Ora 18,00: Căminul Cultural Runcu
Concert folcloric dedicat Zilei Femeii susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi grupul “Rapsozii Oltului”
Organizatori:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
•	Primăria comunei Runcu

8 martie
Ora 11,00: Parcul “Mircea cel Bătrân”
Spectacolul „De ziua ta” 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
9 martie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Nicolas Jounis (Franţa)
Solist: Relu Piculeaţă
Program: Bruch – Concertul în sol minor pentru vioară şi orchestră
    Bizet  - Simfonia în Do major
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

10 – 12 martie
Orele 10,00 – 16,00: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Vizionarea în direct a şedinţelor în plen ale Parlamentului European
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

10 martie
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Olt
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizatori:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Olt

10 martie
Ora 17,00: Restaurant “Supca” Rm. Vâlcea
Reuniunea membrilor Asociaţiei Oamenilor de Educaţie, Ştiinţă şi Cultură din Judeţul Vâlcea – cu prilejul Zilei de 8 martie
Organizator: 
•	Asociaţia Oamenilor de Educaţie, Ştiinţă şi Cultură din Judeţul Vâlcea

12 martie
Scoala Generală Jiblea Veche 
Lumină şi culoare “Rembrandt – 340 de ani de la moarte”
“Maeştrii picturii universale” – expoziţie de carte
Organizatori:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
•	Scoala Generală Jiblea Veche

13 – 15 martie
Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
Curs scriere de proiecte în contextul programului european „Tineret în acţiune”
Organizator: 
Centrul Europe 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

martie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Expoziţie interjudeţeană “Natură statică, flori” 
Organizatori:
•	Filialele Vâlcea, Piteşti, Craiova, Târgu – Jiu, Sibiu, Drobeta Turnu Severin, Deva, Reşiţa ale Uniunii Artiştilor Plastici din România

1 martie – 31 mai
Muzeul Satului Vâlcean
Expoziţia temporară „Plante medicinale din Oltenia“
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
•	Muzeul Olteniei Craiova

26 februarie – 31 martie
Holul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
Expoziţie cu vânzare “Mărţişoare, podoabe şi obiecte decorative”
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

2 martie
Ora 16,30: Holul Mare al Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Vernisajul expoziţiei de mărtişoare realizate de elevii cls. a IX-a D, şi expoziţie de fotografie
Organizator: 
•	Grupul Scolar "Antim Ivireanul" Râmnicu Vâlcea

2 martie
Sala de împrumut  a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
“În cinstea ta cea mai frumoasă” – expoziţie de carte
Organizator:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

2 martie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta”
Dirijor: Pieralberto Cattaneo (Italia)
Solist: Elvis Ciuculescu
Program: S. Mayr - Lodoiska
    Haydn - Concertul op.101 pentru violoncel şi orchestră (primă audiţie)
    Dvorak - Suita Op. 39 pentru orchestră (primă audiţie)
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

3 martie
Ora 13,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Oră de informare europeană cu tema „Cetăţenie europeană”,  la care vor participa elevii clasei a XI-a D de la Grupul Şcolar „Antim Ivireanul”, îndrumaţi de prof. Doina Negoiţă
Organizator: 
•	Centrul Europe Direct din cadrul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea

ECRAN VALCEAN

SEARA CINEMATOGRAFICA DE VINERI VA RASPUNDE SOLICITARII CINEFILILOR CU UN
THRILER, CU O DISTRIBUTIE DE EXCEPTIE IN REGIA LUI MARIUS BARNA.
      „DINCOLO DE AMERICA” , SCENARIU EUGEN SERBANESCU, CU: DANIELA NANE, MIHAI
STANESCU, SERBAN IONESCU, DOREL VISAN, VALENTIN TEODOSIU, MARIA DINULESCU.
PRODUS DE PARADOX FILM, DISTRIBUIT IN ROMANIA DE ASOCIATIA FILM ROMANIA.
      VA FI GAZDUIT, IN CADRUL PROGRAMULUI CULTURA PRIN FILM, DE CATRE SALA
CONSILIULUI JUDETEAN VALCEA IN SEARA ZILEI DE 27 FEBRUARIE, ORA 20.         
      INTRAREA LIBERA! 

CALENDAR CULTURAL VALCEAN

23 februarie
Ora 11,00: Universitatea “Spiru Haret” Rm. Vâlcea
Medalion “Titu Georgescu – 80 de ani de la naştere” 
Organizatori: 
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Universitatea “Spiru Haret” Rm. Vâlcea

23 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
INTEGRALA BEETHOVEN (5) - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta” 
Dirijor: Mihail  Ştefănescu 
Solist: Viniciu Moroianu 
Program: - Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră „Imperialul”
    - Simfonia  a V a  - „Destinul”
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

24 februarie 
Căminul Cultural Galicea
“Dragobetele” – Sărbătoarea Dragostei la români, spectacol inaugural al proiectului “Ziua Tradiţiei” 
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Galicea

24 februarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
,,Dragobetele – Carnavalul dragostei şi prieteniei” – tombolă, muzică, dans şi surprize  
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
24 februarie
Ora 17,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
,,Dragobetele – Ziua Îndrăgostiţilor la români”, concurs de dans  
Organizator:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

25 februarie – 10 martie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
,,Bucuriile primăverii” – semnificaţii pentru 01 şi 08 martie; expoziţii floricultură, ikebana, modelaj, modelism şi informatică
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

26 februarie – 31 martie
Sediul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea 
Expoziţia cu vânzare „Mărţişoare, podoabe şi obiecte decorative”
Organizator: 
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

26 februarie 
Galeria “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
“Arta fereastră a sufletului”, ediţia a VIII-a - Salon al artelor practicate de persoane cu dizabilităţi
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Societatea Naţională a Persoanelor cu Dizabilităţi

27 februarie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Expoziţie interjudeţeană “Natură statică, flori” 
Organizatori:
•	Filialele Vâlcea, Piteşti, Craiova, Târgu – Jiu, Sibiu, Drobeta Turnu Severin, Deva ale Uniunii Artiştilor Plastici din România

27 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

27 februarie 
Ora 18,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansarea cărţii „Video and computer teaching, teacher training - Lumina dintre două lumi” - autor prof. Radu Paraschivescu
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea


CALENDAR CULTURAL VALCEAN

14 februarie
•	1907: S-a născut poetul Dragoş Vrânceanu
•	1923: S-a născut dr. Ion Albescu, promotor al culturii vâlcene peste hotare
•	1933: S-a născut istoricul şi arhivistul Corneliu Tamaş
•	1962: S-a născut soprana Doina Ghiţan
15 februarie
•	1944: S-a născut poeta Florica Mitroi
16 februarie
•	1853: S-a născut dr. Gheorghe Sabin, ctitorul statuii Independenţei de pe dealul Capela
•	1905: S-a născut meşterul popular Constantin Banacu
16 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
MEDALION SABIN PĂUTZA - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta” 
Dirijor: Sabin Păutza 
Solistă: Cristina  Bojin 
Program: Suită de Muzici din filme celebre – orchestraţie Sabin Păutza
    Sabin Păutza - Concertul pentru flaut şi orchestră
    Sabin Păutza – „Sinfonietta”
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

17 februarie
Ora 11,00: Piteşti - Argeş
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5
Organizatori:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Argeş


SAPTAMANA CULTURALA VALCEANA

10 februarie
Ora 15,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
“Medalion Aurel Popescu, prof. dirijor, violonist – 60 de ani de la naştere şi 7 ani de la moarte”. Recital susţinut de studenţii de la Universitatea “Spiru Haret” Râmnicu Vâlcea
Organizatori:
•	Forumul Cultural Călimăneşti
•	Primăria oraşului Călimăneşti
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

11 februarie
Ora 17,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansarea cărţii „Scriitori români în epigrame şi anecdote” - autor Dan Dumitrescu
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

12 februarie
Ora 17,00: Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Festivitatea de premiere a Forumului Cultural al Râmnicului 
Organizator: 
•	Forumul Cultural al Râmnicului

13 februarie
Casa de Cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni
“In memoriam... Dragoş Vrânceanu” – colocviu dedicat vieţii şi operei poetului român cu recunoaştere europeană. În context: Expoziţie de carte; Evocări susţinute de scriitori care l-au cunoscut şi au făcut parte din şcoala poetică a scriitorului; Recital poetic susţinut de Trupa de teatru “Arlechin” a Casei de Cultură “Dragoş Vrânceanu” şi a Liceului “G. Ţărnea”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri:
•	Primăria oraşului Băbeni
•	Casa de Cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni
•	Liceul “George Ţărnea” Băbeni

CALENDAR ANIVERSAR VÂLCEAN FEBRUARIE

1	1 februarie1945: S-a născut sculptorul Emil Gaghel; 1950: S-a născut Constantin Ceauşu, dirijor, folclorist şi interpret de muzică populară  - 2 februarie 1914: S-a născut muzicologul Gheorghe Merişescu - 3 februarie 1658: reînhumarea domnitorului Matei Basarab la Mănăstirea Arnota; 1898: Se naşte istoricul şi omul politic Gheorghe I. Brătianu, membru al Academiei Române - 4 februarie1907: S-a născut scriitorul Ladmiss Nicolae Andreescu - 5 februarie 1907: S-a născut artistul liric Mircea Buciu - 6 februarie1602: Prima atestare documentară a comunei Păuşeşti – Măglaşi; 1927: S-a născut prozatorul şi publicistul Lucian Zatti; 1980: S-a stins din viaţă muzicologul Ionel T. Geantă - 7 februarie 1951: S-a născut interpretul de muzică populară Ion Lupu - 8 februarie 1887: S-a născut folcloristul Ion N. Popescu

AGENDA CULTURALA VRANCEANA / FEBRUARIE 2009

. 
februarie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea
Expoziţia itinerantă de pictură „Între figurativ şi abstract” – Gheorghe Dican
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

februarie
Muzeul Satului Vâlcean
Expoziţia temporară „Plante medicinale din Oltenia“
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
•	Muzeul Olteniei Craiova

2 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
TRIBUNA TINERELOR TALENTE - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia” 
Dirijor : Florin Totan
Solişti: Marius Tuţă, Aurelian Băcan şi Alina Nauncef
Program: F.M. Bartholdy – 2 piese de Concert pentru 2 clarineţi op.113
    Mozart – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 3 KV 216
    Schubert – Missa în Sol major pentru cor şi orchestră (D167)
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
6 februarie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea 
Expoziţie de pictură şi sculptură - Marius Turcitu şi Paul Popescu 
Organizator:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

6 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA PE LUNA IANUARIE

9 ianuarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

12 ianuarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  PROKOFIEV - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta”  
Dirijor : Florin  Totan
Solist:  Vlad Stănculeasa
Program: - Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră
    - Simfonia  I  „Clasica”
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

14 ianuarie
Ora 18,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansare de carte - "Sfinţi în Nirvana" de George Anca
Lansare de carte - "Blues pentru saxofon alto" de Doru Moţoc
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

15 ianuarie
Ora 11,00: Secţia ”Împrumut carte pentru copii” a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
"Poezia eminesciană în lectura copiilor", expoziţie de carte;
Scenete, dramatizări în versuri şi proză
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Parteneri:
•	Şcoala Generală Nr. 5 Rm. Vâlcea
•	Grădiniţa Ostroveni I Rm. Vâlcea, Grupa mare

15 ianuarie
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
“La steaua care a răsărit ”, Mihai Eminescu – recital de poezie
Organizator:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti


15 ianuarie
Sala de consiliu a Inspectoratului Şcolar Judeţean Vâlcea
Colocviu al directorilor aşezămintelor de cultură de la nivelul judeţului Vâlcea pe tema: “Proiecte şi programe culturale ale anului 2008 şi agenda culturală a anului 2009”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

15 ianuarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
“Eminesciana” – recital de poezii 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

15 ianuarie
Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
“Eminesciana”
Organizator:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

17 ianuarie
Orele 9,00 – 11,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Sesiune naţională de referate "Şcoala cu ceas"
Organizator:
•	Şcoala "Take Ionescu" Râmnicu Vâlcea

19 ianuarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC - Orchestra   filarmonică   „Sinfonietta”  
Dirijor: Daniel  Manasi
Solist: Gabriel  Croitoru
Program: Brahms - Concertul  pentru vioară şi orchestră
    Ceaikovski – Serenada pentru orchestră op. 48
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

20 ianuarie
Ora 11,00: Sediul DJCCPCN Vâlcea
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5 - Vâlcea
Organizator:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

20 ianuarie
Sala  de Consiliu a Inspectoratului Şcolar Judeţean Vâlcea
Întâlnirea anuală a plasticienilor vâlceni pentru aprobarea agendei culturale a anului 2009
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

21 ianuarie
Sala de consiliu a Inspectoratului Şcolar Judeţean Vâlcea
Colocviu pe tema: “Proiecte culturale ale anului 2008 şi agenda anului 2009, în domeniul artei teatrale secţiunile: preşcolari, elevi şi tineri din instituţiile de învăţământ şi culturale ale judeţului Vâlcea
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea

23 ianuarie
Ora 11,00: Sala de festivităţi a Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale
Simpozion pe tema: “150  de ani de la Unirea Principatelor Române” 
Organizatori: 
•	Direcţia Judeţeană Vâlcea a Arhivelor Naţionale
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
•	Asociaţia Seniorilor din Educaţie, Ştiinţă şi Cultură Vâlcea

23 ianuarie
Ora 11,00: Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
“Unirea Principatelor Române - 150  de ani”
Organizatori: 
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea 
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

23 ianuarie
Ora 12,00: Secţia ”Împrumut carte pentru copii” a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
"Unirea oglindită în literatura română", expoziţie de carte
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

23 ianuarie
Ora 15,00: Primăria oraşului Călimăneşti
Sesiune de comunicări “Unirea domnilor naţiunea a făcut-o”
“150 de ani de la Unirea principatelor Române”
“Hai să dăm mână cu mână, cei cu inima română” – spectacol susţinut de ansamblul “Doina Oltului”
Organizatori:
•	Forumul Cultural Călimăneşti
•	Casa de Cultură Călimăneşti

24 - 30 ianuarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Expoziţie dedicată Zilei Unirii 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

24 ianuarie
Ora 9,00: Secţia ”Periodice şi legislaţie” a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
"Unirea oglindită în presa românească de-a lungul vremii" - expoziţie
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

24 ianuarie
În faţa Instituţiei Prefectului – Judeţul Vâlcea
“24 Ianuarie (1859-2009) - 150 de ani de la Unirea Principatelor Române” - spectacol folcloric urmat de Hora Unirii
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

24 ianuarie
Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
“Ziua Unirii”. În context: simpozion şi spectacol folcloric
Organizator:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

24 ianuarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Concert de fanfară 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

26 ianuarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
INTEGRALA BEETHOVEN (4) - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor: Mihail  Ştefănescu
Solist: Viniciu Moroianu
Program: - Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră
    - Simfonia  a IV a 
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

28 ianuarie
Râmnicu Vâlcea
“Serbările Zăpezii” - concurs de săniuţe 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

29 ianuarie
Galeria de arte “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
Vernisajul expoziţiei de grup a plasticienilor: Viorica Ciorâţă şi Rodica Uzun
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea


Premiile festivalului internaţional 
        ECO-ETNO-FOLK FILM 
 ediţia a X – a  Slătioara/ Vâlcea  2 – 7 Septembrie 2008

Marele Premiu „Potecaşul de Bronz” – „Bumerang”, regizor Daryoush Gharibzadeh, Iran  Premiul Special al Juriului: „A fost odată în Transilvania”, regizor Manuela Morar, Facultatea de Arte – Universitatea HYPERION  Premiul TVR Craiova: „Danzak”, regizor Gabriela Yepes, Peru  Premiul I ex-aequo: „Muzeul ASTRA 2007”, regizor dr. Corneliu Bucur, producator Complexul National Muzeal ASTRA Sibiu si „Lopătarul cu faţa neagră”, producător Beijing Scientific Education Film Studio, China 
Premiul II ex-aequo: „Gândire nebună”, regizor Karine de Villers, Belgia şi „Bătranul Peter”, regizor Ivan Golovnev, Rusia  Premiul III: „Ninja”, regizor Gaelle Lacaze, Mongolia  Premiul special pentru cel mai bun film ecologic: „Metamorfoze în Munţii Tatra”, regizor Pavol Barabá, Slovacia 
Premiul special pentru cel mai bun film etnografic ex aequo: „Priveghiul pentru cei plecaţi”, regizor Zoran Cvetkovic, producător RTV – Televiziunea Novi Sad – Programul în limba română, Serbia; „Desfăcutu’ de făcătură”, regizor Felician Sateanu, producător CJCPCT Maramureş  Premiul special pentru cel mai bun film folcloric: „Adam şi Eva iranieni”, regizor Hassan Naghashi, Iran  Premiul special pentru cel mai bun film turistic: „Sarea pământului”, regizor Sadrolin Tam, Polonia  Premiul special pentru cel mai bun film studenţesc: „Straturi de funingine”, regizor Ovidiu Nicuşor Păun, Universitatea Media  Premiul Episcopiei Râmnicului: „Pelerin în Vechiul Bizanţ”, regizor Ovidiu Dumitrana, Craiova  Premiul Primăriei Horezu: „Oltenia de sub Munte, Regiunea Slătioara”, regizor Ştefan Melinte  Premiul Societăţii Umoristice „Păcală”: “Pik si Nik”, regizor Martin Snopek, Slovacia şi „O zi bună”, regizor Cătălin Apostol, producător CASARO Film.
Menţiuni: „Lagărul” (regizor Constantin Marascu, producator TVR Timisoara)  „Ursul şi capra” (regizor Maximilian Popescu, Galaţi)  „Amintiri cu cântec” (regizor Dumitru Călugaru, Târgu-Jiu)  „Rezervaţii naturale” (Quatar)  „Valoarea culturală” (Venezuela)  „Ultimul Ţar Rus” (regizor Ioan Albu, producător SAHIA Film)  „Vestigii rupestre” (regizor Maria Mânzală, producător Palatul Copiilor Buzău)  „O bihoreancă la Frosinone” (regizor Dana si Titus Ceia, Ovidiu Dumitrana, Iaşi)  „Maria” (regizor Victor Asliuk, Belarus)  „Măturarul” (regizor Ştefan Scărlătescu, producător CJCPCT Dâmboviţa)  „Testul” (regizor Valeru Ciurea, producător CJCPCTC Olt)  „Comuna-Muzeu Ciocăneşti” şi  „Ctitorii brâncoveneşti în Ţara Făgăraşului” (regizor Iulian Foişor, producător TVR Internaţional  „Vărarii” (regizor Dana Buzura, TVR Internaţional)


http://rtjhwsek.ibnsites.com, 

http://pxjfrxdp.ibnsites.com, 

http://rtjhwsek.ibnsites.com, 


Gianni

Cinefilie valceana

SEARA CINEMATOGRAFICA DE VINERI VA RASPUNDE SOLICITARII CINEFILILOR CU O
DRAMA, IN REGIA LUI OLIVIER DAHAN.                    
     ”LA VIE EN ROSE”, CU O DISTRIBUTIE REMARCABILA: MARION COTILLARD, GERARD
DEPARDIEU, VA FI GAZDUIT, IN CADRUL PROGRAMULUI CULTURA PRIN FILM, DE CATRE SALA
CONSILIULUI JUDETEAN VALCEA IN SEARA ZILEI DE 27 IUNIE 2008, ORA 20.
     INTRAREA LIBERA!
                    
               

NOUTATE CINEMATOGRAFICA LA RAMNICU-VALCEA

Primul ecran gonflabil (airscreen), cu dimensiunea de 7/4 metri din Romania a fost instalat pe terasa din River Plazza Mall (etaj 4).

     In fiecare seara au loc videoproiectii cu meciurile de la Euro 2008 si proiectii cu filme artistice.

 


AGENDA CULTURALA VALCEANA

10 iunie
Ora 12,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Medalion aniversar “Scriitori români şi Valea Oltului”, Geo Bogza – 100 de ani de la naştere, Alexandru Vlahuţă – 150 de ani de la naştere; Vitrină cu cartea “Valea Oltului – Urme şi poteci”
Organizator:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti


6 – 8 iunie
Horezu 
“COCOŞUL DE HUREZ” – Târgul ceramicii populare româneşti, ediţia a XXXVIII-a	
Program:
6 iunie
Orele 15,00 – 15,45: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”
- Cuvânt de bun sosit din partea domnului ing. Gheorghe Niţă, primarul oraşului Horezu, adresat  membrilor juriului concursului de creaţie şi participanţilor la târg
- Vizitarea Galeriei de Artă Populară Contemporană 
Orele 16,00 – 16,30
Deplasare la Satul de vacanţă “Stejari” 
Orele 16,30 – 20,00: Satul de vacanţă “Stejari”
Evaluarea producţiei de ceramică a meşterilor participanţi şi selecţia lucrărilor pentru Galeria de Artă Populară Contemporană
7 iunie
Orele 10,00 – 11,00: Satul de vacanţă “Stejari” 
Inaugurarea Târgului Ceramicii Populare Româneşti “Cocoşul de Hurez”, ediţia a XXXVIII-a
Orele 11,00 – 12,00: Vizitarea târgului
Orele 12,00 – 20,00: Program de prezentare şi desfacere a produselor de ceramică
Ora 14,00: Concert de muzică populară susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” 
Orele 13,00 – 15,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”
Reuniunea juriului concursului de creaţie
Orele 17,00 – 18,30: Colocviu pe tema “Ceramica populară, expresie a identităţii româneşti şi perspectivele supravieţuirii într-o lume globalizată”
Orele 19,00 – 20,00: Palatul Brâncovenesc de la Mănăstirea Hurezi
Festivitatea de premiere a concursului de creaţie
Orele 20,00 – 21,00: Trapeza Mănăstirii Hurezi
Recepţie oferită de Primăria oraşului Horezu
8 iunie
Orele 8,00 – 20,00: Satul de vacanţă “Stejari” 
Program de prezentare şi desfacere a produselor de ceramică
Organizatori:
•	Consiliul Judeţean Vâlcea
•	Fundaţia Naţională pentru Civilizaţie Rurală “Nişte ţărani”
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Primăria Oraşului Horezu
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

AGENDA CULTURALA VALCEANA

30 mai - 30 iunie 
Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţia de pictură Stelian Ghiga - Craiova 
Organizator:
 Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

31 mai – 01 iunie
Şcoala Populară de Arte Râmnicu Vâlcea
Concursul de pian “Irina Şaţchi”, ediţia I
Organizator:
 Şcoala Populară de Arte Râmnicu Vâlcea
Partener:
 Asociaţia Culturală “Concertino”


AGENDA CULTURALA VALCEANA

21 mai
Stadionul sportiv Pesceana
“Hora satului” - ed. a II - a, context tradiţional de coeziune socială şi afirmare spirituală. În context: Concert folcloric al Orchestrei “Rapsodia vâlceană”, grupul focloric “Rapsozii Oltului” şi formaţia de dansuri locală 
Organizator:
 Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
 Primăria comunei Pesceana


22 mai
Galeria de arte “Constantin  Iliescu”
“Vâlcea artististică” ed. a  XII-a,  concurs judeţean de creaţie literară şi plastică
Organizator:
 Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
 Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea 

22 mai – 22 iunie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea 
Expoziţia “Artă şi credinţă”
Organizator:
 Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
 Universitatea Bucureşti – Facultatea de Teologie Ortodoxă – Catedra de Artă Sacră

26 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
	Dirijor: Florin Totan
	Solist:	Amit Peled - SUA
Program: Haydn – Variaţiunile Rococo pentru violoncel şi orchestră 
    Ravel – Bolero
    Ravel  - “Ma mere l`oie”
Organizator:
 Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

28 - 30 mai
Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Cursuri de măiestrie interpretativă - pian
Organizator:
 Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea

30 mai
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
 Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

30 mai
Ora 18,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
În cadrul „Întâlnirilor Teatrului Naţional Radiofonic” va avea loc audiţia piesei „Baba Dochia. Trei legende româneşti”,  regia artistică Vasile Manta

Organizatori: 
 Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
 Societatea Română de Radiodifuziune 

31 mai – 1 iunie
Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Concurs “Irina Saţchi”, ediţia I
Organizator:
 Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Partener: 
 Asociaţia Culturală “Concertino”

„Curierul de Vâlcea"la majorat
 Volumul proaspat aparut este un documentar prilejuit de " Zilele Curierul de Valcea - 18 ani / Majorat " manifestare organizata de ziarul si Fundatia " Curierul de Valcea " in  2008 si cuprinde evocari , discursuri si insemnari de PS Gherasim Cristea ( Episcopul Valceii ) Mircia Gutau , primarul Ramnicului , *Pr. prof .dr. Cezar Vasiliu (*Canada ) , *Emilian Frâncu*, deputat ,*Ion Câlea, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Vâlcea , Petre Ungureanu, deputat , Alexandru William Cosmescu, director TV Vâlcea I , Romeo Popescu, director „Vocea Vâlcii", universitarii **Pompiliu Manea , **Mircea Perpelea , Drd. Florin Epure*, scriitorii *Alex Cetăţeanu*(Canada ) , Constantin Zarnescu , *Doru Moţoc , **Gabriela Rusu-Păsărin , **Theodor Răpan , **Petre Tănăsoaica * sculptorul *Doru Drăguşin , **jurnalistii **Dan Manolăchescu,** **Lia-Maria Andreiţă şi Ion Andreiţă*,* editorii Pr. Nicolae State-Burluşi , Emil Catrinoiu** .*

AGENDA CULTURALĂ VÂLCEANĂ

8 mai
Ora 19,00: Sala de conferinţe şi Holul Mare ale Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
„Cu Ilinca Dumitrescu, despre maestrul Ion Dumitrescu” – evocare la 95 de ani de la naşterea maestrului
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea


9 mai
Ora 15,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”  Horezu
Ziua Europei – simpozionul “Românii în istoria continentului” şi spectacol al ansamblului “Brăduleţul”

Organizator:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”  Horezu

9 mai 
Ora 18,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Vernisajul expoziţiei de pictură a artistului Olimpiu Orza
Organizator:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

9 – 11 mai
Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Festivalul Filmelor de Foarte Scurt Metraj
9 şi 10 mai
Ora 18,30: Proiecţii film
11 mai
Ora 18,30: Gala laureaţilor – proiecţii ale filmelor premiate din cadrul Selecţiei Naţionale a Festivalul de Film de Foarte Scurt Metraj 
Organizatori: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea 
•	Centrul Cultural Francez din Cluj- Napoca
Parteneri media: 
•	Kiss FM, „Zile şi nopţi” şi Ecran Vâlcean

9 mai
Râmnicu Vâlcea
“Ziua Europei”
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea

9 mai
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
9 Mai – Ziua Europei
Organizator:
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

10 - 12 mai  
Festivalul muzical “Tinere Talente”, ediţia a XXIX-a. Program:
10 mai
Ora 18,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Deschiderea festivalului “Maeştri şi discipoli” 
“Primăvara” – concert susţinut de studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, clasa de canto prof. univ. Georgeta Stoleriu. În program :
Solişti: Lavinia Alexandru – mezzosoprană, an III, Laura Dumitru – soprană, master; Irina 
Gheorghiu – mezzosoprană, an III; Silvia Nagy – soprană, master; Ana Maria Racu – mezzosoprană, an IV; Ionela Soare – mezzosoprană, an II; Claudiu Şola – bas, an I; La pian: Inna Oncescu
Program: Antonio Caldara, Piotr Ilici Ceaikovski, Jules Massenet, Wolfgang Amadeus Mozart, 
	    S. Nicolăescu, Carl Orff, Franz Schubert, Pier Adolfo Tirindelli, Giovanni Maria 
    Pala Da Vinci
“Fagottissimo” - concert susţinut de studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, clasa de fagot prof. univ. dr. Mihai Nenoiu
Solişti: Alexandra Neaga – an I, Teodor Iliescu – an II, Bogdan Tanislav – master
Program: Johann Sebastian Bach - Sarabanda, pentru fagot solo
    Julius Weissenborn – Poloneza, Polka, Marş turc
    Francisco Mignone – Vals, pentru fagot solo
    Mihai Moldovan – Trei meditaţii la “Poemele” lui Mihai Nenoiu
    Înregistrare cu Dinu Ianculescu – recitator, Mihai Nenoiu – fagot, Ilie Mihalache 
    - fagot
    Wiliam Buhlman - Suită
11 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
“Tineri dirijori...tineri solişti” - Orchestra filarmonicii “Ion Dumitrescu”
Program: Benedetto Marcelo - Concertul în do minor pentru oboi şi orchestră
Solist: Alexandru Păvăloiu – clasa X, Liceul de Artă Ploieşti, prof. Dan Bândilă
    Pablo de Sarasate - Melodii Lăutăreşti pentru vioară şi orchestră
Solistă: Laura Şandru – clasa VIII, Şcoala de Arte nr. 1 Bucureşti, prof.
             Claudia Angelescu
Dirijor: Constantin Grigore
    F. M. Bartholdy - Concertul în re minor pentru vioară, pian şi orchestră
Soliste: Anca Elena Campanie – bursă la Academia “Menuhin” din Gstaad – Elveţia, prof. Alberto Lysy şi Andreea Butnaru – doctorand la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, prof.univ.dr. Şerban Soreanu  
Dirijor: Leonard  Boga
12 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Închiderea festivalului - concert susţinut de Orchestra Filarmonicii "Ion Dumitrescu" (se transmite în direct la Radio România Cultural). Prezintă Criticul Muzical Rodica  Sava
	Dirijor : Florin  Totan
Program: W. A. Mozart - Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră 
Solişti: Radu Paponiu – vioară, Drobeta Turnu Severin, clasa XII, Liceul “George
Enescu”, prof. Carmen Runceanu şi Luiza Maria Antonescu – violă, clasa XII,
Liceul “George Enescu”, prof. Camelia Vodă
    C. M. von WEBER - Concertul nr. 2 în Mi bemol major op. 74 pentru clarinet şi 	     orchestră
Solist: Dorinel Puia (comuna Agârbiciu), clasa XI, liceul de Artă Tg. Mureş, prof.
Călin Călugăru
    Fr. Chopin - Concertul nr. 2 în fa minor pentru pian şi orchestră
Solistă: Alina Balaban – doctorand la Universitatea Naţională de Muzică
Bucureşti, prof.univ.dr. Şerban Soreanu
Organizatori:
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Societatea Română de Radiodifuziune
Parteneri:
•	Filarmonica “Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

14 mai
Călimăneşti
“Arta populară din zona montană” – expoziţie în contextul simpozionului internaţional pe tema: “Dezvoltarea durabilă a regiunilor montane” având ca motto: “Respectarea generaţiilor prezente fără a afecta nevoile generaţiilor viitoare” 
Organizator: 
•	Camera de Comerţ şi Industrie Vâlcea
Partener: 
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

14 - 15 mai
Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân”
Spectacolul “La Lilieci”
Organizator:
•	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Partener: 
•	Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân”

16 mai
Ora 10,00: Statuia Independenţei  
Aniversarea dezvelirii Monumentului Independenţei – 93 de ani
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

16  - 17 mai
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Aniversarea a 55 de ani de la înfiinţarea Palatului Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Parteneri: 
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

17 mai
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Concurs interjudeţean de: informatică şi simpozionul interjudeţean “Creativitate şi eficienţă în învăţământul nonformal actual’’, matematică, ikebana-origami
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercurile de informatică, matematică, floricultură
Parteneri: 
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

18 - 20 mai
Mănăstirea Cozia, Primăria oraşului Călimăneşti şi Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Călimăneşti – 620 de ani de la atestarea documentară. În context: simpozion, lansare de carte, ceremonie religioasă, expoziţie cu cartea “Călimăneşti, Oltul, Cozia şi Mircea în scrierile vremii”
Organizatori:
•	Mănăstirea Cozia
•	Primăria oraşului Călimăneşti
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

18 mai
Căminul Cultural Creţeni
“Pridvorul tinereţii”, ediţia a XII - a
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
 Parteneri:
•	Primăria comunei Creţeni
•	Şcoala cu cls. I - VIII Creţeni

19 mai
Ora 9,,00 – 14,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Concurs interjudeţean de modelaj
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercul de modelaj 
Parteneri: 
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

19 mai
Ora: 11,00 - Sala de studii "Aurelian Sacerdoţeanu" a Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale 
Simpozion dedicat Zilei Râmnicului: "Râmnic – 620 de ani”
Organizatori: 
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Forumul Cultural al Râmnicului 
•	Direcţia Judeţeană Vâlcea a Arhivelor Naţionale

19 mai
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  DE MAI - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia
	Dirijor: Mihail Ştefănescu
	Solişti:	Ovidiu Pîrjol şi Meda Stanciu
Program: Serghei Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră
    Ciprian Porumbescu – Balada pentru vioară şi orchestră
    4 madrigale de Paul Constantinescu pe versuri de Mihai Eminescu
    (orchestraţie Ovidiu Drăgan)
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

21 mai
Stadionul sportiv Pesceana
“Hora satului” - ed. a II - a, context tradiţional de coeziune socială şi afirmare spirituală. În context: Concert folcloric al Orchestrei “Rapsodia vâlceană”, grupul focloric “Rapsozii Oltului” şi formaţia de dansuri locală 
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
•	Primăria comunei Pesceana

22 mai
Galeria de arte “Constantin  Iliescu”
“Vâlcea artististică” ed. a  XII-a,  concurs judeţean de creaţie literară şi plastică
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea 

22 mai – 22 iunie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea 
Expoziţia “Artă şi credinţă”
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
•	Universitatea Bucureşti – Facultatea de Teologie Ortodoxă – Catedra de Artă Sacră


AGENDA CULTURALA VALCEANA

7 - 10 mai

“Zilele Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea” -  40 de ani de activitate:O nouă Săptămână a icoanarilor; Vernisajul expoziţiei de artă plastică; Moment aniversar în prezenţa directorilor Centrelor Judetene pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale; Lansarea albumului “Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea – 40 de ani, de evenimente, de mărturii, 1968 - 2007

1 – 4 mai
Clubul Copiilor Drăgăşani
Concursul de judo şi tenis de masă 
Organizator:
•	Clubul Copiilor Drăgăşani
Parteneri: 
•	Şcoli din Municipiul Drăgăşani

2 mai
Horezu – Romanii de Sus
Târg la Romanii de Sus “Izvorul Tămăduirii” – ed. a III-a. În context: Spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană”, grupul folcloric “Rapsozii Oltului” şi Ansamblul folcloric “Brăduleţul” al Casei de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu; Târg de artă populară, ceramică şi produse prelucrate din lemn (artă rudărească)
Organizatori:
•	Primăria oraşului Horezu
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”  Horezu
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

2 mai
Căminul Cultural “Constantin Popian” din Costeşti
“La obârşie la izvor” – ed. a III - a – eveniment cultural de promovare a patrimoniului material şi spiritual al comunităţii Costeşti. În context: Medalion artistic dedicat grupului de dans feminin “Domniţele” al Cămunului Cultural Costeşti; Spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană”, grupul folcloric “Rapsozii Oltului”, grupul folcloric “Haiducii” din Amărăşti şi “Domniţele” din Costeşti
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea 
Parteneri: 
•	Primăria comunei Costeşti
•	Căminul Cultural “Constantin Popian” Costeşti

2 mai
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

5 - 30 mai
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni 
Proiectul “Satul bunicilor”
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
•	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea


Saptamanal valcean - reportaje, anchete, evenimente, analize, idei de afaceri
 
IMPACT REAL este o publicatie saptamanala care ofera cele mai diverse informatii de interes general din judetul Vâlcea. Contine informatii din cele mai diverse domenii - politic, învatamânt, social, economic, divertisment, cultura, religie si sport.
Echidistanta politica, deontologia profesionala, promptitudinea si acuratetea, grija pentru interesul cetateanului sunt elemente care au facut din "Impact real" un saptamânal al tuturor vâlcenilor. 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

15 - 20 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
“Sfintele Paşti” – semnificaţii, tradiţii, obiceiuri; expoziţii tematice
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea

16 aprilie
Ora 11,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Seminar cu titlul „Protecţia europeană a drepturilor de proprietate industrială şi de autor”
Organizatori: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
•	Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci

17 aprilie
Ora 17,00:  Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea
Medalion aniversar “Gheorghe Dumitraşcu – 70”
Organizatori: 
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Parteneri:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
•	Academia Olimpică din România – Filiala Râmnicu Vâlcea 
•	Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea

19 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Concert de fanfară
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercul de fanfară
Parteneri:
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

20 aprilie
Căminul Cultural Pietrari
“Hora Costumelor” ediţia a  XXXVI -a - sărbătoarea portului popular vâlcean
În context: parada portului popular vâlcean; “În memoriam Gheorghiţa Măleanu şi C-tin Bănacu creatori şi poeţi ai lumii satului vâlcean”; concursul creatoarelor populare; spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori şi  Orchestra “Rapsodia vâlceană” 
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
•	Primăria comunei Pietrari
•	Căminul Cultural Pietrari

21 – 25 aprilie
Turcia – Aydin
Participarea unui grup de copii din muncipiu la Zilele Copilului în Turcia
Organizator:
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea - Serviciul pentru Cultură, Sport şi Tineret Vâlcea

21 – 22 aprilie
Palatul Copiilor Baia Mare
 “Ziua Mondială a Pamântului”. Participă cercurile de: cenaclu literar, chimie aplicativă, floricultură, origami, informatică, modelaj, arheologie 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Baia Mare
Partener:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

21 aprilie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  BERGAMASC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Pieralberto Cattaneo - Italia
Solişti: Alexandra Ştefănaescu – soprană, Melinda Duffner – mezzosoprană, Paul  Ştefan 
 	Onaga-  tenor, Fodre Attila – bas
Program: Simone  Mayr – “Lodoiska” – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
    G. Donizetti – Qui tollis misere – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
                      		 – Ave Maria – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
    Matteo Salvi – “Messa Votiva” – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

22 - 25 aprilie
Holul Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea
Expoziţie de obiecte decorative din metal
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea


REZERVATIE NATURALA CREATA PRIN VOLUNTARIAT

În munţii calcaroşi de lângă Horezu, pe o suprafaţă de numai 4.186 de hectare, trăiesc câteva zeci de specii de plante şi animale unice în Europa : Capre negre, râşi, pisici sălbatice sau jderi de pădure pot fi văzute în cel mai mic parc naţional din România. Denumit după principalele vârfuri ale muntelui pe care-l înconjoară, Parcul Buila Vânturariţa e o bijuterie naturală, fiind situat în sudul Munţilor Căpăţânii. Parcul a fost înfiinţat de câţiva oameni inimoşi din Horezu, care în urma drumeţiilor pe munte au văzut că frumuseţile dispar sub privirile prea îngăduitoare ale autorităţilor. Principalul susţinător  e Florin Stoican, un tânăr geolog care a crescut la poalele Munţilor Căpăţânii si care se ajuta cu voluntari, dintre care cei mai multi sunt elevi de  la scolile din zona.
 

AGENDA CULTURALA VALCEANA

In ziua de20 aprilie, la Căminul Cultural din comuna Pietrari va avea loc “Hora Costumelor” ediţia a  XXXVI -a - sărbătoarea portului popular vâlcean
În context: parada portului popular vâlcean; “În memoriam Gheorghiţa Măleanu şi C-tin Bănacu creatori şi poeţi ai lumii satului vâlcean”; concursul creatoarelor populare; spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori şi  Orchestra “Rapsodia vâlceană” . Organizator Centrul ptr.  promovarea culturii.

10 aprilie
Ora 10,00: Parcul oraşului Olăneşti 
Concert de fanfară
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercul de fanfară
Partener:
•	Primăria oraşului Băile Olăneşti

10 aprilie
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Olt
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5 
Organizatori:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Olt

11 aprilie
Ora 17,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansarea cărţii „Reformele lui Bocchoris”, autor egiptologul Achim Popescu

Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea

11 aprilie
Episcopia Râmnicului 
Lansarea cărţii “Poem despre Râmnic – schituri şi mănăstiri vâlcene”, autor George Voica
Organizatori:
•	Episcopia Râmnicului
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

12 – 15 aprilie
Grecia: Atena – Ambasada României, Nafplion şi Salonic
Schimb cultural româno-elen „Sărbătorile Pascale în spiritualitatea românească”
Organizatori: 
•	Şcoala Populară de Arte Râmnicu Vâlcea
•	Asociaţia Culturală Româno-Elenă „Armonia” 
•	Agenţia de Turism Mega Travel Rm. Vâlcea
•	Primăria comunei Oteşani

14 - 18 aprilie
Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea 
Săptămâna Naţională a Bibliotecilor - expoziţii, mese rotunde, manifestări culturale
Organizator: 
•	Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea

14 aprilie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
MEDALION  Wolfgang Amadeus Mozart - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Nicolas  Jounis  - Franţa
Solişti: Alexandra Ştefănaescu – soprană, Melinda Duffner – mezzosoprană, Paul  Ştefan  Onaga
 – tenor,  Fodre Attila - bas
Program: - Missa Încoronării
    - Uvertura la Opera “Răpirea din Serai”
    - Simfonia nr. 41 “Jupiter”
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

15 – 20 aprilie
Palatul Copiilor Sibiu
Concursul de navomodele “C” - Cupa “Cibinul”. Participă cercul de navomodele 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Sibiu
Partener:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

15 - 20 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
“Sfintele Paşti” – semnificaţii, tradiţii, obiceiuri; expoziţii tematice
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
•	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

16 aprilie
Ora 11,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Seminar cu titlul „Protecţia europeană a drepturilor de proprietate industrială şi de autor”
Organizatori: 
•	Centrul Europe Direct al Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea 
•	Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci

17 aprilie
Ora 17,00:  Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea
Medalion aniversar “Gheorghe Dumitraşcu – 70”
Organizatori: 
•	Forumul Cultural al Râmnicului
•	Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Parteneri:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
•	Academia Olimpică din România – Filiala Râmnicu Vâlcea 
•	Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea

19 aprilie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Concert de fanfară
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercul de fanfară
Parteneri:
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

SEARA CINEMATOGRAFICA DE VINERI VA RASPUNDE SOLICITARII CINEFILILOR CU O 
COMEDIE IN REGIA LUI OLIVER PARKER, PROTAGONISTUL FILMELOR DE MARE SUCCES « OTELLO »
(1995) SI « SOTUL IDEAL »(1999) .
    « AM O SLUJBA NASPA RAU » CU O DISTRIBUTIE REMARCABILA : OANA PELLEA, ALEXANDRA 
MARIA LARA, NEVE CAMPBELL SI SHIRLEY HENDERSON, VA FI GAZDUIT, IN CADRUL
PROGRAMULUI CULTURA PRIN FILM, DE CATRE SALA CONSILIULUI JUDETEAN VALCEA IN
SEARA ZILEI DE 4 APRILIE 2008, ORA 2

4 - 6 aprilie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
“Salonul Naţional al Cărţii de Etnologie”, ediţia a IX - a 
În context: expoziţie-târg de carte de etnologie; lansarea carţilor: “Tradiţii şi obiceiuri din jud. Olt, zonele Câmpia Boianului, Olt şi Romanaţi”, ed.  Mega, Bucureşti 2007, autori: dr. Georgeta Stoica, Rada Ilie, “Costumul popular de patrimoniu”, autori: dr. Doina Işfănoni, dr. Paula Popoiu, “Nereju, un sat din străvechiul ţinut al Vrancei”, autori: dr. Paula Popoiu, Ion Cherciu, “Plastica arhitecturii rurale”, autor: dr. Ana Bârcă, Muzeul “Astra” Sibiu, autori: dr. Corneliu Ioan Bucur, dr. Dumitru Budrală, “Abecedar şi Dicţionar etnologic”, autori: dr. Corneliu Bucur şi Raluca Ioan Andrei
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

4 aprilie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie de pictură – Olga Popescu
Organizator:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

4 aprilie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

7 aprilie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Florin Totan
Solist: Tudor Andrei
Program: Dan Voiculescu  - “Inflorescente”  - primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
    Mozart  - Concertul  nr. 4  pentru vioară şi orchestră
    Herminio de Almeida – Jobiniana – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
    Camargo Guarnieri – Dansa Brasileira nr.1 – primă audiţie la Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

10 – 20 aprilie
Palatul Copiilor Caracal
 “Târgul de jucării Caracal”. Participă cercurile de: floricultură, origami 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Caracal
Partener:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

10 aprilie
Ora 10,00: Parcul oraşului Olăneşti 
Concert de fanfară
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – Cercul de fanfară
Partener:
•	Primăria oraşului Băile Olăneşti

10 aprilie
Ora 11,00: Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Olt
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5 
Organizatori:

3 aprilie
Ora 18,00:  Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansarea cărţii „Ieromonahul Macarie, tipograf român”, autor arhimandrit Veniamin Micle în cadrul proiectului „Anul 2008, anul cărţii vechi la Vâlcea”. 500 de ani de la apariţia tiparului de la Bistriţa şi a „Liturghierului” lui Macarie” (1508 – 2008

CALENDAR CULTURAL V^LCEAN
APRILIE 2008

aprilie
•	1867: Vizita principelui CAROL AL ROM^NIEI [n R@mnic ]i la m`n`stirile v@lcene

1 aprilie
•	1969: ARHIVELE V^LCEA primesc statutul de filial` jude\ean`

2 aprilie
•	1945: Se na]te medicul, artistul ]i fotograful TRESTIAN G~V~NESCU

4 aprilie
•	1868: Se na]te scriitorul ]i traduc`torul NICOLAE BASILESCU
•	1954: Se na]te regizorul ]i scenograful ADRIAN ROMAN, directorul Teatrului de Stat "Anton Pann"

5 aprilie
•	1932: Se na]te istoricul ALEXANDRU I. CEBUC, director al Muzeului de Art` al Rom@niei (din 1977) 

6 aprilie
•	1907: Se na]te scriitorul BOGDAN AMARU
•	1952: Se na]te sociologul LIGIA ELENA RIZEA

7 aprilie
•	1847: Incendiu de propor\ii care a distrus mai multe cl`diri din R@mnic
•	1965: Se stinge din via\` regizorul ]i omul de teatru CONSTANTIN GEORGESCU

9 aprilie
•	1654: Se stinge din via\` MATEI BASARAB, domnitorul |`rii Rom@ne]ti

10 aprilie
•	1935: Se na]te folcloristul NICOLAE RO}IANU

11 aprilie
•	1868: Trece la cele ve]nice SF^NTUL CALINIC DE LA CERNICA, episcopul R@mnicului

12 aprilie
•	1944: Se na]te poetul GEORGE ANCA
•	1949: Se na]te actorul ]i regizorul FLORIN ZAMFIRESCU

13 aprilie
•	1948: Se na]te arhitectul ]i artistul plastic ION CORNEA

14 aprilie
•	1956: Se na]te dirijorul MIHAIL }TEF~NESCU, directorul Filarmonicii de Stat "Ion Dumitrescu" R@mnicu V@lcea

15 aprilie
•	1927: Se na]te artistul popular VICTOR VIC}OREANU

16 aprilie
•	1981: Se stinge din via\` poetul, folcloristul ]i dirijorul ION I. ALEXANDRESCU

17 aprilie
•	1488: prima atestare documentară a comunei Sălătrucel

18 aprilie
•	1824: Pe scaunul episcopal de la R@mnic este ales NEOFIT

19 aprilie
•	1938: Se na]te istoricul GHEORGHE DUMITRA}CU, secretarul general al Forumului Cultural al R@mnicului

22 aprilie
•	1909: Se na]te publicistul ]i animatorul cultural NICOLAE GH. POPESCU-REBUS
•	1951: Se na]te magistratul GHEORGHE BONCIU

23 aprilie
•	1894: Se na]te scriitorul GIB MIH~ESCU
•	1910: Se na]te teologul ]i arheologul GHEORGHE I. PETRE-GOVORA

24 aprilie
•	1933: Se na]te cercet`torul ]i publicistul GHEORGHE M~MULARU
•	1946: Se na]te etnografa ELENA STOICA, directorul Centrului Jude\ean pentru Conservarea ]i Promovarea Culturii Tradi\ionale V@lcea
•	1950: Se na]te scriitorul ]i ziaristul }TEFAN DUMITRESCU

28 aprilie
•	1948: Se na]te arhitectul ]i muzeograful DORU POPIAN


Calendar [ntocmit de Florin Epure

30 martie
AGENDA CULTURALA VALCEANA

•	1852: Moare HRISANT PENETIS, egumenul Mănăstirii Hurezi, ctitorul bisericii de la Schitul Troianu
•	1874: Se naşte omul politic şi diplomatul NICOLAE RĂDESCU, general de corp de armată şi prim - ministru în perioada celui de - al doilea război mondial

28 martie
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Sesiunea de comunicări “Călimăneşti şi oamenii săi: Generalul Nicolae Rădescu – 134 de ani de la naştere şi 55 de ani de la moarte”
Organizator:
•	Primăria oraşului Călimăneşti
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

28 martie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

31 martie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
„EUPHONIA SHOW” – Negro spirituals
Dirijoare: Georgiana Popescu

1 – 31 martie
Centrul Winmarkt – Cozia 
Expoziţie - Origami 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea - Cercurile de floricultură, informatică şi modelaj 

1 – 31 martie
Magazinul “Cozia” - parter 
“Spectacolul primăverii” – dans, muzică uşoară şi fanfară
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea - Cercurile de dans modern, muzică uşoară şi fanfară 
Parteneri:
•	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea

1 – 31 martie
Clubul Copiilor Drăgăşani 
Cupa “Mărţişorul” la tenis de masă

Continutul website-ului ValceaPlus.net este imbunatatit in permanenta ! 
 
 
Printre noutati:
 
1. Vizitatorii pot adauga anunturi gratuite - aici , nefiind nevoie de inregistrare !
2. Vizitatorii isi pot inscrie websiteul din directorul web, nefiind necesara inregistrarea - aici .
3. A fost adaugat un component ce prezinta prognoza vremii pe 10 zile - aici !
4. Sectiune VIDEO - aici ! Utilizatorii vor putea incarca in curand materiale video personale!
 
Tot in curand websiteul va beneficia si de FORUM !

 SPECTACOL CINEMATOGRAFIC CU FILMUL „ROMING”, 
"ECRAN-SRL, VALCEA INVITA LA VIZIONAREA COPRODUCTIEI
ROMANO-CEHE, SELECTIONATA LA FESTIVALUL DE LA TORONTO, COMEDIE MUZICALA, IN
SEARA ZILEI DE VINERI 22 FEBRUARIE 2008 LA SALA MARE A CONSILIULUI JUDETEAN DIN
RM.VALCEA , ORA 20,00.
      ACTIUNEA SE INSCRIE IN CONTEXTUL MANIFESTARII CULTURA PRIN FILM INITIATA DE
FIRMA NOASTRA SI SUSTINUTA DE DIRECTIA JUDETEANA PENTRU CULTURA SI CONDUCEREA
CONSILIULUI JUDETEAN VALCEA

CETATENII DIN OCNELE MARI CER SPRIJIN PRESEI
La hotel Imsat din Ocnele Mari a avut loc o intalnire dintre reprezentantul
Conversmin, reprezentantul Prefecturii Valcea si localnicii  care au gospodariile pe
suprafata de risc.Multe dintre case sunt crapate, drumul este
inpracticabil,oamenii nu stiu ce se va intampla cu locuintele lor,
daca mai pot construi, daca mai pot locui in astfel de case,  insa
autoritatile amana luarea unei decizii. Asteptam orice fel de sprijin 

AGENDA CULTURALA VALCEANA
FEBRUARIE 2008

18 ianuarie - 17 februarie
Muzeul de Istorie al Judeţului Vâlcea
Expoziţia “EXPO REPTILE VII” 
Organizator:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea
Partener:
·	SC Gabonica SRL

1 - 29 februarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
,,Bucuriile iernii” – expoziţie de aranjamente florale, ikebana şi origini, modelaj, pictură, fotografie  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

1 - 29 februarie
Muzeul Satului Vâlcean 
Expoziţie de pictură „Imagini din Muzeul Satului Vâlcean” 
Organizator:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea

1 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

2 - 3 februarie
Ora 9,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Training
Organizatori:
·	Consiliul Copiilor "SPUNE" - coordonator prof. Dumitru Vlăduţ 
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

4 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijoare: Iulia Cibişescu Duran
Solist: Mihai Timofti
Program: Schumann – Uvertura la opera „Manfred”
    Weber – Concertul nr. 1 pentru fagot şi orchestră op. 75 în Fa major
    Schubert – Simfonia a VIII- a  „Neterminata”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

7 februarie
Ora 17,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansarea cărţii „Ce a mai rămas dintr-un întreg” de Paul Everac

Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

8 - 9 februarie
Voineasa 
,,Serbările zăpezii”
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Partener:
·	Primăria comunei Voineasa

10 februarie
Căminul cultural Oteşani 
Program artistic cu ocazia sfinţirii Bisericii Oteşani
Organizatori: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
·	Primăria comunei Oteşani
·	Căminul cultural Oteşani

11 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Florin Totan 
Solistă: Claudia Codreanu - mezzosoprană
Program: Rossini – Uvertura la opera “Bărbierul din Sevilla”
    – Aria Rosinei “Una voce pocco fa” din opera “Bărbierul din Sevilla”
    Bellini – Aria “Se  Romeo  t`ucise un figlio” lui Romeo din opera 
      “Capuletti si Montecchi”
    Bizet – “Habanera” din opera “Carmen”
    Massenet – Suita de balet “Cidul” 
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

12 februarie
Orele 9,30 – 16,00: Sala Multimedia a Ministerului Culturii şi Cultelor
Seminarul “Protecţia integrată a bunurilor culturale mobile” din cadrul proiectului PHARE-Twinning «Consolidare  instituţională, redactare de legislaţie secundară şi formare în domeniul patrimoniului cultural mobil şi al bunurilor culturale»
Organizatori:
·	Ministerul Culturii şi Cultelor
·	Agenţia de Integrare Europeană şi Dezvoltare Economică (AEI) din Austria
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

13 februarie
Ora 11,00: Muzeul Goleşti Argeş
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5 
Organizatori:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Argeş


14 februarie
Casa de Cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni
"In memoriam… Dragoş Vrânceanu”. În context: lansarea volumului omagial “Casa de sub pădure”. In memoriam Dragoş Vrânceanu (1907 - 2007) apărut la Editura Offsetcolor, Rm.Vâlcea, 2007
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Casa de cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni

14 februarie 
Ora 18,00: Hotel Alutus
Premiile Fundaţiei “Vâlcea Unu”, în domeniul culturii, pentru anul 2007
Organizator:	
·	Fundaţia “Vâlcea Unu” Râmnicu Vâlcea	

15 februarie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie de pictură – Olga Popescu
Organizator:
·	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

18 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Mihail Ştefănescu
Solişti: Dorin Farcaş – oboi, Cristian Modrescu – clarinet, Bogdan Tanislav – fagot,
            Alin Roman - corn
Program:  Mozart – Simfonia concertantă cu suflători
    A.Lyadov - 8 cântece populare ruseşti
    Ghiorghi Sviridov – Romance
    Fr. Chopin – Poloneză
    Evgheni Doga  - Vals
    E. Smirnov – Tango
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

19 februarie
Orele 11,00 – 13,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Întâlnirea Agenţiei Naţionale Antidrog 
Organizator:
·	Agenţia Naţională Antidrog - Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Vâlcea 
Partener:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

19 februarie
Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Medalion plastic “Lumină şi culoare în opera lui Ştefan Luchian” – 140 de ani de la naşterea pictorului
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

21 februarie 
Casa Corpului Didactic Rm. Vâlcea
Colocviu metodic cu instructorii artistici, coordonatori ai cercurilor de artă dramatică din şcoli, grădiniţe şi aşezăminte de cultură din judeţul Vâlcea	. În contex: Lansarea concursului “Ucenicii Thaliei”, ed. a VI-a 2008
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea

21 februarie
Ora 17,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Festivitatea de premiere pe anul 2007 a Forumului Cultural al Râmnicului
Organizator: 
·	Forumul Cultural al Râmnicului

22 februarie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

24 februarie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
,,Dragobetele” – Carnavalul “dragostei şi prieteniei”, muzică, dans şi surprize  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

24 februarie
Căminul cultural Racoviţa
“Dragobetele” – Sărbătoarea Dragostei – Cap de primăvară
În context: deschiderea ciclului de manifestări prilejuite de Anul Nou de Primăvară “Ziua tradiţiei”, ed. a IX-a; concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană”, grupul folcloric “Rapsozii Oltului” şi grupul de fluieraşi al Căminului Cultural Racoviţa
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Primăria comunei Racoviţa

25 februarie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Alexandru  Iosub 
Solist: Sandu  Sandrin
Program: Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră
    Rimski  - Korsakov  - „Seherazada”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

27 februarie
Sala de arte “Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
“Arta fereastră a sufletului” – salon al artelor pentru persoanele cu dizabilităţi. În context: vernisajul expoziţiei de arte plastice; medalion literar – Ilorian Păunoiu; expoziţie de carte a autorilor vâlceni, persoane cu dizabilitaţi.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Societatea Naţională a Persoanelor  cu Handicap Vâlcea
·	Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Vâlcea
·	Asociaţia Surzilor din România
·	Fundaţia “Soul To Soul” Vâlcea
·	Centrul de zi “Cozia”
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

28 februarie 
Şcoala cu clasele I-VIII Bărbăteşti
“Ziua tradiţiei”, ed. a IX – a, ciclu de manifestări prilejuite de Anul Nou de Primăvară 
În context: In memoriam: “Constantin Bănacu” 105 ani de la naştere; Maria Boboacă - 71 de ani de viaţă şi activitate
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Primăria comunei Bărbăteşti
·	Şcoala cu clasele I-VIII   Bărbăteşti

28 februarie
Ora 17,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansarea cărţii "Comori de spiritualitate ale Râmnicului -  Istoria Bisericii Toţi Sfinţii din Râmnicu Vâlcea" de pr. Constantin Cîrstea 
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
·	Biserica„Toţi Sfinţii“ Râmnicu Vâlcea

28 februarie
Holul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea şi Magazinul de prezentare al Asociaţiei Paloşi
Vernisajul expoziţiei de mărţişoare
Organizator: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
Partener:
·	Primăria oraşului Horezu

29 februarie
Sala de împrumut a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Vitrina cu cartea dedicată zilelor de 1 şi 8 Martie “În cinstea ta cea mai frumoasă”
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

29 februarie
Ora 18,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea
Lansarea cărţii "Giorgio Villa - incontro italo- romeno" de Giorgio Villa
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Partener: 
·	SC Giansi Constructor SRL

ALTE MANIFESTĂRI

Teatrul de Stat "Anton Pann" prezintă spectacolele lunii februarie:
12 februarie
Horezu şi Vaideeni , orele 09,30 şi 11,00
·	„Scufiţa Roşie”,  dramatizare după Fraţii Grimm de Viorica Stamate
14 februarie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	 „Năpasta”, de I.L.Caragiale,  regia Adrian Roman 
18 februarie 
Sediul Teatrului “ Al. Davila” Piteşti, ora 11,00
·	„Motanul încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
ora 18,00
·	„Năpasta”,  de I.L. Caragiale, regia Adrian Roman
 19 februarie
Casa de Cultură Curtea de Argeş, ora  11,00
·	„ Motanul încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
20 februarie
Grădiniţa Cozia,  Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
·	 Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00
·	„ Motanul încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
21 februarie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,30
·	Motanul încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	„Năpasta”, de I.L.Caragiale,  regia Adrian Roman
26 februarie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,30
·	Motanul încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault 
27 februarie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	„Năpasta”, de I.L.Caragiale,  regia Adrian Roman
28  februarie 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	 „Întămplări provinciale “ de Alexandru Vampilov, regia Adrian Roman

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii februarie: 
Sala Studio Zăvoi, în fiecare marţi, miercuri şi joi, orele 18,30:
·	„O noapte furtunoasă” de Ion Luca Caragiale, regia Doina Migleczi
·	“O scrisoare pierdută” de Ion Luca Caragiale, regia Doina Migleczi
·	„Giocondele” de Brigitte Louveaux, regia: Brigitte Louveaux
·	„Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov, regia Doina Migleczi
·	„Ursul” de A.P. Cehov, regia Doina Migleczi
·	“Farsele maestrului Pathelin”, regia Dan Constantin
·	“Conu Leonida fata cu reacţiunea” de I.L.Caragiale, regia Doina Migleczi
·	„D’ale Carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Aurel Palade
·	Textul înainte de toate” de Doru Motoc, regia Doina Migleczi
·	„Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Aurel Palade
·	“Oedip” după Sofocle, regia Doina Migleczi
5 – 12 februarie
Sediul Teatrului Municipal “Ariel” 
·	Ateliere Internaţionale pe tema: „All green – All theatre” (la aceste ateliere vor participa Sandy Maberley, Chris Ferris, Nathalie Noupadja şi Doina Migleczi)



CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN
FEBRUARIE 

1 februarie
·	1945: S-a născut sculptorul EMIL GAGHEL
·	1950: S-a născut CONSTANTIN CEAUŞU, dirijor, folclorist şi interpret de muzică populară
2 februarie
·	1914: S-a născut muzicologul GHEORGHE MERIŞESCU
3 februarie
·	1658: 350 de ani de la înhumarea domnitorului MATEI BASARAB la Mănăstirea Arnota
·	1898: Se naşte istoricul şi omul politic GHEORGHE I. BRATIANU, membru al Academiei Române
4 februarie
·	1907: S-a născut scriitorul LADMISS NICOLAE ANDREESCU
5 februarie
·	1907: S-a născut artistul liric MIRCEA BUCIU
6 februarie
·	1602: Prima atestare documentară a comunei PĂUŞEŞTI - MĂGLAŞI
·	1927: S-a născut LUCIAN ZATTI, prozator şi publicist
·	1980: S-a stins din viaţă muzicologul IONEL T. GEANTĂ
7 februarie
·	1951: S-a născut interpretul de muzică populară ION LUPU
8 februarie
·	1887: S-a născut folcloristul ION N. POPESCU
9 februarie
·	1880: S-a stins din viaţă ATANASIE STOENESCU, episcopul Râmnicului
·	1948: S-a născut epigramistul şi publicistul NICHI URSEI
10 februarie
·	1938: S-a născut CONSTANTIN BOTORAN, istoric, cercetător ştiinţific, publicist
13 februarie
·	1574: Prima atestare documentară a comunei MUEREASCA
·	1956: S-a născut publicistul EMILIAN FRÂNCU  
14 februarie
·	1907: S-a născut poetul DRAGOŞ VRÂNCEANU
·	1923: S-a născut dr. ION ALBESCU, promotor al culturii vâlcene peste hotare
·	1933: S-a născut istoricul şi arhivistul CORNELIU TAMAŞ
·	1962: S-a născut DOINA GHIŢAN, soprană
15 februarie
·	1944: S-a născut poeta FLORICA MITROI
16 februarie
·	1853: S-a născut dr. GHEORGHE SABIN, ctitorul statuii Independenţei de pe dealul Capela
·	1905: S-a născut CONSTANTIN BANACU, meşter popular
19 februarie
·	1941: S-a născut ION MĂLDĂRESCU, publicist

20 februarie
·	1928: S-a născut istoricul şi publicistul EMILIAN POPESCU
21 februarie
·	1891: S-a născut poetul şi ziaristul MARIN PREDESCU
·	1951: S-a născut artistul PETRE CICHIRDAN

22 februarie
·	1901: S-a născut IOAN MARINA - IUSTINIAN, fost Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (1848 – 1977)
·	1934: S-a născut PETRE PETRIA, bibliograf, publicist, scriitor
23 februarie
·	1874/1876: S-a născut medicul şi cercetătorul ION PUŢUREANU 
25 februarie
·	1896: S-a născut doctorul CONSTANTIN GEORGESCU, om de teatru
·	1939: S-a stins din viaţă scriitorul IOAN N. DIANU
·	1960: S-a născut GHEORGHE NICOLAE DICAN, artist plastic


Calendar întocmit de Florin Epure

Surse:
·	Măldărescu Ion; Frâncu, Emilian: Râmnicu Vâlcea - Mica enciclopedie. II. Oameni cunoscuţi ai Râmnicului contemporan, Editura Anton Pann, 2002
·	Petria, Petre: Vâlcea. Oameni de ştiinţă, cultură şi artă. Dicţionar, Editura Conphys, Râmnicu Vâlcea, 1997
·	Arhiva Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea



In contextul manifestarilor intitulate generic „CULTURA PRIN FILM” , firma
ECRAN VALCEAN organizeaza o intalnire a publicului cinefil, cu opera
cinematografica a lui Cristian Nemescu: "CALIFORNIA DREAMIN' ", film
castigator al multor premii!
          Premiera valceana a
acestui film va avea loc in ziua de vineri 1 februarie 2008 ora 20 la Sala Mare a
Consiliului Judetean Valcea.

Programul prioritar naţional pentru construirea de sedii pentru aşezăminte culturale

 
Programul prioritar naţional pentru construirea de sedii pentru aşezăminte culturale în localităţile unde nu există asemenea instituţii, precum şi pentru reabilitarea, modernizarea, dotarea şi finalizarea lucrărilor de construcţie a aşezămintelor culturale de drept public, din mediul rural şi mic  urban instituit prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 118/2006, cu modificările şi completările ulterioare este o iniţiativă a Guvernului României, dedicată creşterii calităţii vieţii culturale în mediul rural şi mic urban prin extinderea şi susţinerea infrastructurii culturale existente şi prin diversificarea ofertei culturale.  Cele trei direcţii de acţiune ale Programului şi cele două surse de finanţare au determinat divizarea Programului Naţional în trei programe independente, cu operatori distincţi şi reguli de operare distincte, astfel: Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale va implementa activităţile pentru reabilitarea şi modernizarea infrastructurii culturale rurale existente şi dotarea cu echipamentul de practică culturală necesar, prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală şi prin accesarea fondurilor europene din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR).
Aplicanţii cu proiecte de reabilitare a aşezămintelor culturale din mediul rural se pot adresa Ministerului Agriculturii si Dezvoltării Rurale pe adresa www.madr.ro, persoana de contact Graţiela Miron, şef serviciu promovare, tel: 021.307.8511, e-mail: fadr@madr.ro. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor va implementa Programul prioritar naţional pentru construirea de sedii pentru aşezăminte culturale, de drept public, în localităţile în care nu există astfel de instituţii, din mediul rural şi mic urban şi reabilitarea aşezămintelor de cultura din mediul mic urban pentru care Guvernul României va aloca fonduri din Fondul Naţional de Dezvoltare. Ministerul Culturii şi Cultelor va implementa Programul prioritar naţional pentru finalizarea lucrărilor de construcţie a aşezămintelor culturale, de drept public, din mediul rural şi mic urban, în care nu există astfel de instituţii şi pentru care Guvernul României va aloca fonduri din Fondul Naţional de Dezvoltare.

						Director executiv,   
                                                                    Prof. drd. Florin Epure


DIRECŢIA JUDEŢEANĂ PENTRU CULTURĂ, 
CULTE ŞI PATRIMONIUL CULTURAL 
NAŢIONAL VÂLCEA 


STRATEGIA CULTURALĂ PENTRU ANUL 2008



Obiectiv general:
PROTEJAREA PATRIMONIULUI CULTURAL NAŢIONAL MOBIL ŞI IMOBIL

Obiective specifice

I.	Evidenţa, clasare

II. Prevenirea şi combaterea încalcărilor legislatiei în vigoare în domeniul protejarii patrimoniului cultural mobil şi imobil 


III. Conservarea şi restaurarea monumentelor istorice

IV. Promovarea patrimoniului cultural naţional mobil şi imobil

Obiectiv general

PROTEJAREA ŞI PROMOVAREA PATRIMONIULUI IMATERIAL ŞI A CREAŢIEI ARTISTICE CONTEMPORANE

Obiective specifice:

I. Proiecte editoriale

Obiective specifice:

I.	Respectarea îndeplinirii obligaţiilor de plată a contribuţiilor la Fondul Cultural Naţional, în condiţiile şi la termenele stabilite prin lege şi virarea taxei de timbru pe monumentele istorice 

II. Sprijină, în condiţiile legii, activitatea organizaţiilor neguvernamentale şi a altor persoane juridice de drept privat cu activitate în domeniile culturii şi cultelor 

Obiectiv general:

CONSOLIDAREA INSTITUŢIONALĂ

Obiective specifice:

I.	Creşterea eficienţei profesionale în cadrul direcţiei


II. Promovarea calităţii în managementul cultural



PRINCIPALELE MANIFESTĂRI CULTURAL – ARTISTICE  PRECONIZATE PENTRU ANUL 2008


Aniversarea atestării documentare a localităţilor:

·	Râmnicu Vâlcea( 20 mai 1388) - 620 de ani de la prima atestare

·	Băile Govora( 4 februarie 1488) -520 de ani de la prima atestare documentară a staţiunii  cunoscută sub numele de Hinţa (în unele documente apare şi data de 3 noiembrie 1533)

·	Călimăneşti( 20 mai 1388) - 620 de  ani de la prima atestare

·	Milcoiu(3 mai 1813) - 195 de  ani de la prima atestare
 
·	Sălătrucel( 17 aprilie  1488) - 520  ani de la prima atestare

·	Berbeşti(1423) - 585 de ani de la prima atestare

·	Slătioara ( septembrie 1508) - 500  ani de la prima atestare

·	Orleşti (20 mai 1388) - 620 de ani de la prima atestare

·	Prundeni (18 ianuarie 1548)  - 460  de ani de la prima atestare

·	Boişoara (1423) - 585 de  ani de la prima atestare( în alte documente 1451)

·	Zătreni (1453) - 555 de ani de la prima atestare

·	Drăgăşani (1833) - este recunoscut oficial ca oraş
·	Brezoi ,Horezu - 1968 sunt declarate oraşe


Aniversrea ctitoririi unor mănăstiri, schituri şi biserici din Eparhia Râmnicului:

·	Mânăstirea Arnota ( 1633-1637) -  375  ani de la începerea construcţiei
·	Mânăstirea Cozia (1388) - 620 de ani de la ctitorire
·	Biserica bolniţă a mănăstirii Cozia, „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”(1542-1543) - 465 de  ani de la ctitorire
·	Schitul Iezer ( 1558) - 450 de ani de la ctitorire
·	Mânăstirea Sărăcineşti ( 1688) - 320 de ani de la ctitorire
·	Schitul „Sfinţii Apostoli” de la Mănăstirea Hurezi (1698) - 310 de ani de la ctitorire
·	Schitul” Sfântul Ştefan” de la Mănăstirea Hurezi (1703) - 305 de  ani de la ctitorire
·	Schitul de la Troianu, Râmnicu Vâlcea - 165 de  ani de la târnosire
·	Schitul Fedeleşoiu, com. Dăeşti – 325 de ani de la punerea temeliei de construcţie a lăcaşului de cult
·	Schitul Olteni, com. Bujoreni – 440 ani de la punerea pietrei de temelie
·	Biserica „Toţi Sfinţii”, cartier Bălăneşti, Horezu – 350 ani de la ctitorire
·	Biserica „Sfântul Nicolae” din Câinenii Mici (1733) - 275 de ani de la ctitorire
·	Biserica „Toţi Sfinţii”, Proieni(1798) - 210 de ani de la ctitorire
·	Biserica „Sfântul Anton de Padova” – 285 de ani de la ctitorire
·	Biserica „Sfântul Gheorghe” sat Gura Văii, Bujoreni – 250 ani de la ctitorire



Date de aniversare sau de comemorare în cultura vâlceană:

·	3 ianuarie 1988 - 20 de ani de la moartea Irinei Saţchi, animator cultural
·	29 ianuarie 1913 - 95 de ani de la naşterea muzicologului Ionel T. Geantă
·	31 ianuarie 1418 - 590 de ani de la moartea domnitorului Mircea cel Bătrân
·	14 ianuarie 1963 - 45 de ani de la moartea  teologului şi folcloristului G.F. Ciauşeanu
·	3 februarie – 110 ani de la naşterea istoricului Gheorghe Brătianu
·	16 februarie 1853 - 155 de ani de la naşterea dr. Sabin Gheorghe, ctitorul Statuii Independenţei de pe dealul Capela
·	7 martie 1893 - 115 ani de la naşterea compozitorului Nicolae Oancea
·	21 martie 1668: - 340 ani de la urcarea Prea Sfinţitului Serafim pe scaunul episcopal de la Râmnic
·	4 aprilie 1868 - 140 de ani de la naşterea scriitorului şi traducătorului Nicolae Basilescu 
·	8 mai 1748 - 260 de ani de la alegerea lui Grigorie Socoteanu egumen al Coziei ca Episcop al Râmnicului
·	10 mai 1893 - 115 ani de la moartea scriitorului Ioan Emanoil Florescu
·	18 mai 1968 - 40 de ani de la naşterea ceramistului Ion Vicşoreanu
·	20 mai 1913 - 95 de ani de la naşterea compozitorului şi muzicologului Ion Dumitrescu
·	24 mai 1893 - 115 ani de la naşterea mitropolitului Efrem Enăchescu Tighineanu
·	1 iunie 1838 - 170 de la naşterea geografului George I. Lahovari
·	4 iunie 1888 -120 de ani de la naşterea teologului Constantin Găiculescu
·	20 iunie 1848 - 160 de ani de la ceremonia de sfinţire a stindardelor revoluţiei la Biserica „Tuturor Sfinţiilor” din Râmnic
·	8 iulie 1693 - 315 ani de la sfinţirea bisericii mari de la Mănăstirea Hurezi  
·	29 iulie 1848 - 160 de ani de la Revoluţia Română de la 1848
·	9 august 1853 - 155 de ani de la naşterea cercetătorului şi publicistului Alexandru Boicescu
·	15 august 1913 - 95 de ani de la naşterea arheologului şi istoricului Ion Barnea
·	1 septembrie1908 - 100 deani de la naşterea folcloristului şi animatorului cultural Ion I. Alexandrescu
·	16 septembrie 1878 - 130 de ani de la naşterea scriitorului şi pedagogului Eliodor Constantinescu
·	5 octombrie 1968 - 40 de ani de la înfiinţarea Muzeului Memorial Nicolae Bălcescu
·	29 octombrie 1698 - 320 de ani de la alegerea ca domn a lui Constantin Brâncoveanu
·	noiembrie – 500 de ani de la tipărirea, la Mănăstirea Bistriţa, a Liturghierului lui Macarie 
·	1 decembrie 1918 - 90 de ani de la Marea Unire
·	29 decembrie 1933 - 75 de ani de la asasinarea omului politic liberal I.G. Duca


590 de la moartea domnitorului Mircea cel Bătrân 

·	Direcţia pentru Cultură Vâlcea organizează manifestări de comemorare a voievodului la Râmnicu Vâlcea şi Mănăstirea Cozia

După o îdelungată şi glorioasă domnie de 32 de ani, Mircea cel Bătrân, domnul Ţării Româneşti, a murit la 31 ianuarie 1418, iar trupul neînsufleţit a fost adus la Mănăstirea Cozia, construită în timpul vieţii pentru ca sa-i fie necropolă. 
Tăria credinţei, vitejia şi înţelepciunea l-au ajutat pe voievod să apere statalitatea şi creştinătatea în faţa primejdiei otomane şi să întărească statul care se întindea de la Munţii Carpaţi până la Dunăre, şi de la Banatul Severinului până la Marea Neagră, cu posesiunile transilvane şi părţile tătăreşti şi cu cetatea Dârstorului. Ctitor de lăcaşuri sfinte şi iubitor de artă, domnitorul a înălţat sau a sporit în frumusete, importante valori arhitecturale ale patrimoniului românesc: Cozia, Brădet, Vişina, Snagov, Cotmeana şi mănăstirile de la Sfântul Munte Athos.  
Manifestările dedicate împlinirii a 590 de ani de la « pristăvirea » marelui voievod sunt organizate de către Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea în parteneriat cu Instituţia Prefectului – Judeţul Vâlcea, Episcopia Râmnicului, Mănăstirea Cozia, Teatrul “Ariel” şi Colegiul “Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, cu participarea înaltelor feţe bisericeşti, oficialităţilor judeţului, istorici şi elevi. 
Pe data de 30 ianuarie, la Colegiul “Mircea cel Bătrân” din Râmnicu Vâlcea se vor întâlni istorici şi oameni de cultură, pentru a dezbate importanţa domniei lui Mircea voievod în istoria românilor. A doua zi, pe data de 31 ianuarie, la Mănăstirea Cozia, programul manifestărilor va cuprinde slujba de pomenire, cântece religioase în interpretarea corului mănăstirii condus de prof. Iustin Androne şi un program artistic oferit de actorii Teatrului „Ariel“. 
                                                                        		                                                                                        Prof. drd. Florin Epure


DIRECŢIA JUDEŢEANĂ PENTRU CULTURĂ, 
CULTE ŞI PATRIMONIUL CULTURAL 
NAŢIONAL VÂLCEA 

Agenda culturală a lunii ianuarie 2008


6 ianuarie 
Muereasca de Sus 
“Alegerea de june” – sărbătoare tradiţională a comunităţii. În context: spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi Grupul folcloric “Rapsozii Oltului” 
Organizatori: 
• Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea 
• Primăria Comunei Muereasca 

8 ianuarie 
Ora 11,00: Sediul DJCCPCN Vâlcea 
Comisia Zonală a Monumentelor Istorice nr. 5 - Vâlcea 
Organizator: 
• Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea 

14 ianuarie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 
OPERETA „LILIACUL” 
Dirijor: Marius Hristescu 
Organizator: 
• Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 

15 ianuarie 
Ora 10,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea 
Simpozion “Eminesciana” 
Organizator: 
• Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 

15 ianuarie 
Orele 10,00 – 12,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Simpozion “Eminsciana” şi concert al Fanfarei Palatului Copiilor 
Organizator: 
• Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

15 ianuarie 
Ora 13,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti 
“Eminesciana” – 158 de ani de la naşterea Luceafărului poeziei româneşti. În context: Eminescu şi veşnicia neamului românesc; universul religios al lui Eminescu; Eminescu în amintirea contemporanilor; vitrina cu cartea “La steaua care a răsărit” 
Organizator: 
• Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti 
Partener: 
• Grupul Şcolar Economic, Administrativ şi de Servicii Călimăneşti 

15 ianuarie 
Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu 
Simpozionul “Mitologie şi creaţie” 
Organizator: 
• Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu 

17 ianuarie 
Ora 17,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea 
Lansarea cărţii “Vâlcea în timp şi spaţiu. Fapte şi date” de Petre Petria, apărută la Editura “Conphys” Râmnicu Vâlcea 
Organizatori: 
• Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea 
• Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
Parteneri: 
• Episcopia Râmnicului 
• Forumul Cultural al Râmnicului 
• Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
• Liga Scriitorilor din România 

21 ianuarie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 
CONCERT 
Dirijor: Mihail Ştefănescu 
Solist: Sergiu Cârstea – trompetă 
Program: Joseph Haydn - Concertul pentru trompetă 
Organizator: 
• Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 

22 ianuarie 
Ora 12,00: Şcoala Generală Jiblea Veche Călimăneşti 
Medalion istoric “24 ianuarie 1859 – piatra de temelie în făurirea Statului Unitar Român”. În context: - Unirea Principatelor Române, coloană infinită a istoriei româneşti 
Organizator: 
• Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti 
Partener: 
• Şcoala Generală Jiblea Veche Călimăneşti 

24 ianuarie 
Ora 11,00: Sala de festivităţi a Direcţiei Judeţene Vâlcea a Arhivelor Naţionale 
Simpozion pe tema: “De la Unirea Principatelor Române, la Unirea Europeană a zilelor noastre” 
Organizatori: 
• Forumul Cultural al Râmnicului 
• Direcţia Judeţeană Vâlcea a Arhivelor Naţionale 
• Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea 

24 ianuarie 
Orele 12,00 – 14,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Simpozion “Marea Unire”, expoziţie de pictură, recital de poezii şi concert al Fanfarei Palatului Copiilor 
Organizator: 
• Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 

24 ianuarie 
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea 
Spectacol dedicat Unirii Principatelor Române 
Organizator: 
• Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea 
Partener: 
• Teatrul Municipal “Ariel” Râmnicu Vâlcea 

24 ianuarie 
Sala Consiliului Judeţean Vâlcea 
“Hai să dăm, mână cu mână !”, spectacol susţinut cu prilejul zilei Unirii Principatelor Române. Participă: Orchestra “Rapsodia vâlceană”, Grupul folcloric “Rapsozii Oltului” şi formaţii artistice de amatori din Vâlcea 
Organizator: 
• Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea 

24 ianuarie 
Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu 
Spectacol folcloric al Ansamblului “Brăduleţul” susţinut cu prilejul zilei Unirii Principatelor Române 
Organizator: 
• Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu 

25 ianuarie 
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Organizator: 
• Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 

28 ianuarie 
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 
CONCERT SIMFONIC - Orchestra Filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor: Florin Totan 
Solist: Andrei Deleanu 
Program: L. Beethoven - Concertul nr. 4 pentru pian 
J. Brahms - Simfonia nr. 4 
Organizator: 
• Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea 

31 ianuarie 
Drăgăşani 
Lansarea CD-urilor: “Cânt şi joc din plai vâlcean” şi “Cântece de pe Olt” ale Orchestrei “Rapsodia vâlceană” şi Grupului folcloric “Rapsozii Oltului” 
Organizator: 
• Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea 
Partener: 
• Casa de Cultură “Gib Mihăescu” Drăgăşani 

31 ianuarie 
Ora 10,00: Sfânta Mănăstire Cozia 
Manifestări cultural - ştiinţifice şi religioase dedicate împlinirii a 590 de ani de la moartea domnitorului Mircea cel Bătrân 
Organizatori: 
• Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea 
• Mănăstirea Cozia 

31 ianuarie 
Ora 16,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
Adunarea Generală anuală a Forumului Cultural al Râmnicului 
Organizator: 
• Forumul Cultural al Râmnicului 


ALTE MANIFESTĂRI 

Teatrul de Stat "Anton Pann" prezintă spectacolele lunii ianuarie 2008: 
14 ianuarie 
Localitatea Budeşti, orele 10,00 şi 11,00 
• „Frumoasa adormită”, dramatizare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
15 ianuarie 
Localităţile Vaideeni şi Horezu, orele 10,00 şi 11,30 
• „Punguţa cu doi bani”, dramatizare de Ioan Brancu, după Ion Creangă, regia Ioan Brancu 
16 ianuarie 
Târgu-Jiu, orele 10,00 şi 11,00 
• „Frumoasa adormită”, dramatizare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
23 ianuarie 
Casa de Cultură Sibiu, ora 11,00 
• „Motanul încălţat”, scenariu dramatic de Bogdan Tudor după basmul lui Charles Perrault, scenografia Rareş Moldovan, regia Bogdan Tudor 
24 ianuarie 
Drăgăşani, orele 10,00 şi 11,00 
• „Frumoasa adormită”, dramatizare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
25 ianuarie 
Sediul Teatrului de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
• „Motanul încălţat”, scenariu dramatic de Bogdan Tudor după basmul lui Charles Perrault, scenografia Rareş Moldovan, regia Bogdan Tudor 
28 ianuarie 
Sediul Teatrului de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea, ora 18,00 
• „Năpasta”, de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman 
29 ianuarie 
Sediul Teatrului de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea, ora 17,00 
• „Conul Leonida faţă cu reacţiunea”, şi „Politica zilii”, de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman 
31 ianuarie 
Sediul Teatrului de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
• „Motanul încălţat”, scenariu dramatic de Bogdan Tudor după basmul lui Charles Perrault, scenografia Rareş Moldovan, regia Bogdan Tudor 

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii ianuarie: 
Sala Studio Zăvoi, în fiecare marţi, miercuri şi joi, începând cu orele 18,00 – 18,30: 
• „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Doina Migleczi 
• “O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Doina Migleczi 
• „Giocondele” de Brigitte Louveaux, regia: Brigitte Louveaux 
• „Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov, regia Doina Migleczi 
• „Ursul” de A.P. Cehov, regia Doina Migleczi 
• “Farsele Maestrului Pathelin”, regia Dan Constantin 
• “Conu Leonida faţă cu reacţiunea” de I. L. Caragiale, regia Doina Migleczi 
• “D’ale Carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Aurel Palade 
• “Textul înainte de toate” de Doru Moţoc, regia Doina Migleczi 
• „Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Aurel Palade 
• “Oedip” după Sofocle, regia Doina Migleczi 



CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN IANUARIE

1 ianuarie 
• 1923: Se naşte regizorul IULIAN HERMENEANU 
• 1960: Se naşte ziaristul şi scriitorul SILVIU POPESCU 
3 ianuarie 
• 1916: Se naşte ADA ORLEANU, scriitor 
• 1988: Se stinge din viaţă IRINA ŞAŢCHI, animator cultural 
6 ianuarie 
• 1933: Se naşte scriitorul şi publicistul ILIE PURCARU 
7 ianuarie 
• 1943: Se naşte scriitorul şi publicistul N. POPESCU – BOGDĂNEŞTI 
8 ianuarie 
• 1392: Prima atestare documentară a judeţului Vâlcea, într-un hrisov al voievodului Mircea cel Bătrân 
• 1581: Prima atestare documentară a comunei ROEŞTI 
9 ianuarie 
• 1920: Se naşte arhivistul ALEXANDRU BĂLINTESCU 
10 ianuarie 
• 1799: Se naşte inventatorul şi scriitorul PETRACHE POENARU 
• 1920: Se naşte scriitorul şi ziaristul ALEXANDRU CERNA-RĂDULESCU 
11 ianuarie 
• 1859: Domnitorul ALEXANDRU IOAN CUZA vizitează mănăstirea Bistriţa 
12 ianuarie 
• 1930: Se naşte artistul fotograf GHEORGHE LĂZĂROIU 
13 ianuarie 
• 1610: Prima atestare documentară a comunei OTEŞANI 
• 1931: Se naşte scriitorul şi colecţionarul MIHAI GHERGHINA 
• 1943: Se naşte lingvistul şi publicistul ION CÂRSTOIU 
• 1956: Se naşte pictorul şi graficianul CRISTIAN SIMA 
14 ianuarie 
• 1940: Se naşte preotul paroh SANDU CRISTESCU 
• 1951: Se naşte pictorul TUDOR-EMANUEL POPESCU 
• 1963: Se stinge din viaţă teologul şi folcloristul G.F. CIAUŞEANU 
15 ianuarie 
• 1432: Prima atestare documentară a comunei GOLEŞTI 
17 ianuarie 
• 1932: Se naşte diplomatul şi publicistul NICOLAE SPORIŞ 
18 ianuarie 
• 1480: Prima atestare documentară a comunelor FÂRTĂŢEŞTI şi LIVEZI 
21 ianuarie 
• 1915: Se naşte istoricul DRAGOŞ PETROŞANU 
23 ianuarie 
• 1536: Prima atestare documentară a comunei PIETRARI 
• 1871: Se naşte istoricul VIRGIL P. ANDRONESCU 
• 1926: Se naşte meşterul popular DUMITRU ŞCHIOPU 
• 1984: Se stinge din viaţă scriitorul ION APOSTOL POPESCU 
25 ianuarie 
• 1942: Se naşte ECATERINA POPA, artist plastic 
28 ianuarie 
• 1882: Se naşte animatorul cultural şi regizorul CONSTANTIN POPIAN 
29 ianuarie 
• 1913: Se naşte muzicologul IONEL T. GEANTĂ 
30 ianuarie 
• 1932: Se naşte scriitorul DINU SĂRARU 
• 1941: Se stinge din viaţă folcloristul TEODOR BĂLĂŞEL 
31 ianuarie 
• 1418: Se stinge din viaţă voievodul muntean MIRCEA CEL BĂTRÂN 
• 1929: Se naşte scriitorul CONSTANTIN MATEESCU 



      Director executiv,   
                                                                          Prof. drd. Florin Epure




La inceput de an, website-ul ValceaPortal.net ( http://www.valceaportal.net ) se
prezinta intr-o noua infatisare.
Accentul va continua sa fie pus pe informatie (stiri locale, nationale si
internationale (http://www.valceaportal.net/stiri/stiri.html ,
http://www.valceaportal.net/stiri-locale-f22.html)) si divertisment.
Lansat acum o luna, acest website a inregistrat in ultimele doua saptamani o
crestere semnificativa a numarului de vizitatori. In acest moment se situeaza pe
locul 6 in clasamentul regional de la Trafic.ro -
http://www.trafic.ro/top/regional/pagina1.html#valceaportalnet , cu 40.801 de vizite
si 226.463 de afisari ( 24 decembrie - 13.315 vizitaori -
http://stat.trafic.ro/stat/valceaportalnet/vizitatori/zi/#stat ).
Acest lucru a fost posibil datorita unei bune optimizari a website-ului si a
promovarii sustinute.

AGENDA CULTURALA VÂLCEANĂ
DECEMBRIE 2007

noiembrie - decembrie
Muzeul de Istorie Râmnicu Vâlcea  
Trienala de tapiserie
Organizatori:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea
·	UAP – Filiala Vâlcea

decembrie – toată luna 
Sala de lectură “Marian Creangă” a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Expoziţie de icoane şi audiţie colinde 
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea - Fondul de Etnologie Mihai Pop


6 decembrie
Ora 11,00: Sediul Forumului Cultural al Râmnicului
Reuniunea lunară de lucru a Forumului Cultural al Râmnicului
Organizator:
·	Forumul Cultural al Râmnicului

7 decembrie
Ora 17,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansarea cărţii “Istoria judeţului Vâlcea 1948 – 1965” de prof. dr. Oane Sorin
Organizatori:
·	Forumul Cultural al Râmnicului
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

7 decembrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

8 decembrie
Ora 19,00: Sala Sporturilor Traian
Balul Primăriei
Organizator:
·	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea

9 decembrie
Ora 17,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Spectacol coregrafic “Aripi” în regia şi scenografia Adinei Cezar – spectacol prezentat în cadrul Festivalului “George Enescu” Bucureşti


Organizatori: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Parteneri:
·	Liceul coregrafic „Floria Capsali” Bucureşti
·	Formaţia „Contemp” Bucureşti
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

10 - 20 decembrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
,,Tradiţii şi obiceiuri de iarnă’’ - expoziţii tematice (pictură, floricultură, modelaj)
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de floricultură, informatică, cenaclu literar, ecologie, astronomie, ecoturism, modelaj, automodelism şi pictură
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

10 decembrie 
Ora 10, 00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminarul “În ce Europă ne dorim sa trăim” 
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea - Centrul de Informare Comunitară

10 decembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC - Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
Dirijor: Teodor Costin
Solişti: Meda Stanciu şi Aurel  Piculeaţă
Program: Mozart – Uvertura la Opera “Rapirea din Serai”
                – Simfonia nr. 40
    Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BMW 1043       
    Vivaldi – Concertul pentru 2 viori in la minor
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

13 - 16 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Târg de carte pentru copii
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

13 decembrie 
Craiova
Spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană”, soliştii profesionişti ai orchestrei şi din zona Olteniei
Organizator: 
·	Radio “Horion”
Parteneri: 
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
·	Studioul de Televiziune Sud Craiova


13 decembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
RECITAL DE PIAN - CARMEN DANIELA
Program: Händel - Ciaccona în re minor
      - Passacaglia în sol minor
    Bach - Suita franceză nr. 5, BMW 816
 		 - Allemande, Courante, Sarabande,Gavotte, Bouree, Loure, Gigue
    Beethoven - Sonata în Fa diez major op. 78    
          - Adagio Cantabile, Allegro ma non troppo ,Allegro vivace
    Haydn - Sonata Hob. XVI/8
    - Allegro, Menuett, Andante, Allegro
    Liszt - Din „Pomul de Crăciun”, dedicat nepoatei Daniela von Bulow
    Mendelssohn - Decembrie, „Choral”
    Bela Bartok - Colinde Româneşti
    Schumann - Sonata pentru pian în fa diez minor op. 11
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

14 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Teatru Radiofonic pentru copii 
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

14 decembrie
Ora 16,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Spectacol cultural - artistic omagial dedicat pensionarilor din cadrul Asociaţiei Seniorilor din Învăţământ
Organizatori:
·	Forumul Cultural al Râmnicului
·	Asociaţia Seniorilor din Învăţământ

14 decembrie
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Târgul de Artă al membrilor U.A.P.
Organizator:
·	U.A.P. – Filiala Vâlcea

15 – 20 decembrie
Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Spectacolul “Colindul, colindelor”
Organizatori: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
Parteneri:
·	Liceul de Artă Râmnicu Vâlcea
·	Primăria comunei Oteşani
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea


15 - 20 decembrie
Ora 10,00: Parcarea Supermarketului INTEREX
Antrenamente demonstrative de karting şi automodelism 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de karting, auto şi navomodelism
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

15 - 18 decembrie
Râmnicu Vâlcea
“Moş Crăciun” vizitează Centrele de plasament 
Organizator:
·	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea

15 decembrie
Sala Consiliului Judeţean Vâlcea
“Mărgăritare” – festival interjudeţean al trupelor de dans clasic, modern şi sportiv
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener:
·	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea

15 decembrie 
Ora 11,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Spectacol de balet – “Cenuşăreasa”
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

15 decembrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
,,Uite vine Moş Crăciun”- spectacol artistic şi expoziţii tematice 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de floricultură, informatică, cenaclu literar, ecologie, astronomie, ecoturism, modelaj, automodelism şi pictură
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

16 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Crăciun European
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

17 decembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT  SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
Dirijor: Mihail  Ştefănescu
Solistă: Carmen  Daniela
Program: Clara Schumann – Concert pentru pian şi orchestră în la minor op. 7 - primă audiţie
 	                                   la Râmnicu Vâlcea

    Bizet – Suita nr. 1 pt pentru orchestra
 – Simfonia in Do major
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

18 - 19 decembrie
Zilele Bibliotecii “A.E. Baconsky” Călimăneşti. Program:
18 decembrie
Ora 11,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Audiţie “Astăzi s-a născut Hristos” – colinde şi cântări de Crăciun
Expoziţie de carte “Iisus în literatură, artă şi religie”
19 decembrie
Ora 14,00: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
In memoriam “Marian Creangă – un fiu al Vâlcii, un om al cărţii – 10 ani de la trecerea în nefiinţă”
Rondeluri şi catrene creştine rostite de membrii Cenaclului “A.E. Baconsky”
Concert de colinde susţinut de prof. Georginel Sandu şi elevii săi  
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

18 decembrie 
Ora 16,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Serbare de Crăciun 
Organizator:
·	Grădiniţa Traian Râmnicu Vâlcea

18 decembrie
Sala Consiliului Judeţean Vâlcea
“Ucenicii Thaliei” – Festival-concurs judeţean al tinerilor interpreţi de artă teatrală
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea

18 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Obiceiuri tradiţionale din zona Tomşani 
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea - Fondul de Etnologie Mihai Pop

19 decembrie 
Ora 17,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Serbare de Crăciun 
Organizator:
·	Grădiniţa nr. 1 Râmnicu Vâlcea

20 decembrie 2007 – 03 ianuarie 2008 
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni  
Expoziţie de fotografie „Obiceiul tăierii porcului la români”
Organizator:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea

20 decembrie
Ora 10,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Festivalul de colinde “Colinde, colinde” 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de floricultură, informatică, automodelism, ecologie, astronomie, ecoturism
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

20 decembrie 
Sala “Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
“De Crăciun” – expoziţie de icoane a artiştilor plastici vâlceni
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

20 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Concert “Preludii de Crăciun” 
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 

20 decembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT de COLINDE – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia”
Dirijor: Mihail  Ştefănescu
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

21 - 22 decembrie 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea şi Piaţa “Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea
“Din Moşi - strămoşi” - festival interjudeţean al obiceiurilor de Crăciun şi Anul Nou
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea

21 decembrie 
Ora 12,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Festivalul de colinde “Colindul sfânt şi bun”
Organizatori:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
·	Primăria oraşului Horezu
·	Grupul Şcolar “Constantin Brâncoveanu” Horezu
·	Clubul Copiilor Horezu

21 decembrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Seară de colinde
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

28 decembrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Carnavalul ,,Fulgilor de nea” – spectacol artistic
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de dans popular, famfară, dans sportiv, modelaj, pictură şi tenis de masă
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

28 decembrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

29 decembrie 
Biserica “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” şi “Sfântul Ioan Botezătorul” (Urşani) şi la Statuia “I .Gh. Duca” din Horezu
Comemorare “I. Gh. Duca”
Organizatori:
·	Primăria oraşului Horezu
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

31 decembrie
Centrul Municipiului Râmnicu Vâlcea 
PROGRAM DE REVELION şi FOCURI DE ARTIFICII
Organizator:
·	Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea

ALTE MANIFESTĂRI

Teatrul de Stat "Anton Pann" prezintă spectacolele lunii decembrie:
3 decembrie
Băbeni şi Colonie Nuci ,ora 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
4 decembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 12,00
·	 „Motanul Încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
Rovinari, ora 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
5 decembrie 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00
·	„Motanul Încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault
Rovinari, ora 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
 6 decembrie
Câmpulung, ora10,00 şi  11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00 
·	“Trei surori”, de A.P.Cehov, regia Adrian Roman
7  decembrie
Drăgăşani, ora 10,00 şi 11,00 
·	 Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
10 decembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00
·	Motanul Încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault – premieră
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	“Trei surori”, de A.P.Cehov, regia Adrian Roman
11 decembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00
·	Motanul Încălţat”, adaptare de Bogdan Tudor, după basmul lui Charles Perrault 
Păuşeşti-Măglaşi, ora 10,00 şi 11,30
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
·	“Trei surori”, de A.P.Cehov, regia Adrian Roman
12 decembrie
Grădiniţa cu program prelungit Lenin Sud, Rm.Vâlcea, orele 10,00 şi 11,30 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
13 decembrie
Horezu, orele 10,00 şi 11,30 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
21 decembrie 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 12,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm- un spectacol gratuit oferit  tuturor copiilor pentru sărbătorile de iarnă


Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii decembrie: 
1 decembrie 
Sala “Zăvoi”, ora 20,00
·	Spectacol inaugural al noului sediu al Teatrului Municipal “Ariel”, cu participarea extraordinară a companiei DIOSCURI, reprezentată de Moreno Solinas şi Igor Urzelai de la London Contemporary Dance (LCDS) – U.K.
8 decembrie 
Sala Sporturilor Traian, ora 19,00
·	“Măşti veneţiene” la Balului Primăriei
11 - 14 decembrie 
Sala “Zăvoi”, ora 12,00
·	„Ivan Turbinca” după Ion Creangă, regia Ionuţ Iurcu şi Oana Rogojină
Sala “Zăvoi”, ora 14,00
·	„Povestea diamantului”, regia Simina Constantin 
13 decembrie 
Sala “Zăvoi”, ora 18,00
·	„Conu Leonida” de I.L.Caragiale, regia Doina Migleczi
18 - 23 decembrie 
Sala “Zăvoi”
·	Spectacole dedicate sărbătorilor de iarnă



CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN

- DECEMBRIE  -
1 decembrie
·	1918: Ziua Naţională a României 
2 decembrie
·	1871: Se naşte scriitorul Ion Th. Florescu 
4 decembrie
·	1973: Se  naşte interpretul şi muzicologul Dalila Cernătescu 
·	1983: Se stinge din viaţă istoricul şi criticul literar Alexandru Oprea 
5 decembrie
·	1606: Prima atestare documentară a comunei Tomşani
·	1725: Se stinge din viaţă Damaschin, Episcopul Râmnicului
10 decembrie
·	1886: Ghenadie Enăceanu este ales episcop de Râmnic
12 decembrie
·	1646: Prima atestare documentară a comunei Guşoieni
13 decembrie
·	1915: Se naşte compozitorul şi dirijorul Eugen Ciorăscu
15 decembrie
·	1914: Se naşte compozitorul şi muzicologul Gheorghe Dumitrescu
16 decembrie
·	1812: Nectarie, episcopul de Râmnic, este ales mitropolit al Olteniei
·	1952: Se naşte omul de teatru Eugenia Doina Migleczi, directorul Teatrului Municipal "Ariel" Râmnicu Vâlcea
18 decembrie
·	1574: Prima atestare documentară a comunei Bălceşti
·	1936: Se naşte scriitorul şi animatorul cultural Traian D. Lungu
·	1993: Încep să emită televiziunile „Vâlcea 1” şi „Etalon”
20 decembrie
·	1904: Se naşte arhivistul şi istoricul Aurelian Sacerdoţeanu
21 decembrie
·	1915: Se naşte scriitorul Ada Orleanu
22 decembrie
·	1930: Se stinge din viaţă economistul şi omul politic Vintilă Brătianu (1867 – 1930)
24 decembrie
·	1672: Episcopul de Râmnic Varlaam este ales mitropolit al Ţării Româneşti
·	1946: Se naşte istoricul Petre Bardaşu, director al Muzeului Judeţean Vâlcea          (1992 - 2000)
26 decembrie
·	1773: Chesarie este ales episcop al Râmnicului


29 decembrie
·	1933: Moare asasinat de legionari, în gara de la Sinaia, prim-ministrul României I.G. Duca
·	1997: Se stinge din viaţă publicistul Marian Creangă, director al Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea (1990 - 1997)


      Calendar întocmit de FLORIN EPURE 

Surse:
·	Petria, Petre: Vâlcea. Oameni de ştiinţă, cultură şi artă. Dicţionar, Editura Conphys, Râmnicu Vâlcea, 1997
·	Măldărescu Ion; Frâncu, Emilian: Râmnicu Vâlcea - Mica enciclopedie. II. Oameni cunoscuţi ai Râmnicului contemporan, Editura Anton Pann, 2002
·	Arhiva Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea



Ecran Valcean si Tv.Etalon 
   
     Va invita vineri 7 decembrie 2007, orele 20 la spectacolul de gala al filmului
romanesc "Logodnicii din America".
                 Regia Nicolae Margineanu
  Cu: Marcel Iures, Maria Ploae, Tamara Cretulescu, Horatiu Malaele.
    Vor fi prezenti protagonisti filmului.
                                                                                             Intrarea
gratuita!

NOIEMBRIE 2007

octombrie - noiembrie 
Muzeul Satului Vâlcean - Bujoreni  
Expoziţie de covoare şi scoarţe olteneşti
Organizatori:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea
·	Muzeul Olteniei Craiova

noiembrie - decembrie
Muzeul de Istorie Râmnicu Vâlcea  
Trienala de tapiserie
Organizatori:
·	Muzeul Judeţean Vâlcea
·	UAP – Filiala Vâlcea

noiembrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
“Matineul inocenţei” – manifestări artistice şi sportive în aer liber  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de dans popular, fanfară, dans sportiv,  pictură, modelaj şi tenis de masă
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

1 – 30 noiembrie
Parcarea Supermarketului Interex 
Antrenamente demonstrative de karting  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

1 noiembrie
Ora 12,30: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar: “Ce  ştim despre Parlamentul European”
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul de Informare Comunitară
·	Grupul Şcolar “Henri Coandă” Râmnicu Vâlcea

1 noiembrie 
Ora 13,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Masa rotundă cu tema “Televizorul, prieten sau duşman”
Organizator:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Parteneri:
·	Clubul Copiilor Horezu
·	Grupul Şcolar “Constantin Brâncoveanu” Horezu
·	Televiziunea “Vâlcea 2”

2 - 3 noiembrie 
Râmnicu Vâlcea
“Povestea vorbei” ediţia a II-a – Festival naţional de creaţie umoristică, dedicat memoriei lui Anton Pann
PROGRAM:
2 noiembrie 
Orele: 17,00 - 18,30 – Clubul Spitalului Judeţean 
Duel epigramistic “Hazoterapia”. Participă: membrii juriului festivalului, reprezentanţi ai celor mai renumiţi epigramişti şi umorişti din ţară, membrii Clubului Umoriştilor Vâlceani

3 noiembrie 
Orele: 10,00  – 12,00 -  Sala “Studio” a Casei de Cultură a Sindicatelor Vâlcea
- Lansare de carte
- “Povestea vorbei...” în lectura actorului Cristian Alexandru de la Teatrul “Anton Pann” Rm. Vâlcea 
- Festivitatea de premiere a laureaţilor
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Teatrul de Stat “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
·	Clubul Umoriştilor Vâlceni
·	Casa de Cultură a Sindicatelor Vâlcea

2 noiembrie
Ora 9,00: Şcoala cu clasele I – IV Bistriţa - Costeşti 
Simpozionul ştiinţific “Economie şi ecologie în dezvoltarea durabilă a comunei Costeşti”, ediţia a IV-a, cu tema “Satul Bistriţa încotro ?”
Organizator:
·	Primăria comunei Costeşti

2 noiembrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

4 noiembrie
Voineasa
“Ziua comunei Voineasa”, ediţia a VII - a - sărbătoare tradiţională a comunităţii. În program: inaugurarea noului Centru Civic Voineasa; Sfinţirea Monumentului Eroilor; Moment evocator susţinut de elevii Şcolii cu clasele I-VIII Voineasa şi de Fanfara Clubului Copiilor Rm.Vâlcea; Festivitatea de înmânare a unor diplome pentru veteranii de război; familiile care au împlinit 50 de ani de căsnicie; spectacol artistic susţinut de elevii Şcolilor cu clasele I-VIII Voineasa şi Malaia; concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului” 
Organizatori:
·	Primăria comunei Voineasa
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
·	Şcolile cu clasele I-VIII Voineasa şi Malaia
·	Clubul Copiilor Râmnicu Vâlcea
5 – 10 noiembrie
Râmnicu Vâlcea
FESTIVALUL ŞANSELOR TALE, ediţia a VIII – a, festival european având ca slogan: ”Educaţia pentru egalitate de şanse”
Organizator:
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea - coordonator zonal
Parteneri:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanu” Vâlcea; Primăria Municipiului Rm. Valcea - Serviciul pentru Cultură, Sport şi Tineret; Direcţia Judeţeană pentru Cultura, Culte şi Patrimoniul Cultural Valcea; Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea; Inspectoratul Judeţean de Politie; Agenţia Judeţeană de Ocupare a Forţei de Muncă Vâlcea (AJOFM); Centrul Regional de Formare Profesională a Adulţilor Vâlcea (CRFPA); Muzeul Judeţean Vâlcea; Teatrul de Stat „Anton Pann” Vâlcea; Filarmonica de Stat „Ion Dumitrescu” Râmnicu Vâlcea; Primăria Oteşani; Primăria şi Biblioteca Orăşenească Drăgăşani; Primăria şi Biblioteca Orăşenească Călimăneşti; Primăria şi Biblioteca Orăşenească Olăneşti; Primăria şi Biblioteca Publică Grădiştea; Primăria şi Biblioteca Publică Frânceşti; Primăria şi Biblioteca Publică Mateeşti; Camera de Comerţ şi Industrie şi Euro Info Center; Universitatea „Constantin Brâncoveanu”; Universitatea „Spiru Haret”; Liceul „Matei Basarab”; Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”; Colegiul Tehnic Economic; Colegiul Naţional „Gib Mihăescu” Drăgăşani; Grupul Şcolar de Cooperaţie; Policlinica Straubing; Liga Femeilor Creştine Ortodoxe de pe lângă Episcopia Râmnicului; Asociaţia Tinerilor Ortodocşi „Sfântul Antim Ivireanul”; Organizaţia Creştin - Umanitară WORLD VISION; Asociatia „Mişcarea Europeană” Filiala Valcea; Forumul Cultural al Ramnicului; Fundaţia „Curierul de Valcea”; S.C. INFORM SRL
PROGRAM:

5 noiembrie
Ora 11,00: Sala de expoziţii ”Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
Deschiderea festivalului. În context: prezentarea colaboratorilor; alocuţiuni ale organizatorilor; conferinţă de presă. 
Organizator: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm.Vâlcea 

Ora 11,30: Sala de expoziţii ”Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
Târgul ofertei de educaţie, ofertei culturale şi ofertei locurilor de muncă
Organizatori: 
·	Agenţia Jud.de Ocupare a Forţei de Muncă Vâlcea, Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea, Centrul Regional de Formare Profesională a Adulţilor Vâlcea, Universitatea ”Constantin Brâncoveanu”, Universitatea ”Spiru Haret”, Filarmonica „Ion Dumitrescu”, Teatrul ”Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

Ora 12,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Lansarea proiectului "Biblioteca virtuală - o şansă reală pentru fiecare"
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
·	Grupul Şcolar “General Magheru” Râmnicu Vâlcea

Ora 13,00: Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
 “Rolul consilierii în formarea unei personalităţi armonioase care să confere şanse de adaptare socio - profesională”. Prezentarea instituţiilor şcolare liceale din judeţ.
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
·	Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică

Ora 17,00: Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
Expoziţie de arte plastice cu lucrări realizate de elevii şcolii 
Organizator: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
	Dirijor: Emilian Piedicuţă 
	Solist: Francesco Ionaşcu	
Program: W.A. Mozart - Uvertura la opera  „Don Giovanni” 
    E. Lalo – Simfonia spaniolă pentru vioară şi orchestră
    P. I. Ceaikovski – Simfonia a IV - a, fa minor, op. 36
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

6 noiembrie 
Ora 11,00: Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea 
Sesiunea de informare „Educaţie, tineret, formare profesinală în Uniunea Europeană”
Organizator: 
·	Asociaţia Pro Democraţia - Club APD Rm.Vâlcea

Ora 19,00: Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
Seară de muzică şi poezie „Niciodată toamna nu fu mai frumoasă”
Organizatori: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
·	Liceul de Artă Rm.Vâlcea

7 noiembrie
Ora 12,00: Şcoala Generală şi Căminul Cultural Oteşani
„Tradiţii în comuna Oteşani ” 
Organizatori: 
·	Primăria comunei Oteşani 
·	Şcoala Generală Oteşani

Ora 18,00: Sala de expoziţii ”Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
Medalion artistic ”Dumitru Zamfira, artist al cuvântului şi mânuitor al penelului”. În context: vernisajul expoziţiei de artă plastică; dialog cu autorul de literatură şi artistul plastic Dumitru Zamfira
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

8 noiembrie
Ora 11,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Atelier de informare pe tema educaţiei în Uniunea Europeană „Cetăţenia europeană - pilon al politicilor educaţionale”
Organizator:
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

Ora 16,00: Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea 
Spectacolul „Prostia omenească” de Bogdan Ulmu, după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu 
Organizator:
·	Teatrul de Stat „Anton Pann”

Ora 17,00:  Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm.Vâlcea
Seară muzicală. Inaugurarea pianului de concert
Organizatori: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea
·	Liceul de Artă Rm.Vâlcea

9 noiembrie
Ora 17,00:  Clubul Pensionarilor Rm. Vâlcea
„Muzica nu are vârstă”
Organizator:
·	 Liceul de Artă Rm.Vâlcea

10 noiembrie
Ora 11,00: Sala de coregrafie a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm.Vâlcea
Dans şi muzică, micuţii artişti în devenire
Organizator: 
·	 Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

Ora 13,00: Sala de festivităţi a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm.Vâlcea
Închiderea Festivalului Şanselor Tale
Organizator: 
·	Şcoala Populară de Arte şi Meserii Rm.Vâlcea

6 noiembrie
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar: “Ce  ştim despre Parlamentul European”
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea – Centrul de Informare Comunitară
·	Grupul Şcolar “Ferdinand I” Râmnicu Vâlcea

7 noiembrie
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar: “Drepturile mele sunt şi drepturile tale”
Organizatori:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
·	Casa Corpului Didactic Vâlcea

8 – 10  noiembrie
Palatul Copiilor Cluj 
Concurs interjudeţean de karting “Cupa Napoca”  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Cluj
Partener:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

8 noiembrie
Ora 11,00: Sediul Forumului Cultural al Râmnicului
Reuniunea lunară de lucru a Forumului Cultural al Râmnicului
Organizator:
·	Forumul Cultural al Râmnicului

10 noiembrie
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Concurs interjudeţean de informatică  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercul de informatică

10 noiembrie
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Concurs interjudeţean de proiecte de mediu 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de floricultură, informatică, cenaclu literar, ecologie, astronomie, ecoturism, chimie aplicată
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

10 noiembrie
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
“Andreluşa” – expoziţii, şezătoare cultural – artistică (poezii, ghicitori, snoave, scenete, jocuri populare tematice) 
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de floricultură, informatică, cenaclu literar, chimie aplicată, pictură
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

11 noiembrie
Ora 10,00: Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Dezbaterea “Construcţii geometrice”  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de pictură, modelaj şi dans modern
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 

11 noiembrie
Perişani
“Posada 2007” – sărbătoare tradiţională a comunei Perişani. În context: colocviul pe tema: “Bătălia  la Posada şi climatul economic, social şi politic din Ţara Românească în care a avut loc evenimentul”; moment solemn de cinstire a eroilor la Monumentul “Posada”; şedinţa solemnă a Consiliului Local Perişani; spectacol artistic susţinut de elevii Şcolii cu clasele I-VIII  Perişani; concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi  grupul folcloric “Rapsozii Oltului”.
Organizatori:
·	Primăria comunei Perişani
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

Parteneri:
·	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
·	Muzeul Judeţean Vâlcea
·	Şcoala cu clasele I-VIII Perişani

12 - 14 noiembrie
Vălenii  de Munte, Prahova
Participarea CJCPCT Vâlcea cu comunicarea “Lăutarii, un patrimoniu spiritual românesc” la Colocviile Naţionale ale Centrelor pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale cu tema “Patrimoniul cultural imaterial – structuri şi sisteme”
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

12 noiembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
	Dirijor: Radu Ciorei 
	Solistă: Mayuko Katsumura	
Program: C. Silvestri - 3 piese pentru orchestră de coarde (primă audiţie la Râmnicu Vâlcea)
    S. Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 2 
    G. Faure - Suita op.80  Pelleas si Melisande (primă audiţie la Râmnicu Vâlcea)
    M. de Falla - Suita de balet "Amorul Vrajitor”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

14 noiembrie
Ora 16,30: Sala de lectură a Bibliotecii Orăşeneşti “A.E. Baconsky” Călimăneşti
Figuri de seamă din istoria neamului românesc “Nicolae Bălcescu – 155 de ani de la trecerea în eternitate”
Organizator:
·	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

15 noiembrie
Ora 16,00: Sala de expoziţii ”Constantin Iliescu” a Consiliului Judeţean Vâlcea
Lansarea volumului muzical (casetă şi C.D.) “Faină-i  mândra ardeleană” al dr. Manole Barna
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

15 noiembrie
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar: “Mircea Eliade”
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 

15 noiembrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea 
Concurs interjudeţean de pictură, modelaj şi dans sportiv  
Organizator:
·	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea – cercurile de pictură, modelaj şi dans modern
Parteneri:
·	Şcoli din Municipiul Râmnicu Vâlcea 
16 noiembrie 
Râmnicu Vâlcea
Colocviu metodic cu directorii aşezămintelor de cultură din Vâlcea
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

16 noiembrie
Ora 11,00: Sala “Fondul de carte Mihai Pop” al Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar: “100 de ani de la naşterea lui Mihai Pop”
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 

16 noiembrie 
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie de tapiserie – Gheorghiu Sanda
Organizator:
·	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

19 noiembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT VOCAL SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic ”Euphonia”
	Dirijor: Florin Totan 
	Solist: Horia Văcărescu	
Program: J. Brahms - Concertul pentru vioară nr. 1, Re major, op. 77
    J. Haydn - Misa Cellensis
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

20 noiembrie 
Ora 15,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Evocare “Mihai Beniuc – 100 de ani de la naştere” - simpozionul cu tema “Poezia militantă”
Organizator:
·	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

22 noiembrie
Râmnicu Vâlcea
Festivalul Naţional de Poezie “George Ţărnea”, ediţia a II-a. În context: moment evocator: ”George Ţărnea, poetul iubirii”; festivitatea de premiere a laureaţilor.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

22 noiembrie
Ora 18,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
După-amiază de muzicǎ şi poezie susţinută de maestrul Miltiade Nenoiu împreună cu studenţii săi
Organizator:
·	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 

26 noiembrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
SEARĂ  CEAIKOVSKI – Orchestra filarmonică „Sinfonietta”
	Dirijor: Choi Yong Shin 
	Solist: Elvis Ciuculescu	
Program: Ceaikovski  - Uvertura la opera “Romeo şi Julieta”
- Variaţiunile Rococo pentru violoncel şi orchestră
-  Suită pentru orchestră din baletul „Lacul Lebedelor”
Organizator:
·	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

29 noiembrie
Sala Consiliului Judeţean Vâlcea
“De ziua ta, Românie!” – concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia vâlceană” şi  grupul folcloric “Rapsozii Oltului” de Ziua Naţională a României.
Organizator:
·	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

30 noiembrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
·	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

ALTE MANIFESTĂRI

Teatrul de Stat "Anton Pann" prezintă spectacolele lunii noiembrie:

5 noiembrie
Sibiu, orele: 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
 6 noiembrie 
Costeşti, ora 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
8 noiembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00 
·	„Prostia omenească”, de Bogdan Ulmu, după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu - spectacol prezentat în cadrul Festivalului Şanselor Tale, ediţia a VIII-a
9 noiembrie 2007
Galaţi, ora 10,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm - spectacol prezentat în cadrul  Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie GULLIVER, ediţia a XV-a  (Galaţi, 5 – 9 noiembrie). 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Prostia omenească”, de Bogdan Ulmu, după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu
11 noiembrie 200
Piteşti, ora 17,00
·	„Năpasta”, de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman - spectacol prezentat în cadrul  Festivalului Internaţional al Teatrului de Studio „DAVILASTUDIOINTERFEST”, ediţia a XI-a (Piteşti, 9 – 15 noiembrie)
12 noiembrie
Grădiniţa nr. 6, Rm.Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
13 noiembrie
Grădiniţa nr. 2 Rm.Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
14 noiembrie
Târgu – Jiu, orele 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Colegiul Pedagogic Sibiu, orele 14,00 şi 15,00 
·	„Năpasta”, de I. L. Caragiale,  regia Adrian Roman
15 noiembrie
Târgu – Jiu, orele 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Prostia omenească”, de Bogdan Ulmu, după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu
16 noiembrie
Tigveni şi Bârseşti, orele 10,00 şi 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Prostia omenească”, de Bogdan Ulmu, după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu
19 noiembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
20 noiembrie
Voineasa, ora 12,30 
„Ciuboţelele ogarului”, dramatizare de Alin Antemir, după Călin Gruia, regia Alin Antemir 
21 noiembrie
Grădiniţa Inspectoratului Şcolar Rm.Vâlcea, ora 10,00 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
22 noiembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 10,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
26 noiembrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
27 noiembrie
Şcoala Goranu, ora 11,00
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 16,00
·	„Alice în Ţara Minunilor”, dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
29 noiembrie
Grădiniţa Cozia Rm.Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
·	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii noiembrie:
11 – 18 noiembrie, Teatro S‘ Arza, Sassari - Sardenia
·	Participarea la Festivalul Internaţional de Teatru Antic, cu spectacolul: “Oedip Rege” (“L‘Antico Rinasce”) de Sofocle, regia Doina Migleczi

CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN
- NOIEMBRIE  -

1 noiembrie
·	1943: Se naşte scriitorul şi etnologul Ioan St. Lazăr
·	1948: Se naşte pictorul, graficianul şi designerul Mariana Dina - Sima
·	1950: Se înfiinţează Biblioteca Centrală Regională Vâlcea
·	1993: Se stinge din viaţă ceramistul Victor Vicşoreanu
2 noiembrie
·	1635: Prima atestare documentară a comunei Şirineasa
3 noiembrie
·	1533: Prima atestare documentară a oraşului Băile Govora
4 noiembrie
·	1904: Se stinge din viaţă scriitorul şi traducătorul Nicolae I. Basilescu
5 noiembrie
·	1933: Se naşte prozatorul, gazetarul şi reporterul Ilie Purcaru
·	1943: Se naşte pictorul Angela Tomaselli
7 noiembrie 
·	1869: Se naşte folcloristul Teodor Bălăşel
9 noiembrie
·	1899: Se naşte istoricul Gheorghe I. Ştefan
·	1943: Se naşte interpretul de muzică populară Dumitru Margine
9 – 12 noiembrie
·	1330: Bătălia de la Posada (localizare probabilă în Loviştea vâlceană ) 
10 noiembrie
·	1508: Se tipăreşte la Bistriţa, Liturghierul ieromonahului Macarie 
·	1931: Se naşte sculptorul Constantin Nicolin
·	1945: Se naşte poetul şi ziaristul George Ţărnea
11 noiembrie
·	1914: Se naşte muzicologul Victor Giuleanu
12 noiembrie
·	1952: Se naşte criticul literar şi eseistul Ion Predescu
14 noiembrie
·	1914: Se naşte P.S. Gherasim Cristea, Episcopul Râmnicului
15 noiembrie
·	1940: Se naşte publicistul Ion Stanciu
·	1973: Se naşte Claudiu Tulugea, directorul Muzeului Judeţean Vâlcea
16 noiembrie
·	1947: Se naşte poetul, scriitorul şi publicistul George Voica
·	1957: Se naşte P.S. Irineu Slătineanu, Arhiereu Vicar al Episcopiei Râmnicului


18 noiembrie
·	    1587: Prima atestare documentară a comunei Mateeşti
·	    1587: Prima atestare documentară a comunei Slătioara
20 noiembrie
·	842: Se stinge din viaţă, la Constantinopol, Sf. Grigore Decapolitul
23 noiembrie
·	1586: Prima atestare documentară a comunei Lungeşti
25 noiembrie
·	1905: Se naşte folcloristul şi animatorul cultural Alexandru Enăchescu
27 noiembrie
·	1933: Se naşte istoricul Gheorghe Simeanu
·	1939: Se naşte criticul şi istoricul literar Nicolae Manolescu 
28 noiembrie
·	1941: Se naşte scriitorul Eugen Negrici
29 noiembrie
·	1852: Se stinge din viaţă, la Palermo (Italia), istoricul şi revoluţionarul român Nicolae Bălcescu
·	1909: Se naşte pianista Irina Şaţchi - Popovici 


      Calendar întocmit de FLORIN EPURE 
Surse:
·	Petria, Petre: Vâlcea. Oameni de ştiinţă, cultură şi artă. Dicţionar, Editura Conphys, Râmnicu Vâlcea, 1997
·	Măldărescu Ion; Frâncu, Emilian: Râmnicu Vâlcea - Mica enciclopedie. II. Oameni cunoscuţi ai Râmnicului contemporan, Editura Anton Pann, 2002
·	Arhiva Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA - OCTOMBRIE 2007

octombrie 
Muzeul Satului Vâlcean  
Expoziţie de covoare şi scoarţe olteneşti
Organizatori:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
•	Muzeul Olteniei Craiova

octombrie 
Complexul Muzeal Măldăreşti  
Expoziţia temporară „Stil şi ambient oriental”
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

octombrie 
Muzeul de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie de icoane
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

1 octombrie – 15 noiembrie 
Muzeul de Artă Râmnicu Vâlcea  
Expoziţie de caricaturi „Silvan Ionescu”
Organizator:
•	Muzeul Judeţean Vâlcea

1 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
Deschiderea celei de a XIII - a stagiuni de concerte. Anul internaţional Edvard Grieg (1843-1907) - cu participarea Excelenţei Sale Domnul Leif Arne Ulland, Ambasador al Norvegiei la Bucureşti
	Dirijor: Mihail Ştefănescu	
	Solistă: Ilinca Dumitrescu	
Program: - Suita pentru orchestra Peer Gynt
    - Concertul pentru pian în la minor op. 16
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

1 octombrie 
Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Deschiderea cursurilor Clubului Copiilor din Horezu 
Organizator:
•	Clubul Copiilor Horezu
Partener:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu

1 octombrie 
Ora 15,00:  Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu şi la căminele culturale filiale
,,Ziua vârstnicilor” - spectacol de folclor oferit generaţiei a-III-a 
Organizatori:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” şi căminele culturale filiale
4 octombrie
Ora 11,00: Sediul Forumului Cultural al Râmnicului
Reuniunea lunară de lucru a Forumului Cultural al Râmnicului
Organizator:
•	Forumul Cultural al Râmnicului

4 octombrie
Ora 12,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Vizita de studiu la Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea în cadrul proiectului “Toţi în Europa, toţi egali” 
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
•	Liceul Ferdinand Râmnicu Vâlcea

5 octombrie
Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea
Deschiderea festivă a cursurilor 
Organizator:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

5 octombrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

7 octombrie
Ioneşti
“Toamna merelor”, sărbătoare tradiţională a comunităţii. În context: spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Ioneşti

8 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
	Dirijor: Florin Totan	
	Solist: Cristian Niculescu
Program: Mozart  - Uvertura la Opera  “Directorul de Scenă”
 	     - Concertul în re minor KV 466 pentru pian şi orchestră
    Schumann – Simfonia a III a
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

9 octombrie
Ora 12,00: Sala de festivităţi a Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Râmnicu Vâlcea
Manifestări dedicate Zilei Holocaustului din România. În context: dezbaterea ştiinţifică „Memoria Holocaustului”; vizionarea filmului documentar „Eclipsa umanităţii”. 
Organizator:
•	Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

Parteneri:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Râmnicu Vâlcea
•	Inspectoratul Şcolar al Judeţului Vâlcea

10 octombrie
Ora 12,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Videoproiecţie despre Uniunea Europeană
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea 
•	Liceul Ferdinand Râmnicu Vâlcea

11 octombrie
Ora 11,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar “Delicvenţa juvenilă” 
Organizator:
•	Centrul de Informare Comunitară din cadrul Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea 

11 octombrie
Ora 17,00: Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Evocare literară Ada Orleanu
Organizator:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu”
Partener:
•	Biblioteca orăşenească Horezu

12 – 14 octombrie
Palatul Copiilor Zalău 
Concurs interjudeţean de karting  
Organizator:
•	Palatul Copiilor Zalău
Partener:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

12 octombrie 
Ora 17,00: Galeria de Artă Râmnicu Vâlcea  
Vernisajul expoziţiei de pictură – Ţăruş Sorana Gabriela, Bucureşti
Organizator:
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România

14 octombrie
Voiceşti
“Ilie Zugrăvescu”, ediţia a VI-a - festival folcloric de interpretare a muzicii populare dedicat memoriei rapsodului popular, învăţătorului Ilie Zugrăvescu
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Voiceşti




15 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT VOCAL - SIMFONIC – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” şi Corul Academic „Euphonia”
	Dirijor: Tiberiu Oprea	
	Solist: Alexandr  Serbakov 
Program: A. Copland – Dansuri din Rodeo
Gershwin - Fantezia  pentru vioară  şi orchestră la Opera „PORGY si BESS” - primă audiţie la Ramnicu Valcea
    R. Rodgers – The Sound of Music
    L. Bernstein – West Side Story
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

18 octombrie
Ora: 11,00 - Şcoala Generală Jiblea Veche
Lumină şi culoare în pictura lui Nicolae Grigorescu – 100 de ani de la moarte
Organizatori:
•	Şcoala Generală Jiblea Veche
•	Biblioteca Orăşenească “A.E. Baconsky” Călimăneşti

18 octombrie 
Galeria “Constantin Iliescu” Rm. Vâlcea
“Armonii” – vernisajul expoziţiei de artă plastică a plasticienilor vâlceni ce au participat la taberele de creaţie “Dialog plastic”, Băbeni şi “Brădişor - 2007”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea

21 octombrie 
Muereasca
“Roadele toamnei”, ediţia a III-a - sărbătoare tradiţională a comunei Muereasca. În context: colocviu pe tema: “Comuna Muereasca în perspectivă istorică”; spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Muereasca

22 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
CONCERT CEAIKOVSKI – Orchestra filarmonică „Sinfonietta” 
	Dirijor: Daniel Manasi	
	Solist: Gabriel Croitoru 
Program: - Concertul pentru vioara şi orchestra în Re major op. 35
    - Simfonia a –VI – a
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

24 octombrie
Ora 15,00: Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminar “Parlamentul European” 

Organizator:
•	Centrul de Informare Comunitară din cadrul Bibliotecii Judeţene “Antim Ivireanul” Vâlcea 

24 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
RECITAL de PIAN - NICOLE  PĂUŞESCU
Organizator:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea

25 octombrie
Orele 11,00 – 16,00: Muzeul de Artă “Casa Simian” Râmnicu Vâlcea
SESIUNEA DE COMUNICǍRI A TINERILOR ISTORICI VÂLCENI, ediţia a V – a, dedicată împlinirii a 60 de ani de la naşterea regretatului istoric Sergiu Purece.
Organizatori:
•	Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
•	Muzeul Judeţean Vâlcea                    
•	Inspectoratul Şcolar al Judeţului Vâlcea 

26 – 28 octombrie
Palatul Copiilor Cluj 
Concurs interjudeţean de karting  
Organizator:
•	Palatul Copiilor Cluj
Partener:
•	Palatul Copiilor Râmnicu Vâlcea

26 octombrie
Ora 17,00: Casa Memorială “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

28 octombrie 
Voineasa
“Ziua comunei Voineasa”. În context: sfinţirea monumentului eroilor; spectacol artistic susţinut de elevii Şcolii cu clasele I-VIII Voineasa; concert al Orchestrei “Rapsodia Vâlceană” şi grupul folcloric “Rapsozii Oltului”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Voineasa

29 octombrie
Ora 19,00: Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
PREMIERA - Mam`zelle  Nitouche de FLORIMOND HERVÉ
Opereta în 3 acte (4 tablouri) de HENRI MEILHAC şi ARTHUR MILLHAUD
Orchestra „Sinfonietta”, Corul şi Baletul Teatrului Liric
Organizatori:
•	Filarmonica de Stat "Ion Dumitrescu" Râmnicu Vâlcea
•	Teatrul Liric „Elena Teodorini” Craiova


ALTE MANIFESTĂRI

Teatrul de Stat "Anton Pann" prezintă spectacolele lunii octombrie:
1 octombrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 16,00, 17,00, 18,00
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
2 octombrie
Grădiniţa nr. 2 Râmnicu Vâlcea şi Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann", ora 10,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 15,00 şi 16,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
•	„Năpasta” de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman
3 octombrie
Grădiniţa nr. 17 Râmnicu Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
4 octombrie
Grădiniţa nr. 2 Râmnicu Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 15,00 şi 16,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
•	„Năpasta” de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman
5 octombrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 16,00 şi 17,00
•	„Prostia omenească” după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu, scenariu Bogdan Ulmu
8 octombrie
Curtea de Argeş, orele 10,00 şi 11,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
9 octombrie
Casa de Cultură a Sindicatelor Sibiu, orele 11,00 şi 12,00 
•	„Alice în Ţara Minunilor” dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir (în cadrul programului „Sibiu Capitala Culturală Europeană - 2007”)
10 octombrie
Târgu - Jiu, orele 10,00 şi 11,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
11 octombrie
Târgu - Jiu, orele 10,00 şi 11,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
•	„Năpasta” de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman
12 octombrie
Târgu - Jiu, orele 10,00 şi 11,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
15 octombrie
Grădiniţa nr. 14 Râmnicu Vâlcea, ora 11,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 16,00, 17,00 şi 18,00 
•	„Prostia omenească” după Ion Creangă, regia Alexandru Boureanu, scenariu Bogdan Ulmu

16 octombrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 16,00 şi 17,00 
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
17 octombrie
Grădiniţa nr. 1 Râmnicu Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
19 octombrie
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 15,00 şi 16,00 
•	„Frumoasa adormită adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
22 octombrie
Căminul nr. 2 Ostroveni Râmnicu Vâlcea, ora 10,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 12,00
•	„Alice în Ţara Minunilor” dramatizare după Lewis Carroll, regia Alin Antemir
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 16,00 şi 17,00
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
23 octombrie
Grădiniţa nr. 6 Ostroveni Râmnicu Vâlcea, orele 10,00 şi 11,00 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, orele 15,00 şi 16,00
•	„Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
•	„Năpasta” de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman
24 octombrie
Grădiniţa Traian Râmnicu Vâlcea, orele 9,30 şi 10,30 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
25 octombrie
Drăgăşani, orele 9,30, 10,30 şi 11,30 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
Sediul Teatrului de Stat "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea, ora 18,00
•	„Trei surori” de A.P.Cehov, regia Adrian Roman
26 octombrie
Drăgăşani, ora 10,30 
•	 „Frumoasa adormită”, adaptare de Alin Antemir, după Fraţii Grimm 
29 octombrie
Drăgăşani, ora 18,00 
•	„Năpasta” de I. L. Caragiale, regia Adrian Roman

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii octombrie : 
1 octombrie
În faţa Teatrului “Zăvoi”, ora 19,30
•	“Giocondele” de Brigitte Louveaux
15 – 23 octombrie
Theatre de Variete - Monaco
•	Turneul Teatrului Municipal “Ariel” la Gala Teatrelor Europene de la Monaco, cu spectacolele: “Les Jocondes” – versiunea franceză a spectacolului “Giocondele” de Brigitte Louveaux (18 octombrie, ora 20,00) şi “Le texte avant toute chose” în traducerea Paolei Bentz Fauci, regia Doina Migleczi (19 octombrie, ora 20,00)
23 – 25 octombrie
Italia
•	Turneu cu spectacolele: “Textul, înainte de toate!” de Doru Moţoc, regia Doina Migleczi şi “Oedip rege” de Sofocle, regia Doina Migleczi


CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN

- OCTOMBRIE -


1 octombrie
•	1951: Se înfiinţează la Râmnicu Vâlcea, Secţiunea Arhivelor Statului Regiunea Vâlcea
4 octombrie
•	1914: Se naşte arhitectul Mircea Alifanti 
5 octombrie
•	1968: Se înfiinţează Memorialul Nicolae Bălcescu
6 octombrie
•	1933: Se naşte artistul plastic şi scenograful Viorel - Febus Ştefănescu
•	2000: Se stinge din viaţă istoricul Petre Bardaşu, director al Muzeului Judeţean Vâlcea (1992 - 2000)
7 octombrie
•	1789: Se naşte Sfântul Ierarh Calinic Cernicanul
•	1947: Se naşte istoricul Sergiu Purece, director al Muzeului Judeţean Vâlcea (1981 - 1992)
10 octombrie
•	1921: Se naşte actorul Dumitru Dumitrescu – Tică
11 octombrie
•	1512: Prima atestare documentară a localităţii Costeşti într-un hrisov al domnitorului Neagoe Basarab
12 octombrie 
•	1962: Se naşte economistul şi publicistul Victor Giosan
•	1972: Se naşte istoricul Florin Epure, directorul Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea
14 octombrie
•	1881: Se naşte sculptorul Constantin Gh. Mihăilescu, autorul "Monumentului domnitorului Barbu Ştirbey" din Parcul Zăvoi
15 octombrie
•	1726: Ieromonahul Ştefan este numit episcop de Râmnic
17 octombrie
•	1852: Nicolae Bălcescu se stabileşte la Hotel „Alla Trinacria”, din Palermo, locul în care se va stinge din viaţă, la 29 noiembrie 1852
18 octombrie
•	1932: Se naşte actriţa Maria Cristiana Minculescu
19 octombrie
•	1935: Se stinge din viaţă scriitorul Gib Mihăescu
20 octombrie
•	1933: Se naşte filatelistul şi publicistul Ion - Bagdassar Şahinian

24 octombrie
•	1935: Se naşte muzicologul, folcloristul şi animatorul cultural Ion Piloiu
•	1943: Se naşte criticul şi istoricul literar Cornel Moraru
25 octombrie
•	1879: Se naşte dirijorul, compozitorul şi animatorul cultural Ion Sgondea
26 octombrie
•	1888: Se naşte scriitorul şi ziaristul Dem Theodorescu
•	1941: Se naşte arhivistul, scriitorul şi publicistul Ion Soare
29 octombrie
•	1626: Prima atestare documentară a localităţii Glăvile
•	1688: Sfântul Constantin Brâncoveanu este uns domn al Ţării Româneşti
•	1897: Se naşte rapsodul, poetul şi animatorul cultural Gheorghe Bobei
•	1972: Se stinge din viaţă mitropolitul Firmilian


      Calendar întocmit de FLORIN EPURE 

Surse:
•	Petria, Petre: Vâlcea. Oameni de ştiinţă, cultură şi artă. Dicţionar, Editura Conphys, Râmnicu Vâlcea, 1997
•	Măldărescu Ion; Frâncu, Emilian: Râmnicu Vâlcea - Mica enciclopedie. II. Oameni cunoscuţi ai Râmnicului contemporan, Editura Anton Pann, 2002
•	Arhiva Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea

. 

. 



CALENDAR CULTURAL VÂLCEAN
             				       
- IULIE –
iulie
•	1451: Prima atestare documentară a localităţii Boişoara
1 iulie
•	1935: Se naşte istoricul şi scriitorul Veronica Tamaş
3 iulie
•	1918: Antim Petrescu este ales episcop de Râmnic
4 iulie
•	1753: Se sfinţeşte Schitul Berislăveşti, ctitoria boierului Sandu Bucşenescu 
5 iulie
•	1931: Se naşte scriitorul şi criticul literar Alexandru Oprea
7 iulie
•	1939: Se naşte teologul şi scriitorul Arhim. Veniamin Micle 
8 iulie
•	1693: Sfinţirea bisericii mari de la Mănăstirea Hurezi, de către mitropolitul Teodosie, în prezenţa domnitorului Constantin Brâncoveanu
9 iulie
•	1959: Se naşte poetul şi publicistul pr. Leon Dură
10 iulie
•	1978: Se stinge din viaţă pedagogul şi diplomatul Ion I. Georgescu
11 iulie
•	1636: Mănăstirea Arnota este menţionată pentru prima oară în documente, când Matei Basarab cumpără ocină la Bogdăneşti
•	1955: Se naşte interpreta de muzică populară Maria Dragomiroiu
14 iulie
•	1532: Prima atestare documentară a localităţii Runcu
16 iulie 
•	1937: Se naşte folcloristul, scriitorul şi publicistul Costea Marinoiu, preşedintele Societăţii culturale "Anton Pann "
•	1938: Se naşte istoricul Horia Nestorescu - Bălceşti
•	1943: Se naşte filologul, etnograful şi sociologul Gheorghe Iordache
•	1955: Se naşte poetul şi publicistul Petre Tănăsoaica, directorul cotidianului "Viaţa Vâlcii" 
19 iulie
•	1527: Prima atestare documentară a localităţii Olăneşti, în vremea domniei lui Radu de la Afumaţi
•	1557: Prima atestare documentară a localităţii Stoileşti, într-un document emis de Pătraşcu voievod
20 iulie
•	1526: Prima atestare documentară a localităţii Lădeşti
•	1526: Prima atestare documentară a localităţii Pesceana
•	1929: Se naşte Gamalil Vaida, stareţ al mănăstirii Cozia (1959 - 2000)
21 iulie
•	1718: Pacea de la Passarowitz - Oltenia intră sub stăpânirea imperială austriacă  
24 iulie
•	1980: Se stinge din viaţă pictorul Constantin Iliescu
27 iulie
•	1952: Se naşte pictorul Constantin Neacşu 
29 iulie 
•	1848: Sărbătoarea prilejuită de citirea celor 21 puncte din Constituţia revoluţionară. Corul condus de Anton Pann, a interpretat la Râmnic, pentru prima oară într-un cadru oficial, cântecul "Deşteaptă-te, române!"
31 iulie
•	1948: Se naşte fizicianul şi ziaristul Mircea Monu


- AUGUST –
1 august
•	1911: Se naşte slavistul şi cercetătorul Dumitru Bălaşa
2 august
•	1941: Se naşte coregrafa Maria Constantinescu
3 august
•	1489: Prima atestare documentară a localităţii Grădiştea
•	1514: Prima atestare documentară a localităţii Suteşti
6 august
•	1920: Se naşte scriitorul Virgil Ierunca
•	1944: Se naşte istoricul Mihai Voiculescu
7 august
•	1819: Se naşte scriitorul Ioan Emanoil Florescu
•	1940: Se naşte cercetătorul şi publicistul Constantin Bulugea
9 august
•	1850: Ofisul domnesc prin care domnitorul Barbu Ştirbey, aflat în vizită în Vâlcea, înzestrează Râmnicul cu suma de bani necesară pentru organizarea unei grădini publice - Parcul Zăvoi
•	1853: Se naşte cercetătorul şi publicistul Alexandru Boicescu
•	1945: Se naşte teologul, istoricul şi publicistul Ioan Dură
•	1969: Se stinge din viaţă animatorul cultural Constantin Popian
12 august
•	1856: Se naşte episcopul Athanasie Mironescu
15 august
•	1714: Constantin Brâncoveanu şi cei patru fii ai săi, Constantin, Ştefan, Radu şi Matei sunt decapitaţi la Constantinopol, împreună cu ei, este omorât şi Ianache Văcărescu, sfetnicul domnitorului
•	1913: Se naşte arheologul şi istoricul Ion Barnea
16 august
•	1840: Se naşte oratorul şi publicistul Alexandru Lahovari
17 august
•	1875: Se naşte matematicianul, astronomul şi cercetătorul Nicolae Enache de la Olt
20 august
•	1727: Se stinge din viaţă Ştefan, episcopul Râmnicului
22 august
•	1908: Se constituie Societatea literară, cultural - ştiinţifică, "Junimea vâlceană"
•	1990: Se stinge din viaţă publicistul Al. Cerna - Rădulescu
23 august
•	1890: Se naşte animatorul cultural Teodor Geantă
25 august
•	1875: Se naşte episcopul Vartolomeu Stănescu
•	1947: Se naşte artistul plastic Sergiu Sălişte
27 august
•	1954: Se naşte publicistul, poetul şi prozatorul Gheorghe Smeoreanu
29 august
•	1530: Este ucis în luptă domnitorul Moise vodă (1529 - 1530) de turcii care-l aduceau pe tronul Ţării Româneşti pe Vlad Înecatul, şi este înhumat la Mănăstirea Bistriţa
30 august
•	1924: Se naşte dirijorul şi animatorul cultural Gabriel Chaborschi


      Calendar întocmit de FLORIN EPURE 

Surse:
•	Petria, Petre: Vâlcea. Oameni de ştiinţă, cultură şi artă. Dicţionar, Editura Conphys, Râmnicu Vâlcea, 1997
•	Măldărescu Ion; Frâncu, Emilian: Râmnicu Vâlcea - Mica enciclopedie. II. Oameni cunoscuţi ai Râmnicului contemporan, Editura Anton Pann, 2002
•	Arhiva Direcţiei Judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Vâlcea


AGENDA CULTURALA VALCEANA

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii iulie : 
iulie
Călimăneşti, Olăneşti, Deva
•	“Caragiale în turneu”
iulie
•	Schimb cultural cu Teatro SARZA – Sassari – Sardinia – Italia 
20 - 30  iulie
Călimăneşti, Olăneşti, Govora, Râmnicu Vâlcea
•	“Ateliere itinerante estivale” – ateliere de teatru cu participarea regizorului Romano Fodai - Italia
26  iulie
Parcul Zăvoi, ora 21,00
•	“Coeforele”- după Eschil, regia Romano Fodai
27  iulie
Parcul Zăvoi, ora 21,00
•	“Coeforele”- după Eschil, regia Romano Fodai
27 - 30  iulie
Parcul Zăvoi - Spectacole în cadrul “Zilelor Râmnicului”
•	Spectacole  pentru copii, regia Simina Constantin
•	“O Noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Doina Migleczi
•	“Farsele Maestrului Pathelin” şi alte farse medievale, regia Dan Constantin
•	Monologul “Coana Chiriţa” după V. Alecsandri - Camelia Constantin
•	„Păpuşarii” fantezie muzicală de Dan Constantin 
•	“Gipsy Show”, regia Doina Migleczi


AUGUST 2007

1 - 7 august 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Expoziţie de fotografie – Sebastian Szyd, artist fotograf din Argentina
Organizator:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
2 – 12 august
“Dealul Malului” Râmnicu Vâlcea
Tabăra internaţională de pictură şi sculptură “Dealul Malului”. Participă artişti plastici din: Belgia, Germania, Italia, Grecia, Austria şi Moldova. Deschiderea taberei va avea loc în data de 2 august, ora 18,00 la Dealul Malului, iar expoziţia finală va avea loc în data de 11 august, ora 18,00 la Muzeul de Artă “Casa Simian”.
Organizatori:
•	Tina Popa
•	Primăria Municipiul Râmnicu Vâlcea
•	Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România
3 august
Ora 17,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea 
Reuniunea lunară a Societăţii Culturale “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
9 - 13 august
Băbeni
Casa de Cultură „Dragoş Vrânceanu” Băbeni
“Dialog plastic” – tabără de artă plastică
Organizatori:
•	Primăria oraşului Băbeni
•	Casa de Cultură „Dragoş Vrânceanu” Băbeni
Partener:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
11 august
Lăcusteni
“Festivalul pâinii”, ediţia I – sărbătoare a comunităţii din sudul judeţului cu pondere în agricultură. În context: colocviu pe tema: “Bobul de grâu, sursă de hrană indispensabil vieţii şi semnificaţiile sale în plan spiritual. Cum îl protejăm?”; spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori din zonă; Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul Rapsozii Oltului”.
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Lăcusteni
15 august
Maciuca
“Târg la Măciuca” - sărbătoare tradiţională a comunei, cu impact asupra comunităţilor din zonă, cu prilejul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului. În context: târg tradiţional; spectacol folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul “Rapsozii Oltului”.
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primaria comunei Măciuca
15 august
Grădiştea
“Zilele comunei Grădiştea” – sărbătoare tradiţională a comunei Gradiştea. În context: colocviu pe tema “Comuna Gradiştea, aşezare rurală înscrisă pe coordonatele integrării europene”; spectacol  susţinut de formaţii artistice de amatori din localitate şi din împrejurimi; concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul “Rapsozii Oltului”
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Partener: 
•	Primăria comunei Grădiştea
16 august
Mănăstirea Hurezi şi Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
Memorial “Constantin Brâncoveanu”
Organizatori:
•	Casa de Cultură “Constantin Brâncoveanu” Horezu
•	Grupul Şcolar “Constantin Brâncoveanu” Horezu
•	Mănăstirea Hurezi
18 - 19 august 
Călimăneşti
“CÂNTECELE OLTULUI” - ediţia a XXXIX-a - festival al ansamblurilor folclorice din judeţele străbătute de râul Olt. Invitaţi: ansambluri din Grecia (Ligurio), Turcia (Davutlar) şi Polonia. În context: colocviu pe tema:“Costumul popular, cântecul, dansul, obiceiurile, expresii ale identităţii noastre culturale şi impactul cu societatea de consum”; parada portului popular; festivalul ansamblurilor folclorice şi al interpreţilor individuali; târg-expoziţie de artă populară; festivitatea de premiere; concert folcloric al Orchestrei “Rapsodia Vâlceană” şi al grupului “Rapsozii Oltului”.
Organizatori:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
•	Primăria oraşului Călimăneşti
Partener:
•	Casa de Cultură Călimăneşti
25 - 26 august
Băbeni
Festivalul de folclor păstoresc “La izvorul fermecat”. 
Program:
25 august - “Casa de sub pădure” 
Colocviu literar pe tema: “Perenitatea poeziei lui Dragoş Vrânceanu în literatura primului deceniu al mileniului trei la 100 de ani de la naştere”.
26 august - Parcul oraşului
Festivalul “La izvorul dorului”; concert folcloric susţinut de Orchestra “Rapsodia Vâlceană” şi grupul “Rapsozii Oltului”.
Organizator:
•	Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea
Parteneri: 
•	Primăria oraşului Băbeni 
•	Casa de cultură “Dragoş Vrânceanu” Băbeni
28 august 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Seminarul “Astăzi elev/student – mâine angajat”
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
•	Fundaţia “World Vision” 
29 august 
Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
Cursuri de pian – prof. Walter Kraft
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea
•	Filarmonica din Craiova 
30 - 31 august 
Muzeul Satului Bujoreni
“Cunoaşterea şi valorificarea folclorului tradiţional”
Organizatori:
•	Biblioteca Judeţeană “Antim Ivireanul” Vâlcea – Fondul de Etnologie “Mihai Pop”
•	Muzeul Judeţean Vâlcea
31 august
Ora 17,00 : Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea 
Întâlnirea cenaclului literar “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Organizator:
•	Societatea Culturală “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea


ALTE MANIFESTĂRI

Teatrul Municipal "Ariel" prezintă spectacolele lunii august : 
august
•	“Ateliere itinerante estivale” 
23 - 30 august
Sibiu
•	“Farsele Maestrului Pathelin” după Commedia Dell’ Arte şi alte farse medievale, regia Dan Constantin
•	“Cavalerii  Brâncoveni” - care vor deschide parada  Medievală
•	“Gipsy Show”, regia Doina Migleczi
•	 “Păpuşarii”, regia Dan Constantin
•	Spectacole pentru copii





Inapoi la prima pagina

Portal de carte si arte periodic de cultura si initiativa locala. Copyright ©2007 Editura Realitatea ISSN 1842 - 9971 cartesiarte.ro